Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

JP Morgan: Trump Gelişen Piyasalar için risk teşkil ediyor

ParaAnaliz’in güvenilir uzmanlardan edindiği bilgiye göre, geçen hafta yabancılar $116 milyon DİBS almak yanında, swap işlemleri yoluyla da piyasalara $1 milyar soktular. Hükümetin TCMB ve BDDK yoluyla aldığı önlemler sayesinde bir miktar sıcak paranın piyasalarımıza dönmesi yüksek olasılıklı bir senaryo.

JP Morgan: Trump Gelişen Piyasalar için risk teşkil ediyor

JP Morgan araştırma uzmanları, ABD seçimleri yaklaştıkça, Gelişmekte Olan Piyasalar’da (GOP, Ülkelr = GOÜ) pozisyonlarının azaltılmasını öğütlediler. Raporda ayrıca Trump ikinci kez seçim kazansa da Çin yuanı’nın umulduğu kadar değer kaybetmeyeceği vurgulandı. Perşembe ise Credit Suisse Wall Street’in çok pahalı olduğu, bu yüzden de Asya menkul kıymtlerinin tercih edilmesini önermişti.

Raporda Trump’ın koronaya yakalanmasının Kasım’da beklenen piyasa çalkantısını öne çekeceği ifadesi de yer aldı. JP Morgan uzmanları Trump’ın Ticaret Savaşları, tek taraflı gümrük vergileri koyması vesaire nedenlerle GOP için genelde olumsuz sonuçlar doğuracağını vurgularken, halen GOP’ta global fonların aşırı birikmesinin bu etkiyi katlayacağını da öne sürdü.
Raporda GOÜ FX pozisyonlarının da kırpılması önerilirken, Çin yuan’ı için geniş bir bant aralığı verildi. Yine de ABD’de kim seçilirse seçilsin, dolar/yuan 7.00’nin üstünde zorlanacak.
Son olarak JP Morgan, yüksek getirili (junk) tahvillerden de çıkıyor, ve düşük getirili, güvenli limanlara geçiyor.

International Institute of Finance’nin Eylül sonu raporunda, GOP’a giren sıcak paranın nerdeyse sıfırlandığı tespit edilmiş, ani para kaçışlarına karşın yatırımcılar uyarılmıştı.

ParaAnaliz’in güvenilir uzmanlardan edindiği bilgiye göre, geçen hafta yabancılar $116 milyon DİBS almak yanında, swap işlemleri yoluyla da piyasalara $1 milyar soktular. Hükümetin TCMB ve BDDK yoluyla aldığı önlemler sayesinde bir miktar sıcak paranın piyasalarımıza dönmesi yüksek olasılıklı bir senaryo. Ancak, ABD başkanlığı ile ilgili kaygılar ve GOP’tan toptan para kaçışı, bir kez daha ödemeler dengesinde sıkıntıları gündeme getirebilir. Nitekim, yatırımcılar Azerbaycan-Ermenistan savaşının Türkiye’ye sıçramayacağını kabul ettiler, fakat dolar/TL hala 7.77’de.

FÖŞ

Websitem sizi bekliyor 

 

FÖŞ:   TCMB Faizleri Arttırdı – Bunun Döviz, Faiz ve Enflasyona Etkileri Neler Olacak?

 

Wall Street’e Trump şoku

 

Gelişmekte olan ekonomiler borç piyasalarını kullanıyor ancak riskler de birikiyor

 

YK Yatırım global strateji:  ABD seçimlerine kadar yüksek volatilite, belirsiz trend

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler