Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Koronavirüsü dolara yarıyor

Koronavirüs küresel ekonomiyi rahatsız ediyor. Apple Inc, Çin’deki koronavirüs salgını nedeniyle satış hedeflerini yerine getirmenin olası olmadığını söyledikten sonra, petrol…

Koronavirüsü dolara yarıyor

Koronavirüs küresel ekonomiyi rahatsız ediyor. Apple Inc, Çin’deki koronavirüs salgını nedeniyle satış hedeflerini yerine getirmenin olası olmadığını söyledikten sonra, petrol fiyatları düştü ve küresel hisse senedi piyasaları Salı günü düştü. Pazardaki gerileme, salgının küresel büyüme ve kurumsal karlara yönelik tehdidini vurguluyor.

Çin, Ocak ayından bu yana en az yeni koronavirüs enfeksiyonu ve bir hafta içinde günlük en düşük ölüm oranını bildirdi, ancak Dünya Sağlık Örgütü salgının yavaşladığını gösteren verilerin dikkatle incelenmesi gerektiğini söyledi.

Apple Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’de iPhone ve diğer elektronik cihazlarını üreten üretim tesislerinin yeniden açılmaya başladığını ancak beklenenden daha yavaş arttığını söyledi.

Çin’deki aksama, tüm dünyada satışa sunulan daha az iPhone’a neden olacak ve bu da Apple’ı salgından zarar görecek en büyük Batı şirketlerinden biri haline getirecek.

Altın, yatırımcıların Apple’ın uyarısı sonrasında güvenlik arayışı içinde olduğu için yüzde 1’den fazla yükselirken Brent’in fiyatı varil başına 57 doların altına düştü.

Uluslararası Enerji Ajansı da dahil olmak üzere bir çok kurum, virüs nedeniyle 2020 petrol talebi tahminlerini düşürdü.

Dünyanın dört bir yanındaki hisse senedi piyasaları düştü, MSCI’nin tüm ülke endeksi yüzde 0,72 düştü.

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi yüzde 0,38 ve gelişmekte olan piyasa hisseleri yüzde 1,28 kaybetti.

HSBC Holdings PLC’nin varlıklarını 100 milyar dolar azaltacağı, yatırım bankasını daraltacağı ve ABD ve Avrupa’daki işletmelerini sert bir revizyonla yenileyeceği açıklaması, koronavirüsün etkisiyle ilgili endişelere ek olarak piyasaları aşağıya çeken etkenler arasındaydı.

Wall Street’te, Dow Jones Industrial Average 252.29 puan veya %0,86 düşüşle 29.145,79’a düştü, S&P 500 21.49 puan veya %0,64 değer kaybederek 3.358.67 seviyesine düştü ve Nasdaq Composite 45.93 puan veya %0,47 düşüşle 9.685,25 oldu.

Saxo Bank analisti Ole Hansen, “Apple’ın açıklamasının ardından borsalarda bir miktar zayıflık görüyoruz. Koronavirüsün tedarik zincirleri ve sevkiyatlar üzerinde küresel bir etkisi var – bunun büyüme beklentileri üzerinde olumsuz bir etkisi olacak.”

Asya’da bir gecede, Çin’in CSI300 mavi çip hisse senedi endeksi Pazartesi günü sert bir yükseliş kaydettikten sonra yüzde 0,5 değer kaybetti.

Japon Nikkei yüzde 1.40 kaybetti.

Almanya’nın ZEW ekonomik duyarlılık anketi, yatırımcının Avrupa’nın en büyük ekonomisine olan güvenini zayıfladığını gösterdikten sonra dolar avro karşısında neredeyse üç haftanın en yüksek seviyesine yükseldi.

Euro, %0,2 düşüşle 1.0812 $ ‘gerilerken, dolar endeksi ise %0,3 arttı. Japon yeni dolar karşısında yüzde 0,03 oranında değer kazandı.

ZEW araştırma enstitüsü aylık anketinde, yatırımcıların ruh halinin koronavirüsün dünya ticaretini bastıracağı endişeleri nedeniyle Şubat ayında beklenenden çok daha fazla kötüleştiğini söyledi.

Ankete göre, Alman ekonomisi ilk yarıda daha da ivme kaybedecek.

Güvenli liman Almanya’nın 10 yıllık tahvil getirileri bir noktada yüzde -0,43’e geriledi. Avrupa’daki diğer 10 yıllık tahvil getirileri de benzer şekilde düştü.

ABD Hazine getirileri de düştü. Kıyaslama 10 yıllık tahvili yüzde 1.5474’e düştü.

Petrol fiyatlarındaki düşüş, Çin’deki koronavirüs salgınının talep üzerindeki etkisi ve OPEC ve müttefikleri tarafından piyasayı destekleyecek daha fazla eylem eksikliği konusundaki endişeler kaynaklı.

Brent ham petrol önceki beş seansta yükseldikten sonra 74 sent düşerek varil başına 56,93 dolara düştü. ABD Batı, Teksas Orta ham petrol, 53 sent düşerek 51,52 dolara düştü.

Spot altın ons başına %1,4 artışla 1.602.25 $ ‘a yükseldi.

AJ

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler