Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ING: Euro Bölgesi PMI zayıflığına dikkat!

Euro bölgesi kompozit PMI, kilitlenme sonrası dönemde bekleneni vermedi ve bu nedenle son 50.1 okumasını yorumlamak zor. Yine de, yeni…

ING: Euro Bölgesi PMI zayıflığına dikkat!

Euro bölgesi kompozit PMI, kilitlenme sonrası dönemde bekleneni vermedi ve bu nedenle son 50.1 okumasını yorumlamak zor. Yine de, yeni Covid-19 vakalarının sayısı tekrar alevlenirken şu anda iyileşme hızı konusunda alarm zilleri çalmalı. Virüse karşı yeni tedbirler Mart ayına göre yerel ve ılımlı kalırken, ekonomi şimdiden vakalardaki artışın etkilerini hissediyor gibi görünüyor. Bu, virüs korkusuyla ilgili insan davranışının, önümüzdeki aylardaki faaliyetlerle ilgili olan ekonomik faaliyeti belirleyen önemli bir faktör olduğunu doğruluyor.

Durağan toparlanma, esas olarak hizmet faaliyetlerindeki düşüşten kaynaklandı. Hizmet PMI 50,5’ten 47.6’ya düştü ve işletmeler, yeni koronavirüs vakalarının yeniden canlanmasının faaliyetteki zayıflığın önemli bir faktörü olduğunu belirtti.

İmalat sektörü, aksi halde endişe verici olan bu PMI açıklamasında cesaret verici toparlanma işaretleri gösterdi. İmalat Üretimi PMI’daki 55,6’dan 56,8’e artış, sanayide toparlanma etkilerinin devam ettiğini gösteriyor, bu da sanayi üretiminin 3Ç’nin sonunda korona öncesi dönemle çıktı açığını daha fazla kapatmasının beklenebileceği anlamına geliyor.

Sonuç olarak, bugünkü PMI, en iyi ihtimalle ekonomik toparlanma hızında bir yavaşlamayı ve en kötü ihtimalle durmuş bir toparlanmayı yansıtmakta. Yeniden açılma etkileri sayıların dışında kaldıkça iyileşme hızının düşeceğini zaten biliyorduk, bu yüzden ilk sonuç şok edici olmayacaktı. İkinci dalgaya bağlı zayıflığın etkisi, iyileşmenin önceden düşünüldüğünden daha fazla baskı altında olduğunu düşünmemize neden oluyor. Açıklanan bu son veri Euro bölgesi hükümetleri ve Avrupa Merkez Bankası için, bir uyandırma çağrısı olacak nitelikte.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler