Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Kadınların yönettiği Yeşil Fonlar yükselişte: Gelişmekte olan piyasalarda ilkesel değişim için baskı yaratıyor

ESG fonları, çevresel, sosyal ve yönetişim faktörlerinin yatırım sürecine entegre edildiği hisse senedi ve / veya tahvil portföylerine deniyor.  Bir diğer adı da Yeşil Fonlar. Bu tip fonlarda yer alan hisse senetleri ve tahvillerin, şirketin veya hükümetin ESG kriterlerine ilişkin ne kadar sürdürülebilir olduğuna ilişkin sıkı testlerden geçtiği anlamına gelmekte. Çevresel, sosyal ve yönetişim (Environmental, Social and Governance-ESG) kriterleri, şirketin bilinçli yatırımcıların potansiyel yatırımları taramak için kullandığı operasyonlar için bir dizi standart oluşturuyor. 

Kadınların yönettiği Yeşil Fonlar yükselişte: Gelişmekte olan piyasalarda ilkesel değişim için baskı yaratıyor

Kadınların yönetiminde ağırlıklı olduğu riskten korunma fonlarının çoğunluğu (hedge funds), gelişmekte olan pazar şirketlerine daha sorumlu yönetimin daha iyi getiri sağlayacağı inancı ile değişiklikler yapılması yönünde baskı yapıyor.

Washington D.C. merkezli Cartica Management LLC’nin  baş yatırım sorumlusu Emily Alejos’a göre, bu tür ilkelerin daha az gelişmiş olduğu ülkelerde çevresel, sosyal ve yönetişim yatırımları için fırsatlar bulunmakta. Yaklaşık 1,2 milyar ABD doları yöneten Cartica, esas olarak Brezilya, Çin ve Güney Kore’de küçük ve orta büyüklükteki hisse senetlerine odaklanıyor.

ESG fonları, çevresel, sosyal ve yönetişim faktörlerinin yatırım sürecine entegre edildiği hisse senedi ve / veya tahvil portföylerine deniyor.  Bir diğer adı da Yeşil Fonlar. Bu tip fonlarda yer alan hisse senetleri ve tahvillerin, şirketin veya hükümetin ESG kriterlerine ilişkin ne kadar sürdürülebilir olduğuna ilişkin sıkı testlerden geçtiği anlamına gelmekte. Çevresel, sosyal ve yönetişim (Environmental, Social and Governance-ESG) kriterleri, şirketin bilinçli yatırımcıların potansiyel yatırımları taramak için kullandığı operasyonlar için bir dizi standart oluşturuyor.  Çevresel kriterler, bir firmanın doğanın bir parçası olarak nasıl performans gösterdiğini düşünür. Sosyal kriterler, çalışanlar, tedarikçiler, müşteriler ve faaliyet gösterdiği topluluklarla ilişkileri nasıl yönettiğini inceler. Yönetişim bir şirketin liderliği, yönetici maaşı, denetimler, iç kontroller ve hissedar hakları ile ilgilenir.

ESG Yeşil Fonlar, özellikle koronavirüs kaynaklı piyasa çalkantısı karşısındaki performansı göz önüne alındığında, bir yatırım stratejisi olarak öne çıkmakta. BlackRock Inc., 2020 yılının ilk dört ayında sürdürülebilir endekslerin yüzde 88’inin sürdürülebilir olmayan muadillerinden daha iyi performans gösterdiğini kaydetti.

ESG yatırımına duyulan ihtiyaç gelişmekte olan pazarlarda daha da fazla. Alejos “çoğu zaman iyi politikaların ve iyi uygulamaların hayata geçmesini sağlayacak yasal düzenlemeler bulunmuyor” dedi.

Dostane yaklaşım

Alejos, 12 yıl önce International Finance Corp.’daki eski gelişmekte olan pazarlar ve yönetişim uzmanları tarafından kurulan Cartica’nın aktivizme karşı “dostane bir yaklaşım” denediğini söyledi. Kadınlar yatırım ekibinin yarısından fazlasını oluştururken, firma şirketleri kadın yönetim kurulu üyeleri seçmeye teşvik etti.

“Şirketin tamamen erkeklerden oluşan bir yönetim kurulu olduğu yerde başarı elde ettik ve şimdi en az iki kadın olmasını önerdik,” diyen Alejos, şirketi veya ülkeyi belirtmedi.  Credit Suisse Group AG’nin araştırmasına göre, şirket, 2019’da dünyanın 39 ülkesi arasında yüzde 3,1 ile en düşük oranla kadınların yönetimde olduğu Güney Kore’de bu konuda başarısız oldu.

Genel olarak, Alejos, şirketin gelişmiş pazar özellikleri, istikrarlı ekonomi ve para birimi, iyi politika çerçevesi ve cazip değerlerin “güzel birleşimi” nedeniyle Güney Kore’de olumlu olduğunu söyledi. Cartica, belirli şirketlerden bahsetmeden ülkenin oyun, internet ve sosyal medya sektörlerini destekliyor.

Büyük fırsat

Sosyal açıdan sorumlu yatırımlarda büyüme fırsatı yüksek. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, ESG yatırımı Güney Kore’de yönetim altındaki toplam varlıkların sadece yüzde 0,2’sini, Çin’de yüzde 1,4’ünü ve Brezilya’da yüzde 0,6’sını oluşturuyor. Bunların hepsi Avrupa, ABD ve Japonya’daki seviyelerin çok altında.

Uluslararası Para Fonu’nun Ekim raporuna göre, sürdürülebilir fonların istikrarlı olarak diğer fonlardan daha iyi veya daha kötü performans gösterdiğine dair kesin bir kanıt yok ve tutarlı standartların eksikliği yatırımcıların ESG ilkelerini dahil etmesini zorlaştırmakta. Ancak Cartica gibi fon yöneticileri yatırımcıların şirketleri giderek daha fazla değişime zorlamasını bekliyorlar.

Alejos, “ESG’nin dünya çapında kabul edilme eğilimi, önemli ölçüde ve çarpıcı bir şekilde artıyor ve bu durum sadece yatırımcılar açısından da değil. Şirketler için başarılı olmaları ve sürdürülebilir bir iş modeli yaratmaları açısından kritik önem taşıyor” diyor.

Bloomberg

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler