Sosyal Medya

Özlem Derici Şengül: Bu hafta ekonomi ve piyasalar

21 Aralık 2020

Avrupa’da mutasyona uğramış koronavirüs paniği

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock’un mutasyona uğramış koronavirüsün “kontrolden çıktığı” ve Birleşik Krallık’ın bazı bölgelerinin yeni bir kısıtlama kademesine geçeceği yönündeki uyarısının ardından, AB ülkeleri Pazartesi günü acil bir toplantı düzenleyecek. Yarınki toplantının ardından Avrupa genelinde daha fazla kısıtlama ve seyahat yasağı görmemiz mümkün. Bunun finansal piyasalar üzerindeki ilk etkisi Euro ve Sterlin’de, yeni teşvik paketiyle doların değer kaybetmesine rağmen değer kaybı olabilir. Hollanda, Belçika, Danimarka ve İsrail dahil olmak üzere birçok ülke İngiltere’ye seyahati yasaklarken, İtalya Sağlık Bakanlığı da İtalya’da yeni koronavirüs tipine rastlandığını duyurdu. Türkiye’de de tedbir amaçlı olarak İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alındı.

 

ABD’de mali teşvik paketi konusunda anlaşmaya varıldı

ABD’de demokratlar ve cumhuriyetçiler Cumartesi gecesi 900 milyar dolarlık mali destek paketi üzerinde anlaştı. Paket henüz yasalaşmadı ancak ABD vatandaşları için 600$ doğrudan destek, 300$’lık federal işsizlik sigortası bonusu, kirasını ve işçi ücretlerini ödeme güçlüğü çekenlere daha fazla maddi yardım ve de aşı dağıtım fonlarına desteği içermesi bekleniyor.

 

Enflasyon beklentilerinde bozulma devam ediyor

Aralık ayı beklenti anketinde yılsonu enflasyon beklentileri %12.47’den %14.18’e revize edilirken 12 ay ileriye dönük enflasyon beklentisi yani gelecek yılın Aralık ayına dair beklenti %10.77’den %10.84’e yükseldi. 24 ay ileriye dönük enflasyon beklentisi ise %9.20’den %9.24’e çıktı. Katılımcıların bu ayın politika faizine dair beklentileri 24 Aralık’ta gerçekleştirilecek PPK toplantısından ortalama 1.18 puanlık bir faiz artışına işaret ediyor. Katılımcılar bu ay politika faizinin 16.18 olmasını, önümüzdeki 3 ay içerisinde çok büyük bir değişim göstermeyerek %16.39 olmasını ancak 6 ay sonrasının politika faizinin daha düşük seviyelerde %15.6 olmasını bekliyor.

 

12 ve 24 ay ileriye dönük politika faizi beklentileri ise sırayla %13.18 ve %10.71 seviyesinde. Beklenti anketine göre 12 ay ileriye dönük kur beklentisi 8.4099’dan 8.3733’e gerileyerek önümüzdeki yıl içerisinde yaklaşık %9.4’lük bir değer kaybına işaret etti. Bu yıl sonu için daralma beklentileri %0.6’dan %0.5 büyümeye revize edilirken gelecek yılın ortalama büyüme beklentisi %4.0’ten %3.8’e çekildi. Cari açığın ise bu yıl sonunda 34.0 milyar dolar olması beklenirken gelecek yıl cari açığın 22.4 milyar dolara gerilemesi bekleniyor.

 

Beklenti anketinden gördüğümüz kadarıyla enflasyonda yükselişin devam etmesi, TCMB’nin yılın ilk yarısında daha fazla sıkılaştırma yapması, ardından para politikasını gevşetmesi, büyüme  görünümünün ise bu yıla nazaran ekonomi yönetiminin beklediği seviyelerde olmasa da iyileşme göstermesi, bununla biraz tezat şekilde cari açığın gerilemesi bekleniyor. Bizim beklentimiz ise benzer bir görünüme işaret etmekle birlikte gelecek yıl cari açığın daha yüksek seviyelerde oluşabileceği yönünde.

 

TCMB 24 Aralık’da düzenleyeceği PPK toplantısının ardından saat 14:00’te faiz kararını açıklayacak

 

Piyasa beklentisi TCMB’nin 150 baz puan arttırım yapması yönünde. Kur volatilitesinin düşmüş olması, mevduatta stopaj indiriminin uzatılması, otomobilde kredi taksitlerinin azaltılması gibi dolarizasyonun önüne geçecek önlemlerin TCMB’yi daha düşük oranlı bir artırıma götürebileceğini düşündüğümüz için bizim beklentimiz 75 baz puan artırım yönünde. Piyasa beklentisinin altında bir faiz artışı kurda hafif yukarı harekete neden olabilir. Herhangi bir faiz artışının olmaması kurda daha belirgin bir negatif reaksiyona neden olacaktır.

 

Haftanın en önemli verileri reel kesim güven endeksi, tüketici güven endeksi ve turizm olacak

Aralık ayı reel kesim güveni ve kapasite kullanımı ile ilgili bir piyasa beklentisi bulunmuyor ancak reel kesim güven endeksi mevsimsellikten arındırılmış bazda aylık %2.1 düşüşle Kasım ayında 107.4 olmuş, kapasite kullanımı %75.3  değerini almıştı. Tüketici güveni ile %2.2 düşüşle Kasım’da 80.1 olmuştu. Tüketici ve reel kesim güveninde bozulma ekonomik toparlanmanın salgının ikinci salgasına yönelik önlemlerle birlikte sekteye uğrayabileceğine dair beklentileri körükleyecektir.

Cuma günü yayınlanacak Kasım ayı turizm istatistikleri ile ilgili de beklenti bulunmuyor ancak Ekim ayında gelen turist sayısındaki düşüş %59.4 olmuştu. Düşüşün devam etmesi cari açıkta turizm kaynaklı bozulmanın devam etmesine neden olacaktır.

Haftanın ana yurtdışı veri gündemi ABD ve İngiltere GSYH ile ABD çekirdek PCE

Salı günü TSİ 10:00’da açıklanacak İngiltere 3Q20 GSYH’sine dair son tahminin çeyreksel bazda %15.5’lik bir büyümeye, yıllık bazda ise %9.6’lık bir daralmaya işaret etmesi bekleniyor. Önceki çeyrekte İngiltere ekonomisi %21.5 daralma göstermişti.

Aynı gün 16:30’da yayınlanacak ABD 3Ç20 GSYH’sinin ise yıllıklandırılmış bazda %33.1’lik büyüme oranını teyit etmesi bekleniyor. Önceki çeyrekte ABD ekonomisi %31.4 daralmıştı.

 

Çarşamba Fed’in %2.0’lik enflasyon hedefine temel teşkil eden çekirdek PCE enflasyonu açıklanacak. Piyasa Kasım ayında çekirdek PCE enflasyonunun Kasım’da %1.4’ten %1.5’e hızlanma göstermesini bekliyor. Bu hafta gerçekleşen FOMC toplantısına göre Fed üyeleri yılsonunda çekirdek PCE enflasyonunun %1.4 olmasını bekliyorlar. Eylül toplantısında bu beklenti %1.5 düzeyindeydi.

Ayrıca hafta içinde yayınlanacak ABD dayanıklı mal siparişleri, yeni ve 2. el konut satışları, kişisel gelirler ve harcamalar ile Japonya perakende satışlar da ekonomik aktiviteye dair önemli ipuçları verecek. Salı günü 18:00’de yayınlanacak 2. el konut satışlarının Kasım’da aylık bazda %1.0 gerileyerek 6.7 milyon olması bekleniyor. Önceki ay 2. el konut satışları %4.3 artışla 6.85 milyon olmuştu.

Çarşamba 18:00’de yayınlanacak ABD yeni konut satışlarının Kasım’da önceki aya göre %0.9 düşüşle 0.99 milyon olması bekleniyor. Önceki ay yeni konut satışları %0.3 gerilemişti.

ABD’de ekonomik aktivite açısından önemli bir gösterge olan kişisel harcamaların Kasım’da %0.2 düşmüş olduğu tahmin ediliyor. Ekim’de önceki aya göre %0.5 artış yaşanmıştı. Ekim’de %0.7 düşen kişisel gelirlerin ise %0.3 gerilediği tahmin ediliyor.

ABD’de perşembe 16:30’da dayanıklı mal siparişleri açıklanacak. Ekim’de aylık bazda %1.3 artan dayanıklı mal siparişlerinin Kasım’da %0.6 artış göstermesi, ulaştırma hariç dayanıklı mal siparişlerinin ise %1.3’lük aylık artıştan %0.5’e yavaşlama göstermesi bekleniyor. ABD’de veriler hızını arttıran salgının veriler çok büyük bozulma göstermese de Kasım ayında önceki aya göre ekonomik aktivitede yavaşlamaya neden olduğuna işaret ediyor.

 

Cuma günü sabah 02:50’de açıklanacak Japonya perakende satışların Kasım ayında önceki senenin aynı ayına göre %1.7 artış göstermesi bekleniyor. Bu artış oranı önceki ay kaydedilen %6.4’lük artışa nazaran önemli bir yavaşlamaya işaret ediyor. Japonya’da aynı gün aynı saatte yayınlanacak işsizlik oranının %3.1’de sabit kalması bekleniyor.

 

 

 

 

Özlem Derici Şengül, SPINN Consulting

 

Erol Taşdelen: Bankalar hangi sektörlerde battı?

 

Yenileme: Koronavirüs mutasyona uğradı! Boris Johnson açıklaması

 

Atilla Yeşilada: Türkiye iflas krizi yaşar mı?

 

Dr. Murat Kubilay: “Sermaye akıyor fırsatı yakalamalıyız”

 

@ozlemderici

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları