Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Fed’den ABD’li bankalara sert pandemi senaryosu önlemleri

Federal Reserve, Covid-19’un 700 milyar dolarlık kredi zararını tetikleyebileceğini ve bazı bankaları sermaye minimumlarına yaklaştırabileceğini gösteren bir analiz yayınlamasıyla birlikte…

Fed’den ABD’li bankalara sert pandemi senaryosu önlemleri

Federal Reserve, Covid-19’un 700 milyar dolarlık kredi zararını tetikleyebileceğini ve bazı bankaları sermaye minimumlarına yaklaştırabileceğini gösteren bir analiz yayınlamasıyla birlikte büyük ABD bankalarının temettülerini kısıtladı ve hisse geri alımlarını yasakladı.

Perşembe günü, Amerika’nın en iyi bankalarının sağlığı üzerine yapılan bir üçlü egzersizin sonuçlarını açıklayan Fed, 33 bankanın “stres testi” sonuçlarına göre bu yılın en az dördüncü çeyreğine kadar hisselerini geri almaktan men edilebileceğini söyledi.

En büyük sekiz, Temmuz ayında ABD banka hissedarı dağıtımlarının yaklaşık yüzde 70’ini oluşturan geri alımları zaten askıya almıştı. JPMorgan Chase’in genel müdürü Jamie Dimon, ekonominin görünümü daha net olana kadar geri alımların devam edemeyeceğini söyledi. Fed, “hükümler uzatılabilir. . . Çeyrekten çeyreğe” dedi.

ABD merkez bankası, Avrupa düzenleyicilerinin kriz sırasında yaptığı gibi temettüleri yasaklamadı.   Bunun yerine, Fed, JPMorgan gibi yerli devleri ve Ally gibi dijital bankaları içeren bankalar grubunun üçüncü çeyrek temettülerinin geçen yılınkinden daha yüksek ve bir bankanın 30 Haziran’da biten  dört çeyrek için kazancının ortalamasından daha yüksek olamayacağını söyledi.

Bu, pandemiden gelen etkiler netleşene kadar gelecekteki temettülerle ilgili kararları da etkilemekte ve banka yatırımcıları için belirsizliği daha da artırmakta.

Fed başkan yardımcısı Randal Quarles, on yıldır ilk kez tüm bankalardan “sermaye ihtiyaçlarını yeniden değerlendirmelerini ve sermaye planlarını bu yıl Federal Rezerv’e yeniden göndermelerini” istediğini söyledi. Tarih belirtilmedi.

ABD bankacılık sistemi, bu çok olumsuz senaryoların en sertleri altında bile henüz sermaye sorunu yaşamıyor.

Fed’in bu planlara ilişkin kararı “yılın ilerleyen dönemlerinde ek stres analizlerine” bağlı olacaktır. Quarles “Koşullar gerekli olursa, ABD ekonomisini ve bankacılık sistemini desteklemek için ek politika önlemleri almaktan çekinmeyiz” dedi.

Yatırım şirketi Janney Montgomery Scott’ın araştırma direktörü Chris Marinac, Fed eylemlerinin “yüzeyde göründüğü kadar kötü olmadığını” söyledi. “Kesinlikle temettü artışı beklemiyordum ve açıkçası hala yüzde 80’den fazla bankanın temettülerini koruduğunu hissediyorum.”

Banka hisseleri Perşembe günü Fed açıklamasından önce yükselmişti. Wells Fargo yüzde 4.8 arttı ve Goldman Sachs yüzde 4.6 arttı. Mesai sonrası işlemlerde Wells yüzde 3.4 düştü ve Goldman yüzde 3.8 düştü.

Wells’in temettüsü – geçen yıl hisse başına 0,51 dolar – özellikle risk altında görünüyor. Coronavirüs büyük kredi zararı karşılıklarına yol açtığından, son üç çeyrekte hisse başına ortalama 0,52 $ ‘ın biraz altında, çeyrekte Mart ayı sonuna kadar hisse başına 0,01 $ gibi ortalama kazançlarla karşılaştırıyor. Cari çeyrekte kazançların daha fazla kredi zararı ile sonuçlanması bekleniyor.

Fed analizini, borç verenlerden Pazartesi gününe kadar yayınlamamasını istediği bankalar için yeni asgari sermaye hedefleri belirlemek için kullandı. RBC analisti Gerard Cassidy, hesaplamalarının Goldman’ın yeni minimum seviyesinin altındaki tek banka olduğunu öne sürdüğünü, ancak farkın 10 temel noktada “çok küçük” olduğunu ve gereksinimlerin 1 Ekim’de yürürlüğe girmesinden önce düzeltilmesinin kolay olacağını söyledi. Goldman yorum yapmayı reddetti.

Fed’in pandeminin potansiyel etkisi üzerine analizi, en aşırı senaryoda, 34 bankanın 700 milyar dolar kredi zararı ile karşılaşacağı.  Şubat’ta yapılan geleneksel stres testleri kapsamında bu rakam 560 milyar dolarlık kredi zararı olarak hesaplanmıştı. .

Pandemi senaryosu altında, 2020’de sıfır temettü ödediği varsayılarak, toplam sermaye oranları 2019’daki yüzde 12’den yüzde 7,7’ye düşecekti. İlk iki çeyrek için fiili temettü ödemeleri 50 baz puan veya sermaye oranlarından 0,5 puan daha silecekti.

Fed, en ağır senaryoda – gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 12,4 düştüğü ve işsizliğin yüzde 16 oranında zirveye ulaştığı bir çift daldırma durgunluğu altında – bankaların en zayıf çeyreğinin yüzde 4,8’lik toplam sermaye oranları ile minimum yüzde 4,5 yasal gerekliliğin biraz üzerinde kalacağını öngörmekte.

En kötü ikinci senaryoda – GSYİH’da yüzde 13,8 düşüş ve işsizlik yüzde 15,6 ile zirve yapan uzun bir durgunluk – en zayıf çeyrekte yüzde 5,5’lik toplam sermaye oranları hesaplanıyor.

Fed, söz konusu rakamların senaryo sonuçlarını olduğunu ve tahminleri olmadığını vurgularken analizin “benzeri görülmemiş hükümet desteğinin etkilerini”, Nisan ayından bu yana piyasa koşullarındaki iyileşmeleri, müteakip bankaların bilançolarındaki daralmayı ve beklenenden daha iyi işsizlik oranlarını dikkate almadığını vurguladı.

Bloomberg

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler