Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Korona dünya ekonomisine alarm verdirtti

2019 yılında Büyük Finansal Kriz’den bu yana en zayıf büyüme performansını sergileyen global ekonomi, ABD-Çin arasında Ticaret Savaşı’nın Faz 1…

Korona dünya ekonomisine alarm verdirtti

2019 yılında Büyük Finansal Kriz’den bu yana en zayıf büyüme performansını sergileyen global ekonomi, ABD-Çin arasında Ticaret Savaşı’nın Faz 1 antlaşmasıyla sonlanması ve başta Fed, 41 ülkenin Merkez Bankaları’nın yaptığı faiz indrimlerinin gecikmeli etkisiyle yeni yıla tatlı bir ivmeyle girmişti. Ama koronavirüsü salgını hiç beklenmedik şekilde Çin’den çıkıp tüm dünyayı vurmaya başladı.  Eğer salgın bir kaç hafta içinde kontrol altına alınıp üretim, turizm ve ticaret akışı normale dönmezse, global durgunluk yeniden gündeme gelebilir. Bu durumda riskli varlıklarda sert satışlar ve çok borçlu Gelişmekte Olan Ülkeler şirketlerinin temerrüte düşmesi de reel sektör üzerinde baskıyı artırabilir.

 

Çin ekonomisi %2.5 daralabilir

Capital Economics, koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik aktivitenin durmasına bağlı olarak Çin’de GSYH’nın 2020 ilk çeyrekte 2019’un son çeyreğine göre yüzde 2,5 düşebileceğini bildirdi.

 

Üretim tesislerinin uzun bir süre kapalı kalmalarının kaybedilen üretimin asla geri alınamayacağı anlamına geleceği uyarısında bulunan Capital Economics, “Ekonomik bozulma, tedarik zincirleri yoluyla komşu ekonomilere yayılmaya başlıyorlar” değerlendirmesini de yaptı.

 

Bocom International da yaptığı değerlendirmede, yeni koronavirüs salgınının Çin’in ekonomik büyümesine 2003 yılındaki SARS krizinin yaptığından daha sert bir darbe vurmasını beklediklerini vurguladı.

 

Yeni koronavirüs salgınından en büyük doğrudan darbeyi Çin’in GSYH’sının yüzde 59’unu oluşturan hizmet sektörünün alacağını öngören Bocom International, 2003’te hizmet sektörünün Çin ekonomisi içinde payının yüzde 43 olduğunu hatırlattı. Bocom International sinema, yemek ve turizm sektörlerinde gelir kaybının 1 trilyon yuanı, Çin’in 2019 ilk çeyrek GSYH’sını yüzde 5’ini aşmasının muhtemel olduğunu vurguladı. (Foreks)

 

Bundesbank: Koronavirüsün etkisiyle Almanya’nın büyümesi ilk çeyrekte zayıf olacak

 

Bundesbank, ekonomiye yönelik şubat ayı raporunu yayımladı.

 

Raporda, Alman ekonomisinde geçen yıl görülen yüzde 0,6’lık düşük büyümede imalat sektöründeki durgunluğun önemli rol oynadığı vurgulandı.

 

Alman ekonomisi için 2020’nin ilk çeyreğinde köklü bir değişiklik belirtisi olmadığı aktarılan raporda, “Sanayi siparişlerinde düşüş eğilimi, hızın azalmasına karşın 2019’un sonuna kadar devam etti.” denildi.

 

Son zamanlarda imalat sektörü üzerindeki aşağı yönlü baskının hafiflediğine işaret edilen raporda, Alman ekonomisinde iç tüketimin; artan ücretler, güçlü iş gücü piyasası ve inşaat sektörünün etkisiyle sağlam duruşunu sürdüreceği kaydedildi.

 

Raporda, Alman ekonomisi için Çin’deki koronavirüs salgını ile ilgili ekonomik risklerin mevcut olduğu, virüsün küresel tedarik değer zincirlerini bozarak Alman şirketlerini olumsuz etkileyebileceği belirtilerek, bunun da ülkenin ihracatını ve büyümesini etkileyeceği uyarısında bulunuldu.

 

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) 14 Şubat’ta açıkladığı öncü verilere göre, Almanya’da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH, 2019’un son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre değişmemişti.

Geçen yıl ekonomi yüzde 0,6 büyürken, Alman hükümeti bu yıl büyümenin yüzde 1,1 yükselmesini bekliyor. (AA)

 

Öncü göstergeler küresel ekonomik aktivitede yavaşlamaya işaret ediyor

 

Küresel ekonomideki gidişata dair önemli öncü endekslerden olan Baltık Kuru Yük Endeksi (BDI) 425 seviyesine gerileyerek, Nisan 2016’dan bu yana en düşük değere işaret etti.

 

Günlük olarak hesaplanan endeks, gemilerin belirli bir rota üzerindeki ağırlık maliyetlerinin hesaplanmasıyla oluşturuluyor. Endeks, küresel büyümeyle olan korelasyonu nedeniyle de önemle takip ediliyor.

 

Analistler, endeksteki gerilemenin deniz ticaretinde önemli bir ağırlığı bulunan Çin’de zayıflayan aktiviteden kaynaklandığını vurguladı.

 

Gemi taşımacılığının bütün segmentlerinde bir düşüşün göze çarptığını kaydeden analistler, Çin’de koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla fabrikaların kapatılması ve ulaşımın sınırlandırılmasının endeksteki gerilemede etkili olduğunu söyledi.

 

Analistler, halihazırda maruz kalınan yavaşlamanın taşımacılık sektörü ve emtialar üzerinde gelecek dönemde etkisinin daha net görüleceğini dile getirdi.  (BloombergHT)

 

 

Dünya ve Türkiye ekonomisini bekleyen 2 kritik hafta

 

Korona’dan korkun, çok korkun

 

Araştırmalara göre koronavirus dünyanın üçte ikisinde enfeksiyona neden olabilir

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler