Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Küresel ekonomi işletmelerin kitlesel kapanışlarıyla resmen çöküyor

IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva Pazartesi günü yaptığı açıklamada, küresel ekonominin “en azından küresel finansal kriz sırasında olduğu kadar kötü veya daha kötü” bir çöküşle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Küresel ekonomi işletmelerin kitlesel kapanışlarıyla resmen çöküyor

Bu gün içinde dünyadan gelen PMI verileri Mart ayında dikkat çekici düşüşleri yansıttı. Durgunluk korkusu yavaş yavaş yerini daha büyük bir buhran senaryosuna bırakırken, büyük ekonomilerden gelen veriler küresel ekonominin on yıllardır görülmeyen bir darbeyle karşı karşıya oluşunu yansıtır nitelikte. BU darbe de bilindiği üzere, hükümetlerin dünya çapında yaklaşık 17.000 insanı öldüren koronavirüsü kontrol altına alabilmek için işletmeler ve haneler üzerinde uyguladığı ciddi kısıtlamaların sonucu.

Hasarın ana hatlarını çizen ilk büyük sayılar, şirketlerin rekor bir hızda talep düşüşü ile bocaladığı, faaliyetlerinin daraldığı ve güvenin düştüğü bir hikâyeyi anlatıyor. Bunu önceki savaşlarla karşılaştırmakta olan hükümet liderleri, merkez bankaları ile beraber darbeyi hafifletmek ve işleri korumak için büyük teşviklerin sözünü verdiler, ancak önlemler bu yıl derin bir durgunluğu engelleyemeyecek.

PMI endeks başladığından bu yana en düşük seviyeye geriledi

Fabrikalar, mağazalar ve restoranlar kapalı, uçuşlar ve seyahat kısıtlı iken, IHS Markit’ten gelen aylık Satın Alma Yöneticileri Endeksleri (PMI) söz konusu dev krizin boyutlarını yansıtmakta. ABD PMI’sının da Salı günü ilerleyen saatlerde benzer bir düşüş göstermesi bekleniyor.

Üretim ve hizmetler için euro-bölgesi ölçüsü, İngiltere ve Avustralya için göstergeler gibi 1998’de başladığından bu yana en düşük seviyeye düştü. Japonya’nın bileşik endeksi 2011’den bu yana en zayıf seviyeye geriledi, Almanya ve Fransa için aynı gösterge de geriledi.

HSBC Holdings Plc’nin kıdemli ekonomik danışmanı Stephen King, “Kısa vadede ekonomik görünüm korkunç” dedi. “Olanlar göz önüne alındığında ve Çin’den daha önce gelen veriler bildiklerimizi doğruladıklarından bu rakamlar sürpriz olmamalı” dedi.

PMI, krizin tedarik zincirlerine yansıma şekli nedeniyle sonuçları çarpıttığından, esasta ekonomilerdeki gerilemenin tamamını yakalayamayabilir. IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva Pazartesi günü yaptığı açıklamada, küresel ekonominin “en azından küresel finansal kriz sırasında olduğu kadar kötü veya daha kötü” bir çöküşle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

İngiltere’de, kasvetli resme rakamlar da eklendi. İngiliz Sanayi Konfederasyonu, üretici siparişlerinin keskin bir şekilde düştüğünü ve şirketlerin önümüzdeki aylarda üretimde bir düşüş beklediğini söyledi.

İngiliz işletmeleri modern hafızadaki en büyük düşüşe sürükleniyor

Yatırımcı endişesi hisse senedi piyasalarında paniğe yol açıyor. Stoxx Europe 600 Endeksi, geçtiğimiz ay %30’dan fazla düşüş gösterdi ve neredeyse yedi yıllık kazancı etkili bir şekilde sildi. S&P 500, 2016’dan bu yana en düşük seviyede.

Havayolu endüstrisi en kötü darbe alan sektörler arasında yer alıyor ve Almanya’nın Deutsche Lufthansa’sı da dahil olmak üzere şirketler binlerce uçağı yerde tutmak zorunda kaldı. Üretim nedeniyle ulusal kilitlenmeler de kesintiye uğrarken, sayısız iş kapanma riski altında.

Çöküşün derinliğine ilişkin uyarılar neredeyse her gün artıyor.

Hafta sonu Morgan Stanley, ABD gayri safi yurtiçi hasılasının ikinci çeyrekte yıllık %30 düşüş göstererek işsizliği ortalama %12,8’e çıkarabileceğini söyledi. Federal Rezerv politika yapıcısı James Bullard, işsizlik oranının %30’a çıkabileceğine dair daha da kötü bir tahmin seti sundu.

Bloomberg Economics (BE), küresel ekonominin ilk yarıda yıllık yaklaşık %2 küçüleceğini ve euro bölgesinin tarihinin üç aylık dönemindeki en kötü daralmaya maruz kaldığını söyledi. BE baş ekonomisti Tom Orlik’e göre, bu yılın ilerleyen aylarında bir toparlanma bekleniyor olsa da, bunun gerçekleşmesi için “çok şey yapılması gerekiyor”.

Avro bölgesi PMI’sinden birkaç saat önce Goldman Sachs Group Inc., bölge ekonomisinin Haziran ayına kadar olan üç ayda çeyrek bazda %11’den fazla küçüleceğini söyledi.

Merkez bankaları sadece geçen hafta yaklaşık 40 faiz indirimi ile alevleri yumuşatmaya çalıştılar.

Fed, borçlanma maliyetlerini en alt seviyelerde tutarak sınırsız miktarda Hazine bonosu ve ipoteğe dayalı menkul kıymet satın alacağını söyleyerek beklenmedik bir şekilde Pazartesi günü daha büyük tedbirler açıkladı. Hem İngiltere Bankası hem de Avrupa Merkez Bankası, büyük varlık satın alma programları açıkladılar.

Bloomberg

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler