Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

IMF Davos öncesi küresel büyüme tahminlerini aşağı indirdi

“İstikrar işaretleri olsa da, küresel görünüm durgun seyrediyor ve bir dönüm noktasının net belirtileri yok. Mevcut görüntü içinde gönül rahatlığına yer yok ve dünyanın herkese fayda sağlayan sürdürülebilir bir toparlanmayı desteklemek için daha güçlü çok taraflı işbirliği ve ulusal düzeyde politikalara ihtiyacı var.”

IMF Davos öncesi küresel büyüme tahminlerini aşağı indirdi

Davos toplantıları öncesinde görüşlerini açıklayan Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel büyüme konusunda daha az iyimser.  Küresel ekonomik görünümün durgun seyrettiğini ve bir dönüm noktasının net bir belirtisi olmadığını söyledi.

Washington merkezli kurum, Ekim ayında 2019 için %3 ve 2020 için %3,4’lük bir küresel büyüme oranı öngörüyordu. IMF, şimdi bu tahminleri sırasıyla %2,9 ve %3,3’e düşürdü. Aşağı yönlü revizyon çoğunlukla Hindistan’daki düşük büyümeden kaynaklandı. Fon 2021 için %3,4 büyüme oranı öngörüyor.

IMF’nin başekonomisti Gita Gopinath “Küresel büyüme için öngörülen toparlanma belirsizliğini koruyor. Gelişmiş ekonomilerdeki büyüme mevcut seviyelere yakın bir seviyede istikrar kazanırken, küresel büyümede toparlanma için stresli ve düşük performans gösteren gelişmekte olan ekonomilerdeki toparlanmalara güvenilmeye devam ediliyor”dedi.

Bununla birlikte, Fon, Ekim ayında vurgulanan en büyük ekonomik belirsizliklerin bir kısmının dağıldığını kaydetti. Gopinath, “ABD-Çin Faz 1 ticaret anlaşmasının duyurulması ve anlaşmasız Brexit olasılığının daha düşük olması nedeniyle bazı riskler kısmen geriledi” dedi.

ABD geçtiğimiz hafta Çin ile bir “birinci aşama” ticaret anlaşması imzaladı. Anlaşma mevcut ticaret tarifelerinden bazılarını korumasına rağmen, 2018’de başlayan anlaşmazlık piyasalar tarafından ateşkes olarak yorumlandı. Bu arada İngiltere’de, milletvekilleri ülkenin Avrupa Birliği’nden nasıl ayrılacağını belirleyen bir anlaşmayı onayladılar. Onay, İngiltere’nin bu ay içinde AB’den ani bir şekilde ayrılmasının önüne geçiyor ve en azından 2020’nin sonuna kadar her iki tarafın iş insanları ve vatandaşlarına daha fazla kesinlik sağlıyor.

Ayrıca IMF, merkez bankalarının kendi ekonomilerini desteklemeye devam etmeleri beklendiğini söyledi. Gopinath “Para politikası büyümeyi ve canlı finansal koşulları desteklemeye devam etmiştir. Bu gelişmelerle birlikte, küresel büyümenin durgun seviyelerde de olsa istikrarlı olabileceğine dair belirsiz işaretler var ”dedi.

Ancak, IMF, küresel ekonominin gelecekteki durumu, özellikle daha fazla ticaret gerilimi konusunda ihtiyatlı. Gopinath, “ABD ve Avrupa Birliği arasında yeni ticaret gerilimleri ortaya çıkabilir ve ABD-Çin ticaret gerilimleri geri dönebilir” dedi.

AB ile ABD arasındaki ticaret ilişkisi, Başkan Donald Trump’ın 2016’da seçilmesinden bu yana kötüleşti ve Atlantik’in her iki tarafı arasındaki müzakereler sona erdi. Trump, ticaret konusunda Avrupa’nın “muhtemelen Çin kadar kötü” olduğunu söyledi ve Avrupa’yı “acımasız” bir ticaret ortağı olarak tanımladı.

Trump, Avrupa alüminyum ve çeliğine gümrük vergileri getirirken, karşılık olarak da AB Haziran 2018’de 2,8 milyar dolarlık ABD ürünlerine %25 oranında vergi koydu. ABD başkanı ayrıca, havayolu üzerindeki sübvansiyonlar konusunda Avrupa’ya yönelik ek vergileri onayladı ve dijital vergilendirme konusunda anlaşmazlık kapsamında Avrupa oto üreticileri ve Fransız malları üzerine koyacağı vergilerle tehdit etti.

Gopinath’a göre, daha fazla ticaret gerilimi “yükselen jeopolitik risklerin ve yoğun sosyal huzursuzluğun yanı sıra kolay finansman koşullarını tersine çevirebilir, finansal güvenlik açıklarını ortaya çıkarabilir ve büyümeyi ciddi şekilde bozabilir.”

“İstikrar işaretleri olsa da, küresel görünüm durgun seyrediyor ve bir dönüm noktasının net belirtileri yok. Mevcut görüntü içinde gönül rahatlığına yer yok ve dünyanın herkese fayda sağlayan sürdürülebilir bir toparlanmayı desteklemek için daha güçlü çok taraflı işbirliği ve ulusal düzeyde politikalara ihtiyacı var.”

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler