Sosyal Medya

Döviz

IIF: Yatırımcılar gelişmekte olan piyasalarda 2020’de daha seçici olacak

Gelişmekte olan ülke tahvilleri 2019'de genel anlamda talep görürken, yatırımcılar 2020'de özel hikayesi olan ülkelere yönelik daha seçici olacak.

IIF: Yatırımcılar gelişmekte olan piyasalarda 2020’de daha seçici olacak

Yeni yıla başlarken, önceki yıllara kıyasla 2019’un portföy akışı dinamiklerine bakıyoruz ve 2020 yılında yatırım ortamı hakkında fikirler edinebiliyoruz. Büyük gelişmiş ülke (GÜ) merkez bankalarının politika duruşlarını gevşetmesi ve ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimlerinin azalması nedeniyle gelişmekte olan piyasalara portföy akımları geçtiğimiz yıl toparlandı. Bu, Ekim Sermaye Akışı Raporumuzdaki bulgularla tutarlı. Yabancı para bazlı gelişmekte olan ülke (GOÜ) tahvilleri iyi bir performans gösterirken, yüksek getiriler ve istikrarlı para birimleri ile canlanan yerel borç piyasaları da güçlü bir performans sergiledi. Gelişmekte olan piyasa borcunun getirilerinin 2020’de düşmesi ve GOÜ büyümesi ile ilgili kaygılarla yatırımcıların içinde bulunduğumuz yıl boyunca daha seçici olmalarını bekliyoruz.

Yerel para borç piyasalarına girişler özellikle Rusya, Endonezya, Nijerya, Güney Afrika, Meksika ve Ukrayna’da güçlü seyretti. Yabancı yatırımcılar yüksek reel oranlar, politika hafifletme beklentileri ve istikrarlı veya değer kazanan para birimlerinden etkilendiler. Önümüzdeki aylarda, bu akışların devam etmesini bekliyoruz, ancak belirli ülkelere daha fazla odaklanacağız. Çin’in borç piyasasına girişler, piyasanın açılmasının devam etmesinden kaynaklandı. Bu eğilim Çin’in küresel GOÜ endekslerine dahil edilmesiyle devam edecek gibi görünüyor.

Düşük kredi marjları ve düşük yerel faizler 2020’de yatırımcıları daha seçici hale getirecek. Birçok merkez bankası Fed ve ECB’yi takip ederek politika faiz oranlarını düşürdüğü için, gelişmekte olan piyasaların çoğu 2019’da reel oranlarda anlamlı bir düşüş gördü. En önemli oran değişiklikleri Türkiye’de (-1200bps), Ukrayna ve Mısır’da (her biri -450bps) meydana geldi. Bununla birlikte, bazı yerlerde, düşen enflasyon reel faizde düşüşü de sınırlandırsa da faizler Ukrayna, Meksika ve Mısır gibi yerlerde yatırımcılar için cazip.

Düşen reel oranlar, gelişmekte olan piyasalardaki kredi marjlarında geniş bir düşüşle çakışmakta. Ukrayna, son reform ilerlemesini yansıtan en önemli düşüşü yaşadı ve sonuç olarak, devlet tahvillerine yabancı sermaye akışı 4,3 milyar dolar giriş gösterdi. Spreadler Rusya için de önemli ölçüde geriledi ve yabancı yatırımcılar OFZ piyasasına önemli bir şekilde (16.4 milyar $) yeniden katıldı. Öte yandan, 2019’da GOÜ evrenindeki iki büyük kriz hikayesi olan Arjantin ve Lübnan için spreadler yükseldi. ABD’deki seçimler arka fonda durduğu sürece jeopolitik kaygılar sermaye akışları için, özellikle Orta Doğu için değil, aynı zamanda Latin Amerika ve muhtemelen Rusya için de önemli olacak.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler