Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

IFF açıkladı: Gelişen piyasalar yavaş ve düzensiz şekilde toparlanıyor

Raporda, GOU’ye olan yabancı sermaye akışlarının “eşi görülmemiş” miktardaki niceliksel genişlemeye rağmen, bu yıl 2009 yılına oranla çok daha zayıf olduğuna dikkat çekiyor; Latin Amerika, yalnızca salgından değil, aynı zamanda Venezuela ve Arjantin’in kendine özgü durumlarından da çok etkilendi...

IFF açıkladı: Gelişen piyasalar yavaş ve düzensiz şekilde toparlanıyor

Kaynak: The Guardian

(New York) Reuters haber ajansına göre, Uluslararası Finans Enstitüsü (IFF), çarşamba günkü raporunda, gelişen piyasalar düzensiz sermaye akışlarıyla ağır ağır toparlanırken, Çin ve Hindistan dışındaki gelişmekte olan ülke ekonomilerinin, daha derin bir resesyona girme yolunda ilerlediğini belirtti.

IFF, Çin’i 2009’daki muazzam altyapı atağının yokluğu ve Hindistan’ın güçlü ekonomik genişlemesinin yerini hızlı bir daralmaya bırakmasının küresel etkileriyle birlikte, bu sene yaşanacak resesyonun 2009’daki resesyona kıyasla daha derin olacağını açıkladı.

Enstitü, “Çin, bu yıl 2009’daki büyük altyapı teşvikini tekrar etmiyor, bu da küresel faaliyetin ve emtia fiyatlarının global mali krizin ardından gerçekleştirdiği artışı yakalayamadığı anlamına geliyor” açıklamasını yaptı.

Çin ekonomisi 2009 yılında yüzde 9,4 büyümüştü, ancak IFF’in tahminine göre, bu yıl sadece yüzde 2,2 oranında büyüyecek. Bu yıl yüzde 11,3 küçülmesi beklenen Hindistan ekonomisi, 2009 yılında ise yüzde 8,5 büyüme kaydetti.

Raporda, GOU’ye olan yabancı sermaye akışlarının “eşi görülmemiş” miktardaki niceliksel genişlemeye rağmen, bu yıl 2009 yılına oranla çok daha zayıf olduğuna dikkat çekiyor; Latin Amerika, yalnızca salgından değil, aynı zamanda Venezuela ve Arjantin’in kendine özgü durumlarından da çok etkilendi.

Çin’in vasatın altındaki büyümesi, emtia bağımlısı Latin Amerika’ya daha da zarar verirken, fiyatlar üzerinde de bir sınır oluşturdu.

Çok yönlü yaptırım tehditleri fonların kafasını karıştırırken, yaklaşan ABD başkanlık seçimleri GOU’ye olan sermaye akışlarının dengesizliğine katkıda bulunuyor.

IFF, raporunda, “Yakın vadede Rusya için yaptırım riskleri daha fazla dile getiriliyor, ancak yaptırımların ABD-Çin ilişkilerinde giderek daha önemli bir rol oynaması muhtemel” diye belirtti ve ekledi, “Rusya’ya karşı ek yaptırımların siyasi gündemde kalmasını bekliyoruz.”

Çin’e olan sermaye akışlarının bu yıl hızlanması ve 2021’de rekor seviyeye ulaşması bekleniyor.

 

Çeviri: Cem Cetinguc

 

Bloomberg: “TL’ye yatırım Cesurların İşi…”

 

FÖŞ yazdı: Dünya ekonomisi “nükleer kışa” hazırlanıyor

 

HSBC Varlık Yönetimi: Dünya ekonomisi yeni faza giriyor

 

ANALİZ: Avrupa’da ikinci dalga başladı, ekonomi altüst olacak

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler