Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Euro-bölgesi’nden kötü haber:  Resesyon çok derin

2020 için ekonomik daralma %8.3’u bulacak. Bir önceki tahminde bu oran %7.4 olarak hesaplanmıştı. 2021 yılında da geri dönüş göreceli olarak zayıf. %6.1 büyüme bekleniyor

Euro-bölgesi’nden kötü haber:  Resesyon çok derin

 

AB’nin Bakanlar Kurulu görevini icra eden AB Komisyonu 2020-2021 bölgesel GSYİH tahminlerinde güncellemeye gitti. İhracatının nerdeyse %50’si AB’ye giden ve bölgeden milyonlarca turist bekleyen Türkiye açısından revizyonlar umut kırıcı.

2020 için ekonomik daralma %8.3’u bulacak. Bir önceki tahminde bu oran %7.4 olarak hesaplanmıştı. 2021 yılında da geri dönüş göreceli olarak zayıf. %6.1 büyüme bekleniyor.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı  Valdis Dombrovskis “Pandeminin  ekonomik sarsıntısı umulandan daha sert oluyor. Çok dalgalı sularda yol alırken, bizi büyük belirsizlikler bekliyor. Bunların arasında salgının ikinci dalga yapması da var” uyarısında bulundu.

Rapora göre, iyileşme kaydeden makro-ekonomik verilerin aksine görünüm son 2 ayda bozuldu. Yılın ikinci yarısında toparlanma öngörüsü geçerli olsa da, sosyal korunma önlemleri yürürlükte olduğu için, ekonomi yavaş ve bölgeden bölgeye değişen bir seyir izleyecek.

2020’da İtalya %11.2 GSYİH kaybı ile en ağır zararı gören üye olacak. İspnya ve Portekiz’de başlayan yerel karantinalar da bu ekonomilerin geleceğine gölge düşürüyor.

Fransa ve İspanya’da daralma sırasıyla %10.6 ve %10.9 olarak kestirildi. Komisyon Almanya’nın salgınla mücadele stratejisini beğenirken, daralma tahminini de 0.2 puan traşlayarak  %6.3 olarak belirledi.

Komisyon’un ekonomiden sorumlu üyesi Paolo Gentiloni Merkel-Macron tarafından desteklenen Euro750 milyar Ortak Borçlanma ve Harcama Paketi’nin ekonomik toparlanmanın hızlanması açısından kritik olduğuna dikkat çekti.

 

Raporun açıklanması Salı günü Avrupa borsalarında gözlenen satışların nedeni olabilir. Stoxx600 %0.61 geriledi. Dolar Euro’ya karşı %0.3 değer kazandı.

 

BM: Dünya ekonomisi yüzde 5,2 daralacak

 

ANALİZ:  ABD tarım-dışı istihdam ve Fed’den yeni hamleler

 

PMI verileri açıklandı; küresel toparlanma nasıl bir tempoda?

 

TÜRSAB Başkanı: AB yasağı kaldırsa, turist gelecek mi?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler