Sosyal Medya

Borç Deflasyonu

Küresel ekonomide durgunluk garanti, toparlanma belki…

Bloomberg Economics'e göre, dünya ekonomisi 2020'de %0,2, ABD ekonomisi %0,5 ve Avrupa ekonomisi de %2 daralacak.

Küresel ekonomide durgunluk garanti, toparlanma belki…

Bloomberg Economics’e göre, dünya ekonomisinin bu yılın ilk yarısında mali krizden bu yana en kötü durgunluğa girmesi bekleniyor.

Pazartesi günü yayınlanan bir raporda, Bloomberg Baş Ekonomisti Tom Orlik, koronavirüs ciddi bir ilk yarı daralmaya yol açtıktan sonra küresel büyümenin yeniden başlaması için “çok şey yapılması gerekiyor” dedi. Şimdilik tüm yıl için GSYİH’de %0,2’lik düşüş öngörüyorlar.
Orlik raporda, “İkinci yarıda istikrar, kritik olarak ülkelerin virüsü kontrol altına alma ve kaybedilen geliri dengelemek için yeterli teşvik sağlama yeteneğine bağlı” dedi.

Diğer tahminleri arasında ABD’nin 2020’de % 0,5 ve avro bölgesinin de %2 küçülmesi beklentisi var. Çin ekonomisi, ilk çeyrekte %11 daralma sonrasında 2020’de % 1,4 büyüyecek, ancak bu Çin’de toparlanmanın, küresel talebin fazla destek sağlama olasılığının gerçekte düşük olduğu ikinci çeyrekte başladığını varsaymakta rapor.

“Bunlar uçsuz bucaksız acayip rakamlar ve beklentilerdeki bozulma hızı nefes kesici” diyor Orlik. “Yine de, Asya finansal krizinin, büyük küresel finansal krizin veya Avrupa borç krizinin aksine, yaklaşmakta olan daralmanın altta yatan ekonomik dengesizliklerin bir yansıması olmadığını akılda tutmak önemli. Salgın sona erdiğinde bu, büyümenin hızla tekrar yoluna girebileceği umudu anlamına gelir ” diye de ekliyor.

Daha uzun süren bir gerilemeyi önlemek için Orlik, merkez bankalarının teşvik sağlama, borçları durdurma ve finansal stresin borç krizine dönüşmesini önleme konusunda agresif olmaları gerektiğini düşünüyor. Ancak hükümetlerin, kayıp gelirlerin yerini almak ve iflasları önlemek için büyük harcamalar yapmaları gerektiğini de belirtiyor.

Orlik, “Risk, para ve maliye politikalarının çok az ve çok yavaş hareket etmesi” diye de vurguluyor.

Bloomberg

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler