Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

JP Morgan:  Dünya ekonomisi sarsan rüzgarlar esmeye devam ediyor

Raghavan “Güven çok önemli” dedi ve ekledi; “Tüketim büyük ölçüde bir akıl oyunudur, aynı zamanda ekonomi ve kendiniz hakkında ne kadar iyi hissettiğinizin bir göstergesidir.” Rahatsızlık ne kadar fazlaysa, o kadar dikkatli olursunuz ve bu sadece insanlar için değil, şirketler ve toplantı odaları için de geçerlidir”....

JP Morgan:  Dünya ekonomisi sarsan rüzgarlar esmeye devam ediyor

 JP Morgan EMEA CEO’su Viswas Raghavan, dünya Covid-19 ile savaşırken, ekonomik büyüme için pozitif katalizörlerden daha fazla risk olduğunu belirtiyor.

Kovid-19’un yeniden hareketlenmesi, ABD ile Çin arasındaki ticari ilişkilerin bozulması ve/ya ABD’de yaklaşan başkanlık seçimleri küresel ekonomik iyileşmeyi baltalayabilir.

Merkez bankalarının finansal sistem için sağlam bir güvenlik ağı sunmasına rağmen, sadece virüse karşı etkili bir aşının bulunması ekonominin iyiye gitmek için ihtiyaç duyduğu rüzgârı arkasına almasını sağlayacaktır.

Küresel ekonomi, korona virüs krizinin derinliklerinden çıkıyor. ABD’de S&P500 karları beklentileri alt üst ederken, merkez bankaları devreye girmek ve destek sağlamak için sürekli bekleme halinde. JP Morgan EMEA CEO’su Viswas Raghavan, yine de ekonomiye karşı esen rüzgârların arkadan esen rüzgârlarından daha fazla olduğunu belirtti.

Dünya çapında neredeyse bir milyon kişinin hayatına mal olan ve yakın tarihin en kötü ekonomik resesyonunu ortaya çıkaran korona virüs, dünya merkez bankaları ve hükûmetlerin benzeri görülmemiş bir tepki göstermesine sebebiyet verdi.

Faiz oranları tüketimi teşvik etmek ve toplu ekonomik çöküşü önlemek için sıfıra yakın veya hatta sıfırın altında kalırken, ulusal ekonomileri desteklemek için en az 7 trilyon dolar nakit, istihdam koruma programları ve diğer faydalı uygulamalar finansal sisteme aktı.

Bu yılın Mart ayı ortasında krizin derinliklerinden toparlanma hızı pek çok kişinin beklediğinden daha hızlı oldu ve ABD (Borsa’da kote) şirketleri, Nisan ve Haziran ayları arasında 20 yılın en büyük kazançlarını elde etti. Ancak, bu kazançlar bankacılık dünyası söz konusu olduğunda hiçbir şekilde, her derde deva değil.

Business Insider’a verdiği röportajda Raghavan, “karşıdan esen rüzgârlar arkadan esen rüzgârlardan daha fazla” yorumunu yaptı.

“Karşıdan esen rüzgârlar, ekonomik güvensizlik ve tüketimin  nasıl geliştiği etrafında dönmeye devam ediyor. Bu durum, virüsün yeniden bulaşma oranlarının ciddiyetinin, kendini nasıl ortaya çıkaracağının ve bunlarla birlikte gelecek ekonomik etkinin bir fonksiyonudur” dedi.

Yalnızca ABD’de milyonlarca kişi işsiz kaldı ve aşı yarışının kızışması devam ederken Covid-19 vakalarının yeniden canlanması, şimdiye kadar kaydedilen ilerlemeyi raydan çıkarmakla tehdit ediyor.

Raghavan “Güven çok önemli” dedi ve ekledi; “Tüketim büyük ölçüde bir akıl oyunudur, aynı zamanda ekonomi ve kendiniz hakkında ne kadar iyi hissettiğinizin bir göstergesidir.” Rahatsızlık ne kadar fazlaysa, o kadar dikkatli olursunuz ve bu sadece insanlar için değil, şirketler ve toplantı odaları için de geçerlidir.”

Pandemi, bazıları artık kalıcı olarak uzaktan çalışan milyonlarca çalışan, çöküşün esiğine gelen seyahat, konaklama ve dükkân içi perakende satış gibi sektörler gibi pek çok değişikliği zoraki olarak beraberinde getirdi. Internet üzeri alışverişler, görüntülü iletişimler, sosyal ağ ve evde kalma ortamına ayak uydurabilen bazı şirketlerin, işlerinde vites büyütmesine sebep oldu.

Yatırım bankacılığı alanında yirmi yıllık deneyime sahip olan Raghavan, “Asıl soru, kısıtlamalardan sonra bu işlerden kaçının geri döneceği ve kaçının dünya genelinde ortadan kalkacağı olmalıdır.” açıklamasını yaptı.

 

Tüketim zarar görürse, ekonomide bir şekilde bir daralma bekleneceğini de sözlerine ekledi.

“Aynı zamanda, tüm bunlara ek olarak, ikinci bir dalga daha var; bu zaten yeterince korkunç olan ekonomik durumu nasıl etkileyecek?”

Raghavan, “Diğer bir konu ise, ABD seçimleri etrafında beklenen dalgalanma olacak, çünkü seçimlere sadece altı hafta kaldı” dedi.

Finansal piyasalar, sadece 3 Kasım seçimleri civarında değil, takip eden haftalarda, sonuç üzerindeki belirsizlik ve net bir galibin belirlenmesi için gerekebilecek sürenin uzunluğu nedeniyle, piyasalarda artan değişkenlik dönemini de hesaba katıyor.

Raghavan, karşıdan esen üçüncü rüzgârın, “joker kart” olarak adlandırdığı ABD ile Çin arasındaki ticari ilişkiler olduğunu belirtti.

Mayıs 2018’den bu yana, iki ülke birbirlerinin mal ve hizmetlerine “kısasa kısas” tarifeleriyle milyarlarca dolar tokatladı, geçici bir ticaret anlaşması savunmasız görünüyor. Diplomatik ilişkiler, Hongkong’un özerkliği ve şu sıralar Washington’ın Çin’in teknoloji üreticisi Huawei ve video uygulaması Tik Tok gibi şirketlerini hedef alması ile daha da kötüleşti.

Kurumsal açıdan bakıldığında, iki ülke arasında artan gerginlikler, düzenlemeler ve anti-tröst (ticari rekabeti kastediyor) konularında çok daha fazla belirsizlik yarattı.

Raghavan açıkladı, “Ticaret gerilimlerinin etkisi hafife alınmamalıdır. Eğer bir yönetim kurulu üyesiyseniz ve şirketiniz sınır ötesi birleşme ve satın almalara başlamak istiyorsa, temiz, kesin ve klinik bir sonuç elde etmeyi hedefliyorsunuz demektir. Bir anlaşmanın kapsamlı bir anti-tröst müzakeresine saplanma riski varsa ve süreç normal tamamlanma süresinin ötesine uzarsa, o zaman bir yönetim kurulunun bir şirketi bu uzunluktaki belirsizliğe maruz bırakmaya istekli olacağından emin değilim.”

Nihayetinde, görünüm tüketiciler ve şirketler için oldukça opaktır ve Merkez Bankası, 7 trilyon dolarlık bir fatura ile sağlam bir güvenlik ağı sunmasına rağmen daha fazlasını yapamayabilir.

Fed başkanı Jerome Powell, bu hafta Kongre’ye, Merkez Bankasının ekonominin çarklarını yağlamak için “temel olarak akla gelen her şeyin yapıldığını” söyledi.

Bu nedenle, şimdi sorumluluk bilim camiasında. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre şu anda geliştirilmekte olan 176’dan fazla aşi var. 23 Eylül’de, dünyanın en büyük sağlık şirketi olan Johnson & Johnson, ürettiği aşılardan birinin Çarşamba günü klinik deneylerin son aşamasına girdiğini açıkladı.

Radhavan, “En belirgin arkadan esen rüzgâr bulunacak bir aşı veya tedavidir” dedi ve ekledi, “Muhtemelen tedavi ve aşı, ekonomi için en büyük katalizördür ve ne kadar erken gelirse o kadar iyi olur, çünkü aşının kitleler için kullanıma sunulması birkaç çeyrek sürecektir” dedi.

 

Cevirmen: Cem Cetinguc

 

 

 

FÖŞ anlattı:  OECD’nin Yeni Tahminleri Ne Anlama Geliyor?

 

COVID-19 dünya genelinde çok büyük işgücü geliri kayıplarına neden oluyor

 

Cüneyt Akman: 2008 KRİZİ VE COVID SALGINI İKTİSAT BİLİMİNE NE ÖĞRETTİ NE ÖĞRETEMEDİ?

 

FÖŞ yazdı: Covid-19 global ekonomide yara izi bırakacak

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler