Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Gelişen piyasa döviz kurları- TL dahil- koronavirüs kötüleşirse değer kaybedecek

Şimdiye kadar karamsarlık durum kötüleşirse ve zaten sorunlu küresel büyüme etkilenirse merkez banklarının nasıl olsa müdahale edeceği beklentisiyle henüz yükselmiş değil. 

Gelişen piyasa döviz kurları- TL dahil- koronavirüs kötüleşirse değer kaybedecek

Reuters anketine göre, gelişen piyasa para birimleri, koronavirüs salgını genişledikçe bu ay zayıflama riski taşıyor.  BU da para politikası yapıcılarına ekonomilerine gelecek zararı önleyebilmek adına attıkları adımları yoğunlaştırma baskısı yaratıyor.

Söz konusu risk gelişmekte olan para birimleri Washington-Pekin ticaret anlaşmasını takiben son bir buçuk iki yıllık süreçte en güçlü seviyelerine tırmandıktan sadece haftalar sonra geliyor.

31 Ocak-4 Şubat’ta yapılan Reuters anketine katılan 52 stratejistin ve analistinin 46’sı Çin’e hammadde ihraç eden önemli gelişmekte olan piyasalardan gelen paraların, para güvenli ortamlara koşarken yakın vadede daha da zayıflama riski taşıdığını söyledi.

Çin’de 500’den fazla can kaybına neden olan hastalığın kötüleşebileceği korkuları üzerinden Güney Afrika randı ZAR =, Türk lirası TRY = ve Japon yeni JPY = ve İsviçre frangı EURCHF = dahil.

Gelişmekte olan piyasa para birimleri, salgını kontrol altına almak için getirilen kısıtlamaların dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde ve dolayısıyla ticaret ortaklarında da büyümeye nasıl zarar verebileceği netleştiğinde değer kaybı yaşayabilir.

Monex Europe FX Piyasa Analisti Simon Harvey, “Hem güvenli liman talebi hem de Çin’deki koronavirüsten emtia bağlantılı ekonomiler üzerindeki şoklar gelişmekte olan pazarlar için daha önemli riskler içeriyor” dedi.

“Riskten uzaklaşma hareketleri yuan üzerinde kısa vadede baskı yaratsa da, yuanın nereye gideceği esas koronavirüsün önümüzdeki haftalarda tamamen ortaya çıkması muhtemel gecikmeli ekonomik etkisine bağlı olacaktır”.

Gelişen piyasa para birimleri sepeti .MIEM00000CUS, virüsün bulaşma korkularının ilk arttığı Ocak ayının ortasından bu yana %1,5’e yakın bir oranda kaybetti ve son bir aylık en düşük seviyesine geriledi.

Genellikle küresel risk hissini yansıtan rand, geçen hafta yatırımcıların daha güvenli limanlara kaçmalarıyla kayıplarını artırdı.

Güney Afrika’nın para birimi o zamandan beri bir miktar geri döndü, ancak riskler kötüleşirse nüksetmesi muhtemeldir ve zaten çok sayıda iç ekonomik zorluk ortaya çıkmaktadır.

“Güney Afrika’nın Moodys’den not indirimi beklediği ortamda rand, riskli varlıklar üzerinde virüsün etkisinin de eklenmesiyle  bu çeyrekte 16/$’a yaklaşma ve aşma riski taşıyor” Johannesburg’daki Investec baş ekonomisti Annabel Bishop’a göre.

Güney Afrika’da önümüzdeki ayın sonunda kredi incelemesi yapılması bekleniyor. Moodys’nin ülke notunu çöp seviyesine indirmesiyle de yatırımcılar zaten tahvillerini otomatik olarak satacaklar.

Bir diğer gelişen piyasa Arjantin zaten borç sahiplerinden temerrüde düşmemek için geç ancak daha büyük bir geri ödemeyi kabul etmelerini istiyor.

Sınırlı karamsarlık

Özellikle, ankette ayrı bir soruya verilen yanıtlara göre, sağlık krizi ağırlaşırsa ve potansiyel olarak uluslararası pazarları bozarsa, Çin yuanı Şubat ayında %3 değer kaybedebilir.

Rabobank’tan bir FX strateji uzmanı “Gelişmekte olan piyasalarda ölümcül virüsün bulunduğuna dair henüz yeterli kanıt bulunmadığından – riskli varlıklara karşı temkinli bir yaklaşımdan vazgeçmenin çok erken olduğu görüşünde olmaya devam ediyoruz” dedi.

Şimdiye kadar karamsarlık durum kötüleşirse ve zaten sorunlu küresel büyüme etkilenirse merkez banklarının nasıl olsa müdahale edeceği beklentisiyle henüz yükselmiş değil.

Çin merkez bankası Pazartesi günü ters repo operasyonları ile piyasalara 1,2 trilyon yuan (174 milyar $) likidite enjekte edeceğini ve Çinli politika yapıcıların da diğer önlemleri hazırladıklarını söyledi.

Şimdilik, ABD Federal Rezervi beklemeye devam ediyor gibi görünüyor. Başkan Jerome Powell, Fed’in son politika toplantısından sonra geçen ay virüsün etkisini belirlemenin “çok erken” olduğunu söyledi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler