Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Fed’den muğlak ve karmaşık bir mesaj geldi

IIF Başekonomist Robin Brooks attığı bir tweet’te Fed’in ekonomik tahminlerini biraz fazla iyimser olarak niteledi.  Brooks’a göre, bu tahminler ekonominin hızla Covid-19 öncesi günlerine döneceği ve bu anlamda 2ci Mali Destek Paketi’ne ihtiyaç duyulmadığı şeklinde de yorumlanabilir...

Fed’den muğlak ve karmaşık bir mesaj geldi

Fed piyasa beklentilerine paralal olarak federal fon faizlerini sabit tuttu ve varlık alım programının aynı hızla devam etmesi kararı aldı. Federal Açık Piyasa Komitesi kararları 2’ye karşı 8 oyla aldı. Dallas ve Minnepolis Fed başkanları faizin değiştirilmemesi kararına muhalefet ettiler.  (Foreks Haber Merkezi)

 

FOMC toplantısının ardından yapılan açıklamada, ABD ekonomisinin izleyeceği patikanın koronavirüs salgınının gelişimine bağlı olacağı tekrarlanırken, “Ekonomik aktivite ve istihdam son aylarda toparlandı, ancak yılın başındaki seviyelerin oldukça altında olmaya devam ediyorlar.

ABD ekonomisinin patikası virüste ne olacağını bağlı. Virüs hem kısa hem de uzun vadede ekonomi üzerinde baskı yapacak” değerlendirmesine yer verildi.

 

Açıklamada, Fed’in düşük faizleri istihdam piyasası maksimum istihdam hedefi ile tutarlı seviyeye gelene kadar ve enflasyon hedefi yakalanana kadar devam ettirileceği taahhüdü de tekrarlandı.

 

Alınan kararlara Dallas ve Minneapolis Fed başkanlarının muhalefetleri, faizlerin yükseltilmesi anlamına gelmiyor. Dallas Fed Başkanı Kaplan, Fed’in daha fazla politika faizi esnekliği ortaya koymasını isterken, Minneapolis Fed Başkanı Kashkari de Fed’in faizleri çekirdek enflasyon yüzde 2 seviyesine sürdürülebilir şekilde ulaşana kadar düşük tutma taahhüdü vermemesini talep etti.

 

Fed’in yeni projeksiyonları da şöyle:

GSYİH: 2020’de  3.7% daralma (Haziran: 6.5%), 2021’de  4% büyüme, sonra %3.0 ve %2.5.

4Ç202 ortalama işsizlik oranı: 7.6% (Haziran tahmini 9.3%),  2021’de 5.5%

PCE enflasyonu: 2020’de 1.2% (Haziran: 0.8%),  2021’de 1.7%

Uzun vadede nihai Fed funds oranı: 2.5%, değişmedi.

 

IIF Başekonomist Robin Brooks attığı bir tweet’te Fed’in ekonomik tahminlerini biraz fazla iyimser olarak niteledi.  Brooks’a göre, bu tahminler ekonominin hızla Covid-19 öncesi günlerine döneceği ve bu anlamda 2ci Mali Destek Paketi’ne ihtiyaç duyulmadığı şeklinde de yorumlanabilir.

Wall Street Fed açıklaması sonrası hafif değer kaybetti, Dolar Endeksi 93 düzeyinin üstünde tutundu.  ABD 2 ve 10 yıllık DİBS getirileri değişmedi. Latin Amerika GOP’ta halen mesaj yorumlanıyor, MSCI Latin Amerika Hisse Endeksi %0.44, MSCI GOP Hisse Endeksi ise %0.46 primli. Ancak, TSİ 23’te Fed açıklamaları dolar/TL’ye yaramadı.  BloombergHT ekranına göre kur 7.50-51 arasında hızla dalgalanıyor.

 

 

Devamı gelecek…

 

Dr. Tuğberk Çitilci: FED Faiz Kararı Varlık Fiyatlarını Nasıl Etkileyebilir?

 

Dünya ekonomisinin 2022’den önce salgın öncesi üretim seviyelerine yeniden ulaşması pek olası değil

 

Orkun Gödek: ‘JH, Powell açıklamaları ve EUR’

FÖŞ yazdı: Dünya ekonomisinde toparlanmanın şekli belli oldu

 

Fed’in açılması ve Powell’in mesjalrı bir yanda ABD’de hızl ıtoparlnmay atıfat bulunrken, öte yanda da bir dizi belrislzi kve tehlike syaıoyr. Ayrıca, 17 Fed FOMC üyeisnde 4’ü de 2023’te ilk fazi artımının gerçekşeğcie öngrğyor. Bloomberg (İnglice) TV’de görülerne başvrulan uzmanlr mesjaı yorumlamtka güçlüğk çektikleirin ifade ettiler.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler