Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

FED/Clarida: ABD’de İşsizlik On Yılların En Yüksek Seviyesine Çıkabilir!

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte keskin şekilde daralmasının muhtemel olduğunu ve koronavurüs salgının yayılmasını önlenmesi için işletmelerin kapatılmaları nedeniyle işsizlik oranının on yıllardır görülmeyen seviyelere yükselebileceğini vurguladı.

FED/Clarida: ABD’de İşsizlik On Yılların En Yüksek Seviyesine Çıkabilir!

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte keskin şekilde daralmasının muhtemel olduğunu ve koronavurüs salgının yayılmasını önlenmesi için işletmelerin kapatılmaları nedeniyle işsizlik oranının on yıllardır görülmeyen seviyelere yükselebileceğini vurguladı. Ancak Clarida, toparlanmanın yılın ikinci yarısında başlaması  şansı bulunduğunu da ifade etti.

“Hayatlarımız boyunca ekonomik aktivitede gördüğümüz en ağır daralma ve işsizlikte en kötü yükselişle karşı karşıyayız” diye konuşan Clarida, 6 haftalık süreçte 30 milyondan fazla Amerikalının işsizlik sigortası için başvuruda bulunduklarına işaret etti. 6 haftada yaşanan istihddam kaybının “çok yüksek” işsizlik oranına yol açabileceğine dikkat çeken Clarida, “Kesinlikle, işsizlik oranı muhtemelen 1940’lardan bu yana görmediığimiz rakamlara yükselecek”diye konuştu.

Fed’in koronavirüsün ekonomiye kalıcı hasarını sınırlayabileceğinden umutlu olduğunu da belirten Clarida, işletmelerin yeniden açılmaları ve insanların işe dönmeye başlamaları ile birlikte yılın ikinci yarısında toparlanmanın başlaması olasılığı bulunduğunu vurguladı. Clarida, politika yapıcıların toparlanmanın mümkün olduğunca güçlü olması için adımlar atmakta olduklarını ifade ederken, toparlanmanın zamanlamasının virüse bağlı olduğunu da belirtti.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler