Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Gelişmekte Olan Piyasalar:  Artık kelepir bulmak zor, borçlanmak da öyle

Finansal akımlar da GOP gazının işe yaramadığını gösteriyor. GOP’tan Ocak-Mart’ta çıkan $89 milyar daha tam olarak geri dönmezken, IIF’e göre, yeni akımlar Ağustos başından bu yana yine kuruyor....

Gelişmekte Olan Piyasalar:  Artık kelepir bulmak zor, borçlanmak da öyle

Financial Times’dan Jonathan Wheatley’in “Investors are getting pickier in emerging markets” (Yatırımcılar Gelişmekte Olan Piyasalar’da (GOP, Ülkeler = GOU) seçici olmaya başlıyor), makalesi GOP’da yaratılan sahte heyecanın fon yöneticilerini etkilemediğini ve Türkiye gibi düşük kredi notlu ülkelerin dış borçlanmada zorluk çekeceğini ileri sürüyor.

Moody’s göre, Mart paniği ardından, GOÜ FX tahvillerine ilgi fenomenal boyutlara vardı. 2019’ın tümünde $114 milyar tahvil ihracı yapan Hazineler, bu sene Eylül ortasında $149 milyara erişmişti bile. Ek olarak, bu devletler/borçlular iç piyasada da kendi para birimlerinde tahvil ihracını aynı dönemde $31 milyardan  $47 milyara yükseltti.

Ancak, yatırım yapılır kredi notunun altlarına inildikçe, borçlanma azalıyor.  Düşük kredi notlu ülke ve şirketlerin 2020 toplam dış borçlanması $33 milyarla 2019’dan %33 daha az.

Bir ölçüde, bu ayrışma global ekonominin yavaşlamasından kaynaklanıyor. Moody’s global finansal koşullar endeksi Mart-Ağustos arasında hızlı bir yükselişin (koşullar gevşedi) ardından, yataya geçti.

Moody’sin GOÜ’den sorumlu  GMY Rahul Ghosh’a göre finansal koşulların normalleşmesi ivme kaybederken, yatırımcılar Fed-AMB-BoJ’nin sağladığı bol likiditenin tılsımından kurtulup büyüme ve diğer temel göstergelere göre yatırım yapmaya başladılar.

Finansal akımlar da GOP gazının işe yaramadığını gösteriyor. GOP’tan Ocak-Mart’ta çıkan $89 milyar daha tam olarak geri dönmezken, IIF’e göre, yeni akımlar Ağustos başından bu yana yine kuruyor.

Ayrıca, akımlar büyük ölçüde Çin ve diğer salgını çabuk atlatan ülkelere yönelik. Çin DİBS’e $89 milyar, Güney Kore’ye $18 milyar taze para girdi. Bu dönemde Hindistan ($13 bl), Mexika ($13 bl), Brazilya ($9 bl), Turkiye ($7 bl) ve  Güney Afrika C ($4 bn) net para çıkışı yaşadılar.

Hindistan devletinin son  2 ihracı getiri yeterli olmadığı için düşük talep gördü. Breilzya’da yatırımcılar DİBS alırken 300 puan ek prim istiyorlar (yani faizlerin yükselmesini bekliyorlar).

HSBC Hong Kong GOÜ kredi analiz birimi direktörü André de Silva’ya göre, reform yapmayan, Covid-19’u kontrol altına alamayan ve sürekli borçlanan 3 dev, yani Hindistan, Brazilya ve Güney Afrika C., Arjantin gibi temerrüte doğru gitmese de, borçlanmakta ve var olan borcu ödemekte büyük güçlük çekecek.

Makalenin bu bölümünde uzun süredir Euro-tahvil ihracına çıkmayan bizim Hazine’nin bahsi geçmiyor. Acaba GOP’un kısmen de olsa sıcak para çıkışlarını telafi ettiği yılın 2-3 çeyreğinde sürekli dış sermaye kovan Türkiye şanslı mı, yoksa artık “bir alt lige mi düştü”?

 

Artunç Kocabalkan-FÖŞ :  Ekonomileri zor kararlar bekliyor

 

Dünya Ekonomisi Ne Durumda?

 

Fed açıklamaları riskten kaçışa çare olamadı

 

JP Morgan:  Ekonomi bu sene %3.3 daralacak

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler