Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Goldman Sachs, rekor büyüklükteki durgunlukta bile hisselerin neden yükselmeye devam edebileceğini açıklıyor

23 Mart'tan Pazartesi gününe kadar S & P 500 %29 oranında değer kazandı ancak Şubat ayında tüm zamanların en yüksek seviyesinden %15 düştü.

Goldman Sachs, rekor büyüklükteki durgunlukta bile hisselerin neden yükselmeye devam edebileceğini açıklıyor

Goldman Sachs’a göre piyasalar, özellikle projeksiyonlar ekonominin pandemiden sonra toparlanmasının beklendiğini göstermeye devam ederse, olumsuz koronavirüs haberlerinden öteye odaklanmaya devam edebilir.

Banka yayımladığı bir notta, kendi gayri safi yurtiçi hasıla tahminlerindeki değişiklikleri kullanarak yaptığı bir analizde, yatırımcıların genellikle önümüzdeki iki yıllık makroekonomik performansı iskonto ettikleri tespit etti.

Gelecek yılki büyümeye odaklanan metrikler (12 aylık kazanç beklentilerine dayanan), “bu yılın ötesinde beklenen büyük toparlanma göz önüne alındığında, mevcut değerlerin üzerine çıkacağını” gösterecek.

Goldman Sachs, koronavirüs kaynaklı durgunluğun modern tarihin en derin krizi olarak belirlenmiş olmasına rağmen, bunun kısa olmasının da muhtemel olduğunu söyledi. Pek çok iktisatçı, 2020’deki düşüşten sonra, GSYİH’nın 2021 ve 2022’de toparlanmasını bekliyor. Nisan ayı başlarında, konsensüs küresel GSYİH tahminleri bu yıl %4 düşüşe işaret ederken, tahminler olağandışı bir şekilde, 2021’de %4 ve 2022’de %3 büyüme gösteriyor.

Kısa vadede gelecek son derece kötü makroekonomnik veriler piyasalarda az etki yaratırken, Goldman Sachs krizin derinliği toparlanma süresinden çok daha az önemli dedi.

Goldman’ın analizi 23 Mart’ta kaydedilen borsanın dip seviyelerinden sonraki toparlanmasının ardından geldi. ABD eyaletleri COVID-19’un yayılmasını engellemek için tasarlanmış sıkı kilitleme önlemlerini tartarken, hisseler ekonominin yakında yeniden açılacağı yönündeki iyimserlikle yavaşça arttı. 23 Mart’tan Pazartesi gününe kadar S & P 500 %29 oranında değer kazandı ancak Şubat ayında tüm zamanların en yüksek seviyesinden %15 düştü.

Yine de, birçok iktisatçı koronavirüs pandemisinden sonra herhangi bir toparlanmanın hızlı olacağına katılmamakta. Goldman’ın önerdiği keskin V-şekilli iyileşme yerine, birçoğu bir toparlanmanın daha yumuşak bir U şekli almasını bekliyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler