Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Gelişmekte olan ekonomilerin piyasalarında acı yeni başlıyor

“Gelecek aylarda, sürdürülemez borç / GSYİH oranlarının zayıflayan ekonomik faaliyetin bir sonucu olarak önemli ölçüde kötüleşeceğine inanıyoruz”

Gelişmekte olan ekonomilerin piyasalarında acı yeni başlıyor

Dünyanın en büyük halka açık riskten korunma fonu şirketine göre, yükselen piyasa varlıklarındaki çalkantı daha da kötüleşecek.

Man Group Plc para müdürü Guillermo Osses, gelişmekte olan ülkelerin 2008 mali krizinden bu yana artan borç yüklerinin bedelini ödemek üzereler. Pek çok gelişmekte olan piyasa ekonomileri sanayileşmiş meslektaşlarıyla aynı şekilde canlandıracak mali alandan yoksun.

Bu arada, Brezilya’dan Rusya, Hindistan ve Güney Afrika’ya izlenen yeni Covid-19 vakalarındaki artış, kilitlenmelerin beklenenden daha uzun süre kalmasına neden olabilir. Yükselen piyasa borç stratejisi başkanı Osses, “Gelecek aylarda, sürdürülemez borç / GSYİH oranlarının zayıflayan ekonomik faaliyetin bir sonucu olarak önemli ölçüde kötüleşeceğine inanıyoruz” dedi.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Osses’in yönetilmesine yardımcı olduğu 1,5 milyar dolarlık Man GLG Küresel Gelişen Piyasalar Borç Toplam Getirisi Fonu bu yıl %9,8 oranında değer kazandı. Bu performansla benzerlerinin %99’unu geride bıraktı.   Gelişmekte olan dünyaya adanmış ve 1 milyar doların üzerinde portfoyü ile para kaybetmeyen birkaç portföyden birisi.  Osses ve meslektaşı Lisa Chua, son birkaç yıldır gelişmekte olan piyasa riskleri konusunda alarm veriyor ve tahsislerinde daha savunmacı bir yaklaşım benimsiyor.

Geçmiş krizlerde, Pekin gelişmekte olan ülkelere destek vermişti fakat bu kez dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin benzer teşvikleri gerçekleştirmesi pek mümkün değil. Çin’in kömür tüketimi, emlak satışları ve trafik verileri geçen yıla göre düştü.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler