Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Kemerlerinizi bağlayın: Koronavirüs yayıldıkça piyasalardaki vahşi oynaklık devam edecek

"Küresel durgunluk, koronavirüsteki belirsizlikler ve önemli petrol üreticileri arasında yaşanan fiyat savaşıyla, dünya muhtemelen 20.00 doların altına petrol fiyatına hazırlıklı olmalı"

Kemerlerinizi bağlayın: Koronavirüs yayıldıkça piyasalardaki vahşi oynaklık devam edecek

Asya hisse senetleri Perşembe günü son bir kaç yılın en düşük seviyesine düştü ve yatırımcılar, hükümetler koronavirüsün yayılmasını engellemeye yönelik tedbirleri artırsa bile kendilerini daha sert oynaklık gösterecek piyasalar için hazırladıklarını söyledi.

Etkiyi tam olarak kavrayamama, yatırımcıları nakte kaçmaya ve diğer tüm varlıkları satmaya itti.

Trump’ın para verme planı koronavirüs darbesini yumuşatabilir mi?

ABD, Avrupa ve Avustralya’dan politika yapıcılar, ekonomilerini korumak için alışılmadık önlemleri ve faiz oranlarını daha sert bir şekilde indirseler de, analistler giderek artan bir küresel durgunluk ihtimaline karşı bu önlemlerin yetmeyebileceğini düşünüyor. Ekonomistler, durgunluğu art arda en az iki negatif büyümenin çeyreği olarak tanımlamakta.

Analistler, dünya çapında politika yapıcılar tarafından açıklanan parasal teşvik önlemlerinin durgunluğu önlemek için yetersiz olduğunu söylüyor. Yaklaşmakta olan ekonomik yavaşlamanın, koronavirüsün etkilerinin ne kadar yaygın olduğu düşünülürse geçmişte dünyayı etkileyen diğer iki finansal krizden daha acı verici olabileceğini belirtmekte.

Yatırım Bankası RHB bölgesel sermaye araştırma başkanı Alexander Chia, El Cezire’ye “Bu seferki ekonomik etki büyük ölçüde Batının sorunu olan 2008/2009 yıllarındaki küresel mali krizden ya da Asya’da odaklanan 1997/1998’deki mali krizden çok daha şiddetli olabilir. COVID-19 küresel bir sorun ve herkes vuruluyor “dedi.

“Bu küresel bir erime. Yatırımcılar en kötü senaryoyu fiyatlandırmaya çalışıyorlar, ancak kimse en kötü durumun ne anlama geldiğini tanımlayamıyor” dedi.

Merkez bankası tepkileri

Çarşamba günü yapılan acil bir toplantıdan sonra, Avrupa Merkez Bankası, Avrupa’nın çoğunu kilitleyen ve ekonomik aktiviteyi durduran koronavirüs salgınından kaynaklanan ekonomik darbeyi hafifletmek için 750 milyar avro (812 milyar dolar) tahvil alım programı başlattı.

ABD Federal Rezerv Çarşamba günü Hazine Bakanlığı’ndan 10 milyar dolar destekli bir “Para Piyasası Yatırım Fonu Likidite Tesisi” kuracağını açıkladı.

Yeni kredilendirme tesisi, para piyasası yatırım fonlarına acil krediler sunarak, aileleri, işletmeleri ve finansal sistemi desteklemek için tasarlanmış bir hamle, kredi krizinin ihtiyaç duyan şirketlere fon akışlarının sıkışmasını önlemek amaçlı.

Perşembe günü, Avustralya Merkez Bankası 30 yıl içinde ilk kez resesyona girebilecek ekonomisini desteklemek için kilit faiz oranını yüzde 0,25’lik rekor bir seviyeye indirdi.

Petrolde sıçrama

Petrol fiyatları hem ABD ölçüt ham West Texas Intermediate (WTI) hem de Brent için sert düşüşünden bir tepki vererek toparlandı. WTI, varil başına % 12,9 artarak 23 $ ‘a yükselirken Brent ham petrolü, %5,4 artışla 26,22 $’ a yükseldi.

Ancak bu yükselişin sürmesi beklenmiyor.

Virüs nedeniyle ekonomik faaliyet yavaşladıkça küresel petrol talebinin düşmesi bekleniyor. Öte yandan, Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki fiyat savaşının Suudi Arabistan ve müttefikleri tarafından üretimde büyük bir artışa yol açması muhtemel.

OANDA Asya Pasifik üst düzey pazar analisti Jeffrey Halley, “Küresel durgunluk, koronavirüsteki belirsizlikler ve önemli petrol üreticileri arasında yaşanan fiyat savaşıyla, dünya muhtemelen 20.00 doların altına petrol fiyatına hazırlıklı olmalı” dedi.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler