Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Fed açıklamaları riskten kaçışa çare olamadı

Bu sabah Asya’da satış dalgası daha yavaş olsa da sürüyor. HSBC ve Standart Chartered hisselerinde gerileme devam ederken, bunlara havayolları hisseleri katıldı. MSCI (Japonya harici) Asya-Pasifik Hisse Endeksi halen %0.6 kırmızıda. Asya’da kaygı olarak Avrupa’da yeni sokağa çıkma yasakları ve ABD-Çin arasında ticaretten teknolojiye yayılan savaşın tırmanması da var......

Fed açıklamaları riskten kaçışa çare olamadı

Fed Başkanı Powell bugün Temsilciler Meclisi’nde yapacağı sunumu basına dağıttı, yatırımcılar içinde Fed’in sıfır faiz politikasını ne zaman ve hangi şartlarda değiştireceği noktasında detay bulamadılar. Dallas Fed Başkanı Kaplan ise sıfır faiz dönemi için “2.5-3 yıl” süre verdi, bu biraz daha somut ama, yeterince değil.

Dün yeniden başlayan riskli varlıklardan kaçışın arkasında Fed FOMC’nin muğlak açıklamaları kadar, Covid-19’da ikinci dalga ve en önemlisi ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı FinCen’in (bizim MASAK’a benzer işlevi var) uluslararası bankalar hakkında kara para aklama şüphesiyle yaptığı gizli soruşturmanın detaylarının basına sızması  da var. Fakat, ABD’de bütçe ayağının bir kez da tıkandığı seçim öncesi günlerde, Fed’in mesajını somutlaştırması piyasalara destek verebilirdi.

 

Bu olmadı, dün DJ30 ve S&P500 sırasıyla %1.84 ve %1.16 gerilediler. Teknoloji hisseleri yüklü NASDAQ ise biraz toparlanarak sadece %0.13 kaybetti. İlginç bir detay, fakat bunca satışa karşın korku endeksi VIX dün sadece %2 yükselerek, hala 30’un altında seyrediyor.

Bu sabah Asya’da satış dalgası daha yavaş olsa da sürüyor. HSBC ve Standart Chartered hisselerinde gerileme devam ederken, bunlara havayolları hisseleri katıldı. MSCI (Japonya harici) Asya-Pasifik Hisse Endeksi halen %0.6 kırmızıda. Asya’da kaygı olarak Avrupa’da yeni sokağa çıkma yasakları ve ABD-Çin arasında ticaretten teknolojiye yayılan savaşın tırmanması da var.

 

Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar da riskten kaçıştan paylarını aldılar. MSCI GOP Hisse Endeksi %1.17 değer yitirirken, Wall Street’i yakından takip eden Latin Amerika hisselerinde ortalama kayıp %3’ü aştı.

 

Aşağıda Powell sunumunun özeti ve Fed’in serinkanlı başkanlarından Kaplan’ın açıklamasını sunuyoruz.

 

Powell: Fed, ihtiyaç olduğu sürece ekonomiye desteğini devam ettirecek

Fed Başkanı Jerome Powell bugün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yapacağı sunumu basına gönderdi. Powell bu  sunumda ABD ekonomisinin koronavirüs krizinin yol açtığı krizden  toparlanmasına yardım için elindeki tüm araçları kullanma taahhütüne  bağlı olmaya devam ettiğini söyledi.

Ekonominin geleceğinin “oldukça belirsiz” olmaya devam ettiği  ortamda ekonomik aktivite ve istihdamın kriz öncesi seviyelerin altında  seyretmeye devam ettiğine işaret eden Powell, “İlerlenecek yol virüsün  kontrol altında tutulup tutulamamasına ve hükümetin her seviyesinde  atılacak politika adımlarına bağlı” diye konuştu.

“Toparlanmanın mümkün olduğu kadar güçlü olmasını sağlamak ve ekonomiye kalıcı harasrı sınırlamak için, yapabileceğimiz her şeyi gerektiği  sürece yapmak için elimizdeki araçların hepsini kullanma tahhütümüze  bağlıyız” ifadelerini kullanan Powell, ABD ekonomisinin koronavirüs  salgınının yarattığı krizden tamamen toparlanacağına olan inancını da  vurguladı.

Konut sektörünün toparlandığını, tüketici harcamalarının kaybın  yüzde 75’ini geri aldığını ve işsiz kalan 22 milyon kişinin yarısının  işbaşı yaptıklarını belirten Powell, “Bununla birlikte hem istihdam hem  de genel ekonomik aktivite hali hazırda salgın öncesi seviyelerin oldukça altında seyre  devam ediyorlar ve önümüzdeki patika oldukça belirsiz olmayı sürdürüyor” diye konuştu.

Powell konuşmasında “Main Street” programı  (KOBİ’lere doğrudan Fed desteği) çerçevesinde şu ana  kadar toplam tutarı 2 milyar dolar olan 230 kredi verdiklerini de ifade  etti.

 

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan: Düşük faizlere 3 yıl daha ihtiyaç olabilir

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed’in faiz oranlarını ekonomi tam istihdam ve fiyat istikrarına tam olarak dönene kadar cari sıfıra yakın faizleri 2,5-3 yıl devam ettirmesi gerekebileceğini söyledi. Kaplan, “Tam istihdam seviyesine ulaşıldığı noktada faizleri sıfırda bırakmamız gerekip gerekmediğine şimdi karar vermenin uygun olduğundan emin değilim. Bu kararı geleceğe bırakma taraftarıyım” diye konuştu.

 

FÖŞ: Fed Kafa Karıştırdı, TCMB’nin İşini Zorlaştırdı

 

TL’de satışların nedeni yerel değil, global

 

Dünya piyasaları birbirine girdi.  Neden?

 

Kaan Kutsar’dan NASDAQ100 Teknik Görünüm Raporu

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler