Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Küresel iş dünyasından dikkat çeken acil reform çağrısı

İş dünyasının üst düzey liderleri, küresel ekonominin son yüz yılın en kötü kriziyle karşı karşıya olduğunu ve Kasım ayında Suudi…

Küresel iş dünyasından dikkat çeken acil reform çağrısı

İş dünyasının üst düzey liderleri, küresel ekonominin son yüz yılın en kötü kriziyle karşı karşıya olduğunu ve Kasım ayında Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yapacağı G-20 zirvesi sırasında acil reformlar yapılmadığı takdirde “aşağı yönlü risklerin artmaya devam ettiğini” söylüyor.

Dünyanın dört bir yanından üst düzey CEO’lardan oluşan bir grup olan Business Twenty’nin (B20) başkanı Yousef Al-Benyan, zorlu koşulların bir fırsat da yarattığını ve gerçek bir aciliyetle reformlara ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

Grup, G-20 liderlerini, salgın sonrası ekonomik toparlanmayı daha güçlü ve daha istikrarlı bir büyüme yoluna sokmak için “cesur ve geniş tabanlı” politika eylemi başlatmaya çağırıyor. Toplumlar ve ekonomiler koronavirüsün felç edici etkisinde gezinirken ticaret gerilimleri, politika belirsizliği, jeopolitik gerilimler ve finansal kırılganlıkların temel riskler olduğunu söylüyor.

Al-Benyan, “Önümüzdeki birkaç yıl içinde ekonomik toparlanma geliştikçe, aşağı yönlü riskler yüksek kalmaya devam ediyor” dedi ve düşük verimlilik artışı ve artan eşitsizliklerle ilgili endişeleri vurguluyor.

“İş dünyası, sosyal olarak kapsayıcı ve çevresel olarak sürdürülebilir bir ekonomiyi yeniden inşa etmede onurlandırmak için kendi payına ve önemli bir role sahiptir” diye de ekliyor.

Suudi Arabistan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde G-20 zirvesine ev sahipliği yapan ilk ülke olacak. Etkinlik, finansal ve sosyoekonomik sorunları ele almak için dünyanın en büyük ekonomilerinin liderlerini bir araya getiriyor.

B20, Covid-19’un şiddetlendirdiği ticaret krizi konusunda uyardı

Pazartesi günü, B20 liderliği G-20 grubu için 25 politika tavsiyesinde bulundu. Her öneri üç temel alana ayrıldı: insanları güçlendirmek, gezegeni korumak ve yeni sınırlar oluşturmak.

  1. İnsanları güçlendirmek

İnsanları güçlendirme alanı altında B20, kadınları ve gençleri güçlendirme çabalarını hızlandırmayı ve teknolojik, sağlık ve ekonomik risklere dirençli iş gücü oluşturmayı amaçlayan 10 tavsiyede bulundu. Ayrıca, sürdürülebilir turizm gibi iş yaratan sektörler de dâhil olmak üzere, sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik çeşitlendirme için finansmanın artırılması çağrısında bulundu.

Grup ayrıca ticari işbirliği konusunda ilerleme çağrısında bulundu.

B20, G-20’yi korumacılığı geri çekerek, açık piyasalara destek ve Dünya Ticaret Örgütü gibi kurumlar aracılığıyla “küresel düzeyde bir oyun alanı sağlamak için kuralları uygulamaya ve geliştirmeye”; böylece çok taraflı ticaret ve yatırım sistemini güçlendirmeye çağırdı ( WTO).

Grup, “İş dünyası, DTÖ’ye bağlı sağlam bir çok taraflı ticaret sistemini güçlü bir şekilde destekliyor” dedi. “Ancak sistem, COVID-19 salgını nedeniyle daha da kötüleşen bir krizle karşı karşıya” diye ekledi.

Tavsiye; ticaret ve teknoloji gerilimlerinin ABD ile Çin arasında sorun oluşturmaya devam etmesi ve Trump yönetiminin, temel ticaret ilişkilerinde karşılıklılık meselelerini ele almak için dış politika kaldıracı aracı olarak yaptırımları kullanma çabaları konusundaki endişelerle birlikte geliyor.

  1. Gezegeni korumak

B20, “gezegenin sınırları içinde büyümeyi desteklemek” için üç tavsiyede bulundu. Özellikle, G-20 liderlerinin yüzyılın ikinci yarısında, tercihen 2050’ye kadar karbon nötrlüğünü taahhüt etmelerini ve bu hedefe yönelik politikaların uygulanmasını hızlandırmalarını tavsiye etti.

  1. Yeni sınırların şekillendirilmesi

Yeni sınırların şekillendirilmesi alanında, B20, fintech ortamını iyileştirmeye ve yolsuzluk ve dolandırıcılıkla ilgili riskleri yönetmek için teknolojilerden yararlanmaya odaklanan 12 tavsiyede daha bulundu.

Ev aletleri ve uygulamalar aracılığıyla kontrol edilebilen arabalar gibi internete bağlı cihazları ifade eden 5G, yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti olarak bilinen yeni nesil kablosuz teknoloji sistemleri gibi dijital altyapıya yatırım yapılmasını önerdi.

Özellikle, e-ticaretin büyümesini desteklemek için “kapsamlı, dengeli ve yüksek standartlı bir DTÖ anlaşması” önermekte.

Reform gündemi uzun vadeli büyümeyi artırabilir

Politika önerileri, 26-27 Ekim tarihlerindeki B20 sanal zirvesinde G-20’ye resmi olarak sunulacak ve bu yılın teması “Kapsayıcı Büyüme için Dönüşüm” olacak.

Grup, politika tavsiyelerini uygulamanın “kısa vadede istikrarı koruyacağını ve uzun vadede GSYİH seviyesini yüzde dörtten fazla artırabileceğini” söyledi.

Ayrıca, politika tavsiyelerinin her birinin Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin ilerlemesine katkıda bulunduğunu da belirtti – bu, eğer ulaşılırsa 12 trilyon dolar değerinde pazar fırsatları getirebilir ve 380 milyon kişiye yeni iş yaratabilir.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler