Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

HSBC Varlık Yönetimi: Dünya ekonomisi yeni faza giriyor

12 ay kadar dünya ekonomisi Covid-19 öncesi normalinin %90-95 kapasitesinde üretecek. Yatırımcılar artık düşük getiriye razı olmalı. Risk iştahı yüksek olanlar için “private equity” yani halka açılmadan sermaye ihraç eden şirketler ve Asya mali varlıkları cazip olabilir.

HSBC Varlık Yönetimi:  Dünya ekonomisi yeni faza giriyor

HSBC  Varlık Yönetimi araştırma ekibi dün yayınladıkları Çeyreklik Global Görünüm Raporu’nda dünya ekonomisinin Covid-sonrası toparlanmada 2ci faza geçtiğini öne sürdü. 12 ay kadar dünya ekonomisi Covid-19 öncesi normalinin %90-95 kapasitesinde üretecek.  Yatırımcılar artık düşük getiriye razı olmalı. Risk iştahı yüksek olanlar için “private equity” yani halka açılmadan sermaye ihraç eden şirketler ve Asya mali varlıkları cazip olabilir.

HSBC Varlık Yönetimi Global Baş Stratejisti Joseph Little CNBC’ye verdiği demeçte, hizmet sektöründe toparlanmanın yeniden yükselişe geçen karantina ve sosyal kısıtlamalar yüzünden gecikeceğini anlattı.  İşsizlik hala çok yüksek, vatandaş gelecek belirsiz olduğu için tasarruf oranını yüksek tutuyor. 3Ç2020 sonlarına doğru özel tüketimde yavaşlama başladı.

En önemli risk ise hükümetlerin mali desteği azaltarak kış aylarında yeni bir global resesyonu tetiklemeleri. Little, çok doğru bir teşhis yapıyor:  Bütçe harcaması yorgunluğu başladı. Yani, bir çok ülkede daha fazla bütçe açığı vermenin zararları öne çıkmaya başladı.

 

Bu ortamda yatırımcılar hisselerden çok likit DİBS’e yönelmeli. DİBS içinde enflasyon korumalı kağıtlar cazip. Altın ve tahviller zor günlerin güvenli limanı olma özelliğini yitiriyor.

 

Gelişmekte Olan Piyasalar’da ise “carry trade” yani faiz arbitrajı öne çıkacak. Raporda yazmıyor, ama halen en yüksek nominal faizleri sunan Türkiye bu bağlamda cazip olabilir.

Altın sadece riski yaymak (Beta’yı düşürmek) için uygun.  Riski kabul eden yatırımcılar için altyapı yatırımları ve VIDIMIK’lar yani paket halinde satılan krediler cazip olabilir.

Ama HSBC varlık yönetiminin en önemli mesajı riski sevmeyen muhafazakar yatırımcıya:  Düşük getiriye alışın. Bir anlamda, hisse senetlerinde ralli yavaşlayacak ya da duracak anlamına geliyor bu.

 

ANALİZ: Avrupa’da ikinci dalga başladı, ekonomi altüst olacak

 

Siyaset yumuşarsa dolar düşer mi? | Atilla Yeşilada

 

Turkish Yatırım:  ABD seçimi ve Brexit senaryolarının piyasa etkisi

 

JP Morgan: Trump Gelişen Piyasalar için risk teşkil ediyor

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler