Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Japonya merkez bankasının kasvetli raporu toplantı öncesi dikkat öneriyor

BoJ başkanı Kuroda, bankanın pandeminin etkisini yakından izlediğini ve gerektiğinde ilave önlemler almakta tereddüt etmediğini bir kez daha hatırlattı.

Japonya merkez bankasının kasvetli raporu toplantı öncesi dikkat öneriyor

Japonya Merkez Bankası (BoJ), Mayıs ayında ülke çapında acil durumun kaldırılmasından sonra iş faaliyetlerinde kademeli bir toparlanmaya rağmen, Japonya’nın tüm ekonomisini hala pandemiden zarar görmeye devam ettiğini açıkça belirtti.

Perşembe günü yayınlanan üç aylık bölgesel raporda, merkez bankası Japonya’nın ekonomik bölgelerinin dokuzuna ilişkin değerlendirmesini düşürerek iki çeyrek üst üste beklentilerini düşürmüş oldu. Banka, tüm alanların “kötüleştiğini” veya “ağır bir durumda” olduğunu söyledi.

Rapor, önümüzdeki hafta ekonomistlerin %90’ından fazlasının bankanın hiçbir önemli politika değişikliği yapmamasını beklediği bir BOJ politika toplantısından önce geliyor. Mart ayından bu yana alınan bir dizi önlemden sonra, finans piyasaları nispeten istikrarlı olduğu ve şirketler önemli fonlama sorunlarıyla karşılaşmadığı için daha fazla eyleme gerek olmaması genel kanı halinde.

Fed’in Bej Kitap anketine eşdeğer Bölgesel Sakura raporunun temkinli tonu, BOJ’nin gelecek hafta yayınlayacağı politika açıklamasının yanı sıra üç aylık görünüme de yansıyacak. Bloomberg anketine göre ekonomistler bankanın ekonomik tahminlerinde aşağı yönlü bir revizyon yapmasını bekliyor.

Perşembe günü erken saatlerde yaptığı konuşmada BoJ başkanı Kuroda, bankanın pandeminin etkisini yakından izlediğini ve gerektiğinde ilave önlemler almakta tereddüt etmediğini bir kez daha hatırlattı.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler