Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

IIF: Gelişmekte olan piyasalar istikrar kazanıyor, sermaye girişleri başladı

IIF’ye göre 2Ç 2020'de akışlar mütevazı bir şekilde pozitif bölgeye geri dönmüş durumda.  Bu da en genel stabilizasyonun bir resmini çizmekte. Bu nedenle, gelişmekte olan piyasalardan sermaye çıkışı, şimdilik bitmiş durumda.

IIF: Gelişmekte olan piyasalar istikrar kazanıyor, sermaye girişleri başladı

Mart ayında gelişmekte olan piyasalara yönelik sermaye akımlarındaki “ani duruşun” şiddeti benzersizdi. Yerleşik olmayan portföy çıkışları, 2008/9 küresel mali krizi de dahil olmak üzere daha önce görülen her örneği aştı. Bununla birlikte, ABD hisse senedi ve kredi piyasalarını yükselten benzeri görülmemiş Fed hareket hızı da şimdi gelişmekte olan piyasalara yöneliyor. Döviz kurları istikrar kazanmakta, net yurtdışı tahvil ihracı rekor güçte ve en önemlisi – yerleşik olmayan akışları olumlu yönde değişti. Mart ayında yaşanan şiddetli sermaye kaçışı bu akımdaki hareketin en tepe noktası olabilir.  O zaman IIF, çıkışları “beş-sigma” olayı olarak adlandırmıştı.  Yani sermaye çıkışlarının ölçeği herhangi bir tarihsel analoğun çok ötesindeydi ve istatistiksel olarak aykırı gözükmekteydi. Çok fazla olumsuzluğun, belki de çok fazla fiyatlandırılmış olabileceği anlamına geliyor bu ve daha fazla zayıflık için artık alan kalmadığını da söylüyor.  Mart “ani duruş” şimdi geride kaldı ve gelişmekte olan piyasalar şimdilerde istikrar kazanıyor.

IIF yerleşik olmayan portföy akışlarını günlük olarak izlemekte.  Bu sayede de COVID-19 şokunun şiddeti hakkında bize erken bir fikir verebiliyor. Mart ayında çıkışların miktarı, özellikle Çin hariç gelişmekte olan piyasalara bakarken (Tablo 2), daha önce kaydedilen her şeyi aşmaktaydı (Tablo 1). Bununla birlikte, ilk olarak ABD hisse senedi ve kredi piyasalarını yükselten devasa Fed miktarsal gevşeme adımları, artık gelişmekte olan pazarlara da nüfuz ediyor ve yabancı sermaye akışlarını durumda. Çin hariç olarak bakınca da neredeyse yatay bir eğilim içinde.  Bu veride yer almayan önemli bir sermaye akım türü de offshore (denizaşırı) tahvil ihraçları.  Nisan ihracını ileriye yansıtırsak, brüt ve net ihraç resminin bu çeyrekte rekor kırıcı olacak şekilde artığını gözlemleyebiliriz (Tablo 3). Bu resmi günlük sermaye akımları takibinden elde edilen verilerle birleştiren IIF’ye göre 2Ç 2020’de akışlar mütevazı bir şekilde pozitif bölgeye geri dönmüş durumda.  Bu da en genel stabilizasyonun bir resmini çizmekte (Tablo 4). Bu nedenle, gelişmekte olan piyasalardan sermaye çıkışı, şimdilik bitmiş durumda.

Çıkışlarının şiddetinde Mart sonrasında bir sona varılmış. Brezilya, aylık ödemeler dengesine (BoP) açıklaması yapan tek gelişmekte olan Pazar.  Oradan izlenen veriler de aynı tezi desteklemekte.  Tablo 5, 2006 yılından bu yana, cari işlemler açığının (siyah) pozitif tarafta bir çizgi olarak BoP’un bir özetini göstermekte; akış tarafındaki kurucu bileşenler finansman kalemleri. Açık olan, Mart çıkışlarının daha önce görülen her şeyin ötesinde, “beş-sigma” kavramını doğrular hali.  Bu çıkışların şiddeti, Real’in büyük değer kaybıyla birleştiğinde, belki de çok fazla olan olumsuzlukların artık fiyatlandırıldığı anlamına geliyor. Bunun istikrar için zemin hazırlamakta olduğunu düşünen IIF, artık gelişmekte olan piyasalarda sermaye çıkışlarına bağlı zayıflık için yer kalmadığı görüşünü belirtiyor.

IIF

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler