Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Gelişmekte Olan Piyasalar Bayram’a yaslı girdi

The Economist’e göre, artık GOÜ’in salgınla başa çıkamayıp kalıcı hasar göreceğini fiyatlamanın zamanı geldi.  Yapılan araştırmalar Sars, Mers, Ebola ve  Zika epidemileri ardından ekonomilerin üç yıl boyunca %4 civarında ivme kaybettiğini ortaya koydu. COVID-19’un uzun vadeli hasarı daha da ağır olabilir...

Gelişmekte Olan Piyasalar Bayram’a yaslı girdi

Fon yöneticileri ve stratejistlerin çoğu Gelişmekte Olan Ülkeler’de (GOÜ, Piyasalar = GOP) eşsiz yatırım fırsatlarını ballandıra ballandıra anlatırken, The Economist “In emerging markets, short-term panic gives way to long-term worry” başlıklı incelemesinde, COVID-19 ve yarattığı ekonomik dengesizliklerden kurtulmanın çok zaman alacağını öne sürdü.   GOÜ endeksinde önemli payı olan bir çok ülkede salgın şiddetini artırarak devam ederken, Cuma günü GOP’ın satışa maruz kalmasının nedenini Gelişmiş Ülkelerde aramak lazım.

Dolar Endeksi’nin Temmuz’da %4’ten fazla değer yitirmesi GOP’a büyük fayda sağlamadı. Yatırımcılar artık büyüme potansiyelini önceliyorlar. Global Source Partners Çin araştırma ekibine göre, Asya devinde GSYİH büyümesi bu yıl %1.8’da kalacak. Meksika 5 çeyrektir daralırken, Güney Afrika Cumhuriyeti artan corona vakalarıyla başa çıkamadığı için IMF’den $4.3 milyar acil yardım kredisi aldı.

Fakat, yatırımcılar hala GOÜ’in  öngörülebilir vadede eski güçlerini kazanamayacağını fiyatlamıyor. Perşembe günü MSCI GOP ve Latin Amerika Hisse Endeksleri %0.36 ve %1.1 gerilerken, verilen tepki ABD 2Ç2020 GSYİH’nin %33, Almanya GSYİH’nin ise %10 daralmasına oldu.

ABD GSYİH raporu yayınlandıktan sonra Trump’ın seçimlerin ötelenmesini öneren twitter mesajı da tüm global riskli varlıklarda çalkantı yarattı.

The Economist’e göre, artık GOÜ’in salgınla başa çıkamayıp kalıcı hasar göreceğini fiyatlamanın zamanı geldi.  Yapılan araştırmalar Sars, Mers, Ebola ve  Zika epidemileri ardından ekonomilerin üç yıl boyunca %4 civarında ivme kaybettiğini ortaya koydu. COVID-19’un uzun vadeli hasarı daha da ağır olabilir.

Dünya Bankası’na göre, uzaktan eğitime ısınamayan ya da erişemeyen gençlerin eğitim sistemini terkedip yarı-zamanlı işlerde çalışmaları uzun vadede emek verimliliğini azaltacak. Pandemiden ürken şirketlerin de sabit sermaye yatırımı ve AR-GE bütçelerinde tasarrufa gitmeleri bekleniyor.

Özetle, GOP’ta pozitif hikaye yok, fakat Fed-AMB’dan akan likiditenin getirdiği alımlar var. Yatırımcılar GOP’ta  pozisyon alırken, Fed ve AMB’nin tüm dünyayı kurtarıp kurtaramayacağını sormalı.

 

ANALİZ:  COVID-10 ABD ekonomisinin onda birini yuttu

Koronavirüsün alevlenmesiyle dünya ekonomik büyümesi tehdit altında

 

Çin’de sanayi şirketlerinin karları yüzde 11,5 arttı, piyasa takmadı

 

Euro/TL zirvede, Gelişen Piyasalar coşuyor

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler