Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Euro/TL zirvede, Gelişen Piyasalar coşuyor

Mayıs ayındaki rekor sonrası CDS ve kur tarafındaki düşüş istenen seviyelerde değil ve yurt içinde faiz getirisinin olmaması ile döviz talebinin de giderek artması TL’nin kendi grup para performansından negatif ayrışmasına neden oluyor....

Euro/TL zirvede, Gelişen Piyasalar coşuyor

Dolar artık güvenli liman ünvanını yitirdi. Bloomberg.com’a göre Covid-19’da ikinci dalga başlarken, para hızla altına ve gümüşe kayıyor. Gelişmiş Ülke borsaları keyifsiz ve yatay bir seyir izlerken, MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) Hisse Endeksi Latin Amerika açılışında %0.6 primli. Önde gelen GOÜ FX dolara karşı değer kazanımını sürdürürken, TL  kamunun sabit kur çıpası nedeniyle, Euro’ya karşı değer yitiriyor. Bugün açıklanan 4 Temmuz  güven endeksinin  ve çifte sıfır atılmasının Borsa’ya katkısı sadece %0.42 prim oldu.

 

Investing:   Euro/TL 8,06’yı aşarak rekor sonrası en yüksek seviyeden işlem görüyor

Investing.com – Yeni teşvik paketi sonrası yükselişini hızlandıran euro, bugün TL karşısında 8,06’ya çıkarak Ağustos 2018’de yaşanan kur şoku sonrası en yüksek seviyeye çıktı.

 

TL, Ağustos 2018’de ABD ile yaşanan gerilim nedeniyle döviz karşısında rekor düşük seviyeye geriledi. USD/TRY kuru Ağustos rekorunu geçtiğimiz Mayıs ayında kırarak 7,27’ye yükselmesi sonrası 6,85 seviyesinde yatay seyir izlerken euro ise kazançlarını genişletti.

Euro, bugün TL karşısında %1 üzerinde primli fiyatlanırken fiyat ise 8,06’yı aşarak rekor sonrası zirveye çıktı. Euronun küresel piyasalarda değer kazanmasındaki en önemli iki neden teşvikler ve dolardaki zayıflık.

ABD Dolar Endeksi, son iki yılın en düşük seviyesinde ve euro ise 750 milyarlık yeni teşvik sonrası yükselişte, böylece EUR/USD 1,1765’e yükselerek son 2 yılın en yüksek seviyesinde işlem görüyor. Paritedeki yükselişte euro pozitif gelişmenin TL’yi orta vadede desteklemesi bekleniyor, ancak USDTRY kurunun zayıf dolara karşın 6,80’li seviyeleri koruması ise riskli. En büyük ticaret ortağımız olan Avrupa’da salgın sonrası iyileşmenin artması, buna bağlı ticaret ve turizmin de güçlenmesiyle TL tarafında da ticaretin desteklenmesi bekleniyor, ancak dış borç ödemesinin dolar olarak yapılması ve dolar kurunun yüksek kalması ise kazançları sınırlayan aleyhte bir durum.

Küresel piyasalarda ve gelişen ülke paraları karşısında düşüş yaşayan doların TL karşısında hissedilir bir düşüş yaşamaması TL tarafındaki risklerin de devam ettiğine işaret ediyor. Mayıs ayındaki rekor sonrası CDS ve kur tarafındaki düşüş istenen seviyelerde değil ve yurt içinde faiz getirisinin olmaması ile döviz talebinin de giderek artması TL’nin kendi grup para performansından negatif ayrışmasına neden oluyor.

 

GOP:  Dolardan kaçış alım getirdi

Reuters’e göre, bir çok GOÜ FX dolara karşı değer kazanırkene, dolardan kaçış artık risk iştahında coşmanın etkisini yansıtmıyor. ABD’de süregelen salgın, İkinci Mali Destek Paketi’nin gecikmesi ve bir çok kentte patlak veren şiddet içeren toplumsal protestolar dolar fiyatlamasında öne çıktı.

FXTM strateji direktörü Hussein Sayed, “Artık alemin kralı dolar değil” diye ilan ediyor. “ABD-Çin gerginliği, hızla yükselen Covid-19 vakaları gibi kötü haberlerin dolara kaçış tetiklemesi beklenirdi, ama olmadı”.

Reuters’e göre ABD büyüme öngörüleri 2021 için de düşmeye başladı. Çarşamba akşamı açıklanacak Fed FOMC kararı çok yakından izlenecek. Bazı yatırımcılar ABD ekonomisinin tökezlemesinin Fed’i ek parasal genişleme ilan etmeye zorlayacağını düşünüyor. İkinci bir kamp ise Fed’in çok uzun süre sıfır faizde kalacağına dair taahhütler açıklamasını bekliyor.

 

Gelişmiş Borsalar: Keyifsiz seyir

Yatay kapanan Asya seansından sonra Avrupa’da Stoxx600 %0.15 gerilerken, Wall Street ufak çaplı alımlarla açıldı.

ABD’de dayanıklı mal siparişlerinin Haziran ayında %7,3 ile beklenti üzerinde artış göstermesi  alımların nedeni olabilir. Ekonominin kapalı olduğu Nisan ayında %18,1 ve Mayıs ayında da %15,1 düşüş yaşayan satışlar Haziran’da beklentileri aştı. Ömrü 3 yıl ve üzerini kapsayan dayanıklı mallar yüksek fiyata sahip olduğu için satışlar hane halkı harcamasını da gösteriyor. Toplam satışlar içinde otomotiv ve savunma dışı satışların da yüksek olduğu görüldü. Çekirdek siparişler son ayda %3,3 oranında arttı.

 

Öte yanda, ABD’de salgın nedeniyle hem üretim hem de tüketimde sert kayıplar yaşanmasının ardından tüketimde cılız bir canlanma var. Velakin sektörel bazda istihdamın düşük kalması ekonomi için en büyük sorun olarak görülüyor. Bu hafta gerçekleşecek FOMC toplantısında yetkililerin istihdam ağırlıklı söylemlerde bulunması bekleniyor.

 

Altın ve gümüşün uzay yolculuğu, doların serbest düşüşü…

 

Ekonomi Tarihini Değiştirecek 2 Olay: AB Liderler Zirvesi ve ABD’de Mali Uçurum

 

Salgından Ders Almadık, Sonumuz Ekonomik Kriz mi Olacak?

 

ANALİZ:  Dolardan kaçış

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler