Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Nadir bir “enflasyonist depresyonla” karşı karşıyayız

Koronavirüsün ekonomik şokunu Büyük Buhran'dan farklı kılan şey, hastalığı kontrol etmek için kepenkler kapandıkça hükümetlerin araya girmesi ve teşvikler sayesinde henüz satın alma gücünde bir dalma yaşanmamış olması.

Nadir bir “enflasyonist depresyonla” karşı karşıyayız

İngiliz iktisatçı John Maynard Keynes’in üç parçalı biyografisinin yazarı ekonomi tarihçisi Robert Skidelsky’ye göre, işsizlik oranı artarken hükümetler talebi desteklemeye devam edeceklerinden tecrit politikalarından çıkış başladıkça dünya ekonomisi, benzersiz bir “enflasyonist depresyon” ile karşı karşıya kalabilir.

Koronavirüsün ekonomik şokunu Büyük Buhran’dan farklı kılan şey, hastalığı kontrol etmek için kepenkler kapandıkça hükümetlerin araya girmesi ve teşvikler sayesinde henüz satın alma gücünde bir dalma yaşanmamış olması.

Sadece Avrupa’da bu tür destekler sayesinde yaklaşık 40 milyon iş korunabildi. Skidelsky’ye göre bu durum fiyatları da artıracak.

Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, “Kilitlenmeden çıkarken, aynı zamanda bir depresyon ve enflasyon olacak.  Bu da çok çok sıra dışı” dedi.

Küresel mali krizden sonra enflasyonu yükseltmek için mücadele eden gelişmiş ekonomilerdeki merkez bankaları, şimdi derin durgunluklar ve petrol fiyatlarında rekor bir düşüşle boğuşuyor. Çoğu iktisatçıya göre, bu birleşim deflasyonu en büyük tehdit haline getirmekte.

Ancak bazıları, mal ve üretimin kesintiye uğraması nedeniyle mali ve parasal gevşemeyle talebe verilen güçlü desteğin, ekonominin arz tarafındaki hasarla birlikte, daha yüksek fiyatlara yol açacağı konusunda uyarıyor.

İngiltere Lordlar Kamarası’nın bir üyesi olan Skidelsky’ye göre, bir dereceye kadar enflasyon hükümetlerin devasa kurtarma harcamalarının maliyetini karşılamasına yardımcı olacak. “Bu bir çeşit vergi. Ya da sadece vergi oranını artırarak açıkça vergilendirebilirsiniz”  diyor.

Skidelsky, 1970’lerin “stagflasyonunda” bazı emsaller olduğunu da söylüyor. Bu da ekonomiyi yönetmek için Keynesyen hükümet bütçelerini kullanma yaklaşımı yerine merkez bankalarının önderlik etmesine yol açtı.

Ancak koronavirüse verilen yanıt, merkez bankalarının hükümetlerin krizden çıkış harcamalarına yardımcı olmak için borçlanma maliyetlerini düşürdüğü için maliye ve para politikası arasındaki çizgileri bulanıklaştırdı.

Bunun bir sonucu, fiyatların yükselmesi olabilir diyor Skidelsky. Kriz sonrası yaşanacak büyük sorunun hükümet harcamaları için “yapay” kurallarla sınırlandırmayan, ancak siyasi güdülenmiş savurganlıkları önleyecek kadar sağlam mekanizmalar kurmak olacağını da sözlerine ekledi.

Skidelsky, “Kendi merkez bankaları olan hükümetler istedikleri her şeyi harcamak için yeterli para alabilirler. İnsanlar bundan rahatsızlık duyuyor ancak bu gerçek,” dedi.

Bloomberg

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler