Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Gelişmekte olan piyasalarda hesaplaşma günü yaklaşıyor

En iyi durum senaryosunun bile Türkiye ekonomisinin büyüklüğüne eşit olan kayıplar anlamına geleceğini ve kötünün iyisiningerçekleşmesi için dahi “virüsün gücünü kaybetmesi, gelişmiş ekonomilerde ihracatı, finansal akışları ve emtia talebini artıran bir iyileşme, ve büyük bir gelişmekte olan piyasalar uyaranı ” gibi bir çok konuda şanslı olunması gerekeceğini tahmin ediyor.

Gelişmekte olan piyasalarda hesaplaşma günü yaklaşıyor

Nadiren böyle zorlu ekonomik koşullarla karşı karşıya kalırken piyasa varlıkları neredeyse son on yılda en iyi çeyreğini yaşamakta olan gelişmekte olan pazarlarda ekonomi ve piyasalar arasındaki kopukluk artıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi ve dolar tahvilleri, küresel mali kriz yılı 2009 sonrası toparlanma döneminden bu yana en büyük üç aylık kazançlarını kaydetmeye devam ediyor. Merkez bankalarının dev destekleri uyarıcı rolü üstelenerek risk iştahını ateşledi.

Yükselen piyasa para birimleri, Endonezya Rupisi, Rus Rublesi ve Kolombiya Pezosu’nun önde gelen kazanımları ile son üç ayda yaklaşık % 2 arttı. Uluslararası Finans Enstitüsü’nden 24 Haziran tarihli bir rapora göre, sermaye akımları 2020’nin başlarındaki çıkışların önceki krizlerinkini aşmasının ardından “mütevazı bir dönüş” gösteriyor.

Tüm bunlar, özellikle virüs salgınlarının kontrolden çıkma riski taşıdığı Latin Amerika, Güney Asya ve Afrika ekonomileri için olumsuz görünümle çelişiyor. IMF’nin son tahminleri, Çin’in bu yıl büyümesini artırırken Meksika, Arjantin, Brezilya ve Güney Afrika’nın her birinin % 8 veya daha fazla bir daralma yaşayacağına işaret etmekte.

Piyasa kazançları ile ekonomik sıkıntı arasındaki farklar, önümüzdeki aylarda toparlanmanın zorluklarına zorluk katacak bir geri dönüş riski taşıyor.

Dünya Bankası başekonomisti Carmen Reinhart, “Bol likidite ve düşük faiz ortamı gelişmekte olan piyasalarda yüksek kuponların cazibesini artırmaya devam ederken, iyileşme süreci geciktikçe, gelişmekte olan pazarlar için risk algısının kötüleşeceğini düşünüyorum” dedi.

Dünya Bankası, bir grup olarak gelişmekte olan ülkelerin bu yıl % 2,5 küçüleceğini tahmin ediyor – ki bu da 1960’da başlayan ekonomik veri setindeki en kötü performans. Ekonomik sıkıntılar, bu piyasalarda risk almayı tercih eden yatırımcıları yanlış yere götürebilir.

Singapur’daki Nomura Holdings Inc.’in küresel makro araştırma başkanı Rob Subbaraman, “Yabancı yatırımcıların gelişmekte olan ülkelerdeki riskleri telafi etmedikleri sonucuna varacakları bir hesaplaşma günü gelmesini bekliyorum” dedi.

Bloomberg Economics, gelişmekte olan pazarlarda Rusya ekonomisinin büyüklüğüne denk düşen üretim kaybı görüyor. Dubai merkezli gelişmekte olan piyasalar ekonomisti Ziad Daoud, riskli getiri sunmak yerine, gittikçe daha fazla geri dönüşsüz risk sunduklarını söylüyor.

Bloomberg’in ekonomistleri ne diyor?

“Gelişmekte olan pazarlar için, virüs durgunluğu kötü donanımla yakalanılan bir salgınla başlar, daha sonra 2008 küresel talep şokunun en kötü unsurlarını, emtia fiyatlarındaki 2014 çöküşünü ve 2018 sermaye uçuş bölümünü katmanlar.”

Daoud, en iyi durum senaryosunun bile Türkiye ekonomisinin büyüklüğüne eşit olan kayıplar anlamına geleceğini ve kötünün iyisinin gerçekleşmesi için dahi “virüsün gücünü kaybetmesi, gelişmiş ekonomilerde ihracatı, finansal akışları ve emtia talebini artıran bir iyileşme, ve büyük bir gelişmekte olan piyasalar uyaranı ” gibi bir çok konuda şanslı olunması gerekeceğini tahmin ediyor.

Yükselen piyasa dünyasındaki merkez bankaları faiz oranlarını düşürmede gelişmiş meslektaşlarına katıldılar ve Bloomberg Economics kaynaklarına göre bu bankalardan 13 tanesi çoktan Nisan ayı sonlarında devlet tahvilleri alımına başladı ya da başlamak üzere. Alışılmadık önlemlerle yapılan daha fazla deney, sermaye çıkışlarının artması riskini taşıyor tabi.

Gelişmekte olan pazarlar için durum eşit derecede felaket değil. Chatham House’un başkanı Jim O’Neill, Latin Amerika ve Hindistan hakkında olumsuz düşünürken, Çin ve o bölgedeki diğer ekonomilerin ustalığını kanıtladıkları için “bu kriz Asya’nın hakimiyetini hızlandırabilir” dedi.

Subbaraman, Asya’yı gelişmekte olan pazarlar arasında “en az çirkin bölge” olarak adlandırdı.

Aberdeen Portföy’de Londra merkezli yükselen piyasa başkanı Edwin Gutierrez, “aşağı dalda olan meyvelerin” zaten toplandığını söyledi. Şimdi Güney Asya ve Latin Amerika’daki bazı ülkelerin kilitleme gevşemelerini duraklatmak zorunda kalacakları konusunda gerçek bir risk görüyor.

Bank of Singapore Ltd. şirketinde Bank sabit getiri araştırma başkanı Todd Schubert, gelişmekte olan piyasa tahvillerindeki spreadlerin Ocak ayında görülen seviyelere dönme olasılığı düşük derken, Brezilya, Meksika ve Peru ekonomilerinin virüsün en sert darbeleri arasında yer alması bekleniyor.

Schubert, gelişmekte olan ekonomilerde 2019’da %1-2 olan iflasların yılsonunda muhtemelen %4-5’e çıkacağını söyledi.

Schubert, “Gelişmekte olan pazar spread’lerinde son ralliyi yeni bir spor otomobille yola çıkan ergenle karşılaştırabiliriz. Güç ve potansiyelin orada olduğunu biliyorsunuz ama tehlikelere karşı da ihtiyatlı olmak gerekir” dedi.

Yaklaşık 465 milyar dolar yöneten Boston merkezli Eaton Vance Corp.’da küresel sabit getiri eş direktörü Eric Stein, şu ana kadar elde edilen kazancı tekrar etmek zor olsa da, gelişmekte olan piyasa varlıklarının hala 2020’nin kalan yarısını “iyi” geçirebileceğini söylüyor. Stein, para politikasının daha da genişlemesinin “düzensiz” çıkışlar anlamına gelebileceği göz önüne alındığında, Brezilya gibi ülkeleri oldukça riskli olarak işaretledi.

Mali uyaranları piyasalara boşaltan gelişmekte olan piyasalar – IMF’ye göre küresel olarak tüm hükümetler için yaklaşık 11 trilyon dolar civarında – yönetilemeyecek borç seviyesi endişelerini tetiklemeden harcayacak daha dar bir alana sahip. Merkez bankalarının birçoğu şimdiden rekor düşük faiz oranlarına indiler ve bu nedenle ekonomik şok devam ederse harekete geçecek daha az alana sahipler.

Reinhart’a göre ilerleyen günlerde gelişmekte olan piyasaları zor günler bekliyor.

Bloomberg

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler