Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Fed/Clarida’dan piyasalara açık mesaj

Tüm yatırımcılar Covid-19’u “Fed nasıl olsa bizi kurtarır” modunda hafife aldı, ama Fed’de “mood müziği hiç de öyle değil”. Dün…

Fed/Clarida’dan piyasalara açık mesaj

Tüm yatırımcılar Covid-19’u “Fed nasıl olsa bizi kurtarır” modunda hafife aldı, ama Fed’de “mood müziği hiç de öyle değil”. Dün CNBC TV’ye bir röportaj veren Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida “Piyasalar gerçekten faiz indirimi bekliyor mu acaba?” diye sordu. ABD’de Ocak TÜFE yıllık %2.5, çekirdek %2.3 yükselirken, ÜFE aylık %0.5, yıllık ise 2.1 artışla enflasyon baskılarının pusuda beklediğini anımsattı. Atlanta Fed’in çoğunlukla güvenilir sonuçlar veren ekonometrik tahmin modeli GDP NOW da 1Ç2020 için oldukça güçlü sayılacak yıllıklandırılmış %2.6 büyümeye işaret ediyor.

Clarida artık tüm ABD Merkez Bankası guvernörlerinin sloganı haline gelen “Ekonomi iyi bir yerde” ve “Temel parametreler sağlıklı” cümlelerini tekrarladıktan sonra türev piyasalarda yıl ortasında faiz indirimine bahse girilmesine değinerek bu göstergelerin bir takım münferit teknik gelişmelerden etkilendiğini ve Fed’in yaptırdığı başka anketlere göre ekonomide genele yaygın bir faiz indirim beklentisi olmadığını beyan etti.

Fed FOMC’nin en güvercin üyelerinden biri olan Neil Kasgari de dün “Bizden sene ortasına kadar faiz indirimi beklemeyin” demişti.

Clarida coronovirüs salgınını yakından takip ettiklerini ama henüz aksiyon alma durumunda olmadıkları da ilave etti. Fed 2Ç2020 sonunda Hazine bonosu alımlarını sonlandıracak.
Avrupa borsaları düşerken, Gelişmekte Olan Ülke FX Endeksi dolara karşı değer kaybediyor. Dolar/yen 111.09’a yükselidi. Euro/dolar ise 3 yıllık dip yaparak 1.0785’e geriledi.

Güçlü dolar ve sabit kalan arz, Gelişmekte Olan Ülkelerin dolar borçlu firmalarında ödeme sıkıntıları yaratabilir. Henüz böyle bir senaryoya yatırım yapmak için erken, ama Covid-19’un sürdüğü ve Fed’in faizleri ve bilançosunu sabit tuttuğu bir gelecek tüm yatırımcıları korkutmalı.

Fed’in faizleri sabit tutma kararlılığı TCMB’nin yıl boyunca faiz indirme planlarını zorlaştırabilir. TSİ 14:20’de 6.11’e dayanan dolar/TL’yi kamu bankaları ayakta tutuyor. Dün Bloomberg kamu bankalarının $800 milyon döviz sattığını duyurmuştu.

Doları kamu bankaları da tutamıyor

 

Işık Ökte: TCMB, küresel bazda güçlenen dolar trendi devam ederse faiz indirim döngüsünü sona erdirebilir

 

Euro 2017 Ekim dibinden döndü

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler