Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ING: Üçüncü çeyrek kolay kısımdı; şimdi zor bir kış bizi bekliyor…

Kuzey yarıkürede havalar soğumaya günler kısalmaya başlarken, ekonomik görünüm de yeniden karamsar bir tabloya doğru değişmekte. ABD’de karar zamanı Seçimlere…

ING: Üçüncü çeyrek kolay kısımdı; şimdi zor bir kış bizi bekliyor…

Kuzey yarıkürede havalar soğumaya günler kısalmaya başlarken, ekonomik görünüm de yeniden karamsar bir tabloya doğru değişmekte.

ABD’de karar zamanı

Seçimlere sayılı güler kalan ABD’de ekonomi yaz aylarında kilitlenmelerin kaldırılmasının ardından güçlü bir tepki verdi. Fakat ivmenin zayıfladığına dair işaretler çoğalıyor.  Daha fazla mali destek için yeterince veri ile desteklenen ihtiyaç ortada.  Şimdi 3 Kasım seçimleri sonrasında atılacak adımların hızına odaklanarak ABD ekonomisinde toparlanmanın hızı izlenecek.

İstihdamın Şubat ayına göre hala 10,7 milyon daha düşük olduğu bir dönemde bordro büyümesi yavaşlıyor. Otel konaklamalarında, seyahatlerde ve restoran rezervasyonlarında bir plato oluşmakta fakat işsizlik yardımlarının azalması nedeniyle gelir artışı da düşüyor.

Covid-19, aylarca ekonomi için zorluklar oluşturmaya devam ederken, seçim gerilimleri de duyarlılığı artırabilir. Seçim savaşı, Başkan Trump’ın Cumhuriyetçilere yeni bir paketle ilgili görüşmelerden çekilmesini söylemesiyle yakın vadede başka bir mali teşvikin kapsamını sınırladığından, toparlanma için yardımcı olmuyor.

Bununla birlikte, 4Ç GSYİH büyümesinin yıllık %4,5 oranında olacağı bekleniyor. Bu da ilk yarıdaki %10 daralmanın ardından 2020 üretimini 2019’un yaklaşık 2,2 puan altında bırakacak boyutta.

Euro Bölgesi: İkinci dalga vuruyor

Virüste izlenen ikinci dalga Euro bölgesinde ekonomik toparlanmanın soluğunu kesmekte.  Önlemlerin yeniden devreye girmesi ve düşük seyreden enflasyon gözleri yine Avrupa Merkez Bankası’nın olası adımlarına çevirmiş durumda. Yeni Covid-19 vakalarının artması, avro bölgesi ekonomisindeki toparlanmanın erken sona ermesi konusunda endişelere yol açtı. Henüz mobilite verileri açısından pek bir etki görmüyor olsak da, 4Ç’de çift dip durgunluk riski hafife alınmamalı.

ECB’nin strateji incelemesinin ortasında olması nedeniyle, bankanın enflasyon hedefini nasıl yeniden tanımlayacağı henüz belli değil. Bazı ön değerlendirmelerde, ECB Başkanı Christine Lagarde, Fed benzeri bir ortalama enflasyon hedefi olasılığını göz ardı etmeden, daha simetrik bir enflasyon hedefinin kapısını açtı. Her durumda, Yönetim Konseyi mevcut eğilimleri göz ardı edemez ve dolayısıyla yeni teşvikler eklemek zorunda kalacaklar. Yine de faiz indirimini düşük bir olasılıkken, (imkansız olmasa da), yıl sonundan önce açıklanacak ek 400 milyar Euro varlık alımı daha gerçekçi bir beklenti şimdilik.  Pandemi Acil Satın Alma Programı, krizle mücadelede geçici bir araç olarak kurulduğundan, bu satın alımların Kamu Sektörü Satın Alma Programı kapsamında yapılması da muhtemel.

İngiltere tarafında ise bir taraftan COVID-19’daki ikinci dalga bir taraftan da anlaşmasız Brexit baskıları var.  Bu durum İngiliz hükümetini AB ile anlaşmaya zorlasa da, henüz bir ışık yok.

Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ise COVID-19’a karşı yeniden artan adımlarla ekonomik toparlanma hızlarında yavaşlama izleyecekler. Amaç son çeyrekte durgunluğa girmeden bu dönemden çıkabilmek.

Çin: İç sirkülasyon şimdilik ekonomiyi koruyor

Merkezde iç turizm olmakla birlikte, Çin halkının Çin mallarını tüketimine yönlendirilmesi stratejisi şimdilik Çin ekonomisinde toparlanmayı destekler bir görüntü içinde.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ekonomik büyümenin ikili dolaşımını savunuyor. Bunun bir kısmı “iç sirkülasyon”, diğeri “dış sirkülasyon”.

İç dolaşımdaki büyümenin kaynağı, iç tüketimden gelen iç talep, yeni ve geleneksel altyapı yatırımları. İç dolaşımı artıracak politikalar planlanıyor. Buradaki fikir, bu büyüme kaynağının iş piyasasını yönlendireceği ve Covid-19 nedeniyle işten çıkarmaların ardından işe dönen daha fazla insanla daha fazla harcama yapılacağı ve büyümeyi daha hızlı sürdüreceği.

Dış dolaşımın temeli, hala zayıf olan ve Çin hükümetinin kontrolü altında olmayan ihracat talebi.  Bu taraf henüz zayıf.

ING Çin GSYİH büyüme beklentisini bir önceki yıla göre %0,5’ten  %2,5’e ve tüm yıl için tahminlerini de %0,5’ten %0,7’ye revize etti. USD / CNY’de bu Eylül ayında dolar endeksine çok yakın hareket etti. Korelasyon Ağustos’tan itibaren arttı.  Bunun, Çin merkez bankası başkanının Çin’in döviz kuru ve faiz oranlarının serbestleştirilmesi sürecinde olduğuna dair son yorumunu yansıttığı düşünülebilir. ING’nin USD / CNY tahmini 2020 sonu itibarıyla 6,70.

Asya’nın geri kalanında ise toparlanma devam ediyor olsa da, kesinlikle V şeklinde değil. Toparlanmanın şekli daha çok Nike logosouna benzerken, toparlanmanın temposu her ülke içinde izlenen vaka sayılarına paralel ilerliyor.

Döviz Piyasaları: Bahsiler Biden üzerine

ABD seçimlerine artık bir aydan kısa bir süre kaldı.  Döviz piyasalarından gelen sinyaller, Biden başkanlığının artık fiyatlarda olduğunu gösteriyor. Kısaca oynaklık azalırken, dolarda yumuşak bir düşüş de devam ediyor. Biden başkanlığının beklenmesiyle, politik risk primi azalmış oluyor.

İyileşme umutlarını rayından çıkarabilecek olaylar (daha agresif kilitlenmeler veya çekişmeli bir ABD seçiminde Washington’un tıkanması gibi) bir yana, reflasyon işlemlerinin FX piyasalarında oynamaya devam etmesini bekliyoruz. Son zamanlarda küresel reflasyon ticareti, hisse senetleri, emtialar ve döviz varlık sınıflarının ötesine geçerek, ABD 10-30 yıllık Hazine eğrisinin şu anda yılın en yüksek seviyelerinde olduğu tahvil piyasasına doğru genişledi.

Büyük ölçüde mevcut eğilimlerin devam etmesi ve bunların 2021 boyunca doların düşüşünü desteklemesi bekleniyor. Euro ve genel olarak Avrupa para birimleri aynı zamanda a) Brexit ve b) AB Kurtarma Fonu’nun ilerlemesi ve uygulanması gibi yerel zorluklarla mücadele etmek zorunda. Her ikisindeki netlik yılsonuna kadar ortaya çıkacak ve EUR / USD’nin 1,25’e bir yol oluşturmasıyla sonuçlanacak.

Merkez Bankaları: Başka ne araç kaldı?

Covid-19’un Avrupa genelinde ve başka yerlerde yeniden canlanması, kış boyunca küresel toparlanmanın tersine dönme korkularını tetikliyor. Maliye politikası halen işin çoğunu yapmaya devam edecek olsa da, ekonomik belirsizlik merkez bankalarına harekete geçmeleri için yeniden baskı yapıyor.

Fed yetkilileri şimdiye kadar toparlanmayla cesaret kazansa da, ABD ekonomisinde hala önemli bir durgunluk var. Milyonlarca insan işsiz kalıyor ve Federal Rezerv’in “ortalama” %2’lik enflasyon hedefine geçişi, faiz oranlarının önceki çerçeveye göre daha uzun süre daha düşük kalacağı anlamına geliyor. Covid-19 vakalarında bir toparlanma ve 3 Kasım seçimleri, ekonomi için kısa vadeli rüzgarlar olduğu anlamına gelirken, birçok sektörde pandemiden kaynaklanan yapısal değişiklikler de orta vadede zorluklar yaratacak.

Fed yetkilileri, 2023’ün sonundan önce bir faiz artışının gerçekleşmeyebileceğini öne sürüyorlar. Yetkililer, negatif faiz oranlarının zayıf görünmesi ihtimaliyle talebi canlandırmak için biraz daha fazlasını yapabileceklerini, elbette daha nicel genişleme uygulayabileceklerini öne sürüyorlar.

Maliye politikası, daha iyi bir araç, ancak bu seçim sonrasına kadar gelmeyecek gibi.

Avrupa Merkez Bankası’nda (ECB), aylarca tek sesle konuştuktan sonra, şahinler ve güvercinler arasındaki eski tartışmalar sahneye geri döndü.

Düşen enflasyon oranları, artan belirsizlik ve yüksek işsizlikle birlikte, doğrudan deflasyon riski arttı.  Bu, 2014 ve Draghi dönemi bölünmelerinin anılarını geri getiriyor. Bir yandan şahinler, negatif enflasyonun yalnızca geçici olduğunu ve 2021’de tersine döneceğini savunuyorlar, bu nedenle hiçbir şey yapmamak tercih edilen seçenek. Öte yandan güvercinler durumu 2014’e benzetiyor ve belirsizlik ve artan işsizlikle birleşen negatif enflasyonun gerçek bir tehlike olduğunu, dolayısıyla daha fazla eyleme ihtiyaç olduğunu savunuyorlar.

Euro bölgesinde yılsonuna doğru çifte dip durgunluk riski olduğu için bu savaşı güvercinler kazansa daha iyi olur. Bu beklenti resmi olmasa da, olasılık olarak ortada.  Sonuç olarak, ECB’nin Pandemik Acil Durum Satın Alma Programına (KEPP) devam etmek yerine Kamu Sektörü Satın Alma Programına (PSPP) odaklanarak niceliksel genişlemeyi artırmasını beklenebilir.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler