Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

HSBC:  Yatırımcıların Gelişen Piyasalar iyimserliği yükseldi

HSBC araştırmacıları üç aylık raporlarında, “Asya, piyasaya güvende iyileşmeye öncülük ediyor gibi görünüyor ve hala tüm varlık sınıflarında en olumlu görünüme sahip olan bölge olarak öne çıkarken, Latin Amerika en az olumlu görünüme sahip” dedi....

HSBC:  Yatırımcıların Gelişen Piyasalar iyimserliği yükseldi

LONDRA (Reuters) – Perşembe günü yapılan HSBC anketine göre, para yöneticileri Latin Amerika hakkında üç ay öncesinde daha az iyimser. Yani bölgesel farklılıklar keskinleşiyor, fakat yatırımcılar gelişmekte olan piyasaların (GOP, Ülkeler = GOÜ)  görünümü konusunda daha iyimser.

Rapor, Haziran’da oranı dörtte birden az olan, yatırımcıların yaklaşık yüzde 46’sinin gelişmekte olan ülkeler konusunda pozitif olduğu ve üçte ikiden fazlasının önümüzdeki 12 ayda büyümenin hızlanmasını beklediğini belirtti.

HSBC araştırmacıları üç aylık raporlarında, “Asya, piyasaya güvende iyileşmeye öncülük ediyor gibi görünüyor ve hala tüm varlık sınıflarında en olumlu görünüme sahip olan bölge olarak öne çıkarken, Latin Amerika en az olumlu görünüme sahip” dedi.

Anket, 11 Agustos-15 Eylül arasındaki dönemde, 650 milyar dolarlık yükselen piyasa varlığının yönetildiği 195 kurumdan veri topladı.

HSBC “Emtia fiyatlarına yüksek oranda hassas olan iki bölge olan Latin Amerika ve Orta Doğu için büyüme beklentilerinde bir bozulma oldu” dedi.

Enflasyon beklentileri de yükseldi, ankete katılanların yüzde 50’si (haziran ayındaki yüzde 37’ye) önümüzdeki yıl fiyat baskısının artacağını tahmin ediyor.

HSBC, fon yöneticilerinin GOÜ para birimleri  konusunda daha “umutlu” hissettiğini ve yüzde 38’inin genel olarak paritelerin istikrarlı kalmasını beklediğini söyledi. Anket, sabit getirili menkuller piyasalarında haziran ayından bu yana döviz bonolarından yerel piyasalara geçiş olduğunu gösterdi.

Hisse senetleri konusunda, katılımcıların üçte ikisi, gelişmekte olan piyasa hisselerinin yükselmesini,  yüzde 55’i ise GOP’un Gelişmiş Ülke emsallerinden daha iyi performans göstermesini bekliyor.

MSCI’nin gelişmekte olan piyasa hisse senedi endeksi MSCIEF, yılın başından bu yana yüzde 5’ten fazla düşerken gelişmiş piyasa endeksi yüzde 2,8 düştü.

 

Çevirmen: Cem  Çetingüç

 

Artunç Kocabalkan-  Atilla Yeşilada: Hisse aldım, dolar sattım, altın için bekliyorum

 

Prof Tuğrul Belli:  PİYASALARDA OYNAKLIK YÜKSEK SEYREDİYOR

 

ANALİZ:  ABD ekonomisi tökezlerken, politika yapıcılar anlaşamıyor

 

Güldem Atabay: Faiz artışı TL’nin büyük düşüşünü neden kesmez? Daha ne gerekli?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler