Sosyal Medya

Güldem Atabay: Euro bölgesi birleşik PMI moral verdi; sürdürülebilirlik önemli

23 Haziran 2020

Euro Bölgesi’nde COVID-19 salgınının yayılmasını önlemek için kilitlenmeler nedeniyle yaşanan ekonomik daralma Mayıs ayındaki toparlanışını Haziran ayında da devam ettirdi. Daha da önemlisi, henüz 50,0 ölçütünün üzerine çıkamayan endeks, yine de önümüzdeki yıl için iş beklentilerinde güçlü bir iyileşmeye işaret etti.

Flaş IHS Markit Euro Bölgesi Kompozit PMI, Nisan ayında görülen tüm zamanların en düşük seviyesi olan 13,6’dan Mayıs ayında 31,9’a ve Haziran ayında da 47,5’e yükseldi. 15,6 puanlık yükseliş, Mayıs ayındaki rekor artış hariç, araştırmanın tarihinde açık arayla en büyük toparlanma oldu.

En son veri, PMI seviyesini Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesine taşıdı, ancak yine de iş hacminde genel bir düşüşe işaret etmeye devam ediyor.

İmalat ve hizmetlerde üretim tekrar düşerken, hizmetler tarafındaki gerileme halen daha sert. Bununla birlikte, her iki sektör de ikinci ay üst üste daralma oranlarında belirgin bir düşüş olduğunu bildirdi.

Çıktıda süregelen gerileme, yeni iş siparişlerinin art arda dördüncü ayda da kötüleşmesi ile bağlantılı ve bu da şirketlerin daha yüksek kapasite ile çalışması için siparişleri birikmiş iş yerlerinde daha fazla düşüşe neden olmakta.

Düşen çıktı ve sipariş defterleri rapor etmeye devam eden şirketler açısından, pandemi yine en yaygın olarak belirtilen neden oldu. Özellikle otellerde, restoranlarda, turizmde ve tüketiciyle karşı karşıya kalan diğer sektörlerde zorunlu olmayan işlerin sürekli olarak kapatılması, pek çok sosyal mesafe önlemi yerinde kaldığı için yaygın olarak raporlanmaya devam etmekte. Diğer birçok şirket, işletme ve tüketici müşterileri harcama konusunda temkinli olduklarından talebin zayıfladığını bildirdi.

Bununla birlikte, COVID-19 sınırlama önlemleri Haziran boyunca euro bölgesi genelinde önemli ölçüde azaldı ve birçok firmanın yeniden açılmasına ve birçok mal ve hizmet talebinin artmasına yardımcı oldu.

Bazı kilitlenme önlemlerinin kademeli gevşemesi ve önümüzdeki aylarda daha da gevşetilmesinin planlanması, gelecek yıl için beklentilerin Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkmasına yardımcı oldu. İyimserlerin sayısı dört ay içinde ilk defa kötümserlerden fazlaydı. Karşılaştırılabilir veriler ilk kez 2012 yılında kullanıma sunulduğundan, hem imalat hem de hizmet sektörlerinde Mayıs ayından sonra Haziran ayında da ikinci kez gözle görülür bir iyileşme sağladı.

Bununla birlikte, firmalar talep yetersizliği konusunda endişe etmeye devam ettikleri için Haziran ayında üst üste dördüncü ayda istihdam düşmeye devam etti.  İşsizlik oranları her iki sektörde de üst üste ikinci ay için ılımlılık gösterirken, fabrika personel sayıları, üreticilerin üretim kapasitelerini düşürmesiyle birlikte belirgin bir oranda azalmaya devam etti.

Bu arada, şirketler ve hizmetler için alınan ortalama fiyatlar dördüncü ay boyunca düşerken, şirketler bir kez daha satışları artırmak için yaygın indirimler rapor etti.  Deflasyon oranı Nisan ayının 11 yıla yakın rekor seviyesinden düzelmeye yöneldi çünkü bazı şirketlerin fiyatlandırma gücünde iyileşmeler izlendi. Ortaya çıkan toplam fiyat düşüşü son dört ay içinde görülen en küçük düşüş oldu bu nedenlerle.

İmalat ve hizmetler genelinde ortalama girdi fiyatları, temelde artan ücret baskıları nedeniyle Şubat ayından bu yana ilk kez arttı.

İmalat sanayiindeki girdiler için ödenen ortalama fiyatlar zayıf talep nedeniyle keskin bir şekilde düşmeye devam ederken, gerileme Şubat ayından bu yana en düşük seviyede gerçekleşti.

Ülkelere göre Fransa, üretimin artmasıyla Şubat ayından bu yana ilk kez büyümeye geri dönmeyi başardı.

Almanya geride kaldı ve üretiminin Fransa ve Almanya dışındaki diğer ülkelerden daha sert bir düşüş gösterdiğini bildirdi. Bununla birlikte, son dört ay boyunca Almanya en düşük daralmayı bildirirken Fransa hariç diğer ülkeler geriden gelmeye devam etti.

Flaş tahmini genellikle her ay alınan cevap sayısının yaklaşık % 85’ine dayanır ve nihai PMI okumalarına dahil olan tüm ülkeleri kapsar. Ancak, sadece Fransa ve Almanya için ulusal veriler yayınlanır.

Flaş PMI verileri hakkında yorum yapan IHS Markit Ekonomisti Chris Williamson şunları söyledi:

“Flaş euro bölgesi PMI, Haziran ayında bölgenin gerilemesinde önemli bir yavaşlama olduğunu gösterdi. Çıktı ve talep hala düşüyor ancak artık çökmüyor. İkinci çeyrek GSYİH’sinin daha önce görülmemiş bir oranda düşmesi muhtemel olsa da, PMI’deki yükseliş, kilitleme kısıtlamalarının kaldırılmasının yaza doğru giderken düşüşün sona erdirilmesine yardımcı olacağı beklentilerine katkıda bulunuyor.  Fransa, COVID-19 salgını döneminde Almanya’dan daha sert bir daralma yaşasa da, büyümeye şimdilik bir dönüş yaptı. Almanya ve euro bölgesinin geri kalanı da daralma oranlarında ılımlı bir seyir yansıttılar. Ancak, yine de spekülasyona tabi tutulabilecek bir şey olan normale dönme zamanlaması ve yılın geri kalanında birçok işletmeyi vurmaya devam etmesi muhtemel virüsle ilgili kısıtlamalar nedeniyle, ekonomik toparlanmanın gücünü ve sürdürülebilirliğini dikkatle izliyoruz.”

@guldematabay

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları