Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

JP Morgan:  Ekonomi bu sene %3.3 daralacak

Perakende satışların pandemi öncesi seviyelere ulaştıklarını veya neredeyse ulaşmakta olduklarını belirten JPMorgan, Türkiye dışındaki gelişmekte olan ülkelerde sanayi üretimlerinin hala keskin şekilde düşük olmaya devam ettiklerini vurguladı. 2020 yılında gelişmekte olan piyasaların yüzde 2,1 daralacağını tahmin eden JPMorgan, Türk ekonomisinde daralmanın yüzde 3,3 olmasını bekliyor....

JP Morgan:  Ekonomi bu sene %3.3 daralacak

JP Morgan dün yayınladığı “Gelişmekte Olan Piyasalar Görünüm ve Strateji” raporunda gelişmekte olan piyasalarda gelen ekonomik verilerin tahminlerinden biraz daha iyi ilerlemekte olduğuna işaret ettiğini bildirdi.

 

Gelişmekte olan piyasalarda büyüme için risklerin yukarı yönle omaya devam ettiğini belirten JP Morgan, ikinci çeyrek verileri baz alınarak yapılan modellemelerin güçlü toparlanmaya ve özellikle Polonya, Romanya, Rusya ve Türkiye için yukarı yönlü risklere işaret ettiğini belirti.

 

Perakende satışların pandemi öncesi seviyelere ulaştıklarını veya neredeyse ulaşmakta olduklarını belirten JPMorgan, Türkiye dışındaki gelişmekte olan ülkelerde sanayi üretimlerinin hala keskin şekilde düşük olmaya devam ettiklerini vurguladı. 2020 yılında gelişmekte olan piyasaların yüzde 2,1 daralacağını tahmin eden JPMorgan, Türk ekonomisinde daralmanın yüzde 3,3 olmasını bekliyor.

 

Gelişmekte olan piyasaların 2021 yılında yüzde 7,1 gibi güçlü bir toparlanma yaşayacaklarını öngören JPMorgan, Türk ekonomisinin ise yüzde 3,7 büyüyeceğini tahmin etti.

 

Türkiye’nin ekonomide yavaşlamayı telafi etmek için para ve maliye politikasında sınırlı hareket alanı olduğunu ifade eden JPMorgan, ABD Doları’ndaki zayıflığa rağmen TL’nin değer kaybettiğine ve reel fazlerin sıfırın altında olduğuna dikkat çekerek hisse senedi piyasaları için tavsiyesini ‘nötr’ olarak belirtti.

 

JPMorgan raporunda, TCMB’nin yüzde 8,25 seviyesindeki 1 hafta vadeli repo faizini bu yıl değiştirmesini beklemediğini ortaya koyarken, faizin 2021 ilk çeyrekte yüzde 9,50’ye, ikinci çeyrekte yüzde 11,00’a ve üçüncü çeyrekte yüzde 12,50’ye yükseleceğini tahmin etti.

 

OECD yayımladığı son raporda Türkiye için daha önce açıkladığı 2020 daralma tahminini yüzde 4.8’den 2.9’a çekti. Rapora göre bu yıl OECD ülkeleri arasında yüzde 1.8 ile sadece Çin’in büyüme kaydetmesi bekleniyor.

Kuruluş daha önce 2020 yılı için küresel ekonominin yüzde 6 daralacağını öngörmüştü. Son raporunda bunu yüzde 4.5’e revize etti. 2021 için küresel büyüme tahminini ise yüzde 5 olarak açıkladı.OECD ayrıca Türkiye ekonomisi için 2020 daralma tahminini de yüzde 4.8’den 2.9’a çekti Ancak 2021 büyüme tahminini de yüzde 4.3’ten 3.9’a geriletti.

 

 

Hükümet ekonomini bu seneyi sfır büyme veya ufak bir daralma ile kapatacağın öngörüyor. Eylül TCMB Beklenti  Anketinde ise Türkiye ekonomisinin bu  sene %1.48 daralmasının beklendiğini görüldü. 2021 yılında büyüme beklentisi ise 2 ay önce %4.65’te zirve yaptıktan sonra %4.17’ye geriledi.

 

(Foreks, OECD, ParaAnaliz)

 

Haftanın ekonomi gündemi: TCMB  faiz kararı, merkezi yönetim borç stoku, güven endeksleri ve KKO

 

ANALİZ: Enflasyon beklentileri gemi azıya aldı

 

Küresel ekonomiyi kurtarmaya bu sefer kimse gelmeyecek

 

FÖŞ anlattı (yenileme):  OECD’nin Yeni Tahminleri Ne Anlama Geliyor?

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler