Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ESI Analytics: Evet, 2ci dip geliyor

Son 170 yılda hiç bir resesyon bu kadar kısa sürmedi. Ek olarak, resesyon sonrası borsada toparlanma da hiç bu kadar hızlı olmadı...

ESI Analytics:  Evet, 2ci dip geliyor

Bugünlerde 2021’de riskli varlıkların yeni rekorlar kırmayacağını ifade edenleri bulmak çok zor.  Seeking Alpha’ya yazan ESI Analytics bu artık soyu tarihe karışmak üzere olan ayılar grubunun nadide üyelerinden biri olarak karşımıza çıktı.  Makalede bizi en çok etkileyen ise “Herkes aynı şeyi düşündüğü zaman tersi” olur gerçeğinin vurgulanmasıydı.  ESI Analytics’in “Yes, the Crash is Coming”’ini  kadim Türk milletine Noel armağanı olan sunalım dedik, naçizane.

 

Ocak’ta riskli varlıklar rallisi devam edecek, çünkü arkasında korkunç bir pozisyonlanma ivmesi var. Yani, herkes son vagona yetişmek için koşuyor. Ama, Noel mevsimi aynı zamanda Hristiyan ülkelerde seyahatin pik yaptığı dönem. Bu kez de  “kapanma yorgunluğu yaşayan” yani artık Covid-19 kısıtlamalarından bıkanlar uyarıları dinlemeyip, ailesi ve dostlarını ziyarete gidecek.  Ocak’ın ikinci yarısında hasta sayısında kayda değer artışlar gözlenecek.

Bu esnada ABD ve Avrupa’da salgın bizi esir aldı. Hastaneler ve yoğun bakım üniteleri dolu.  Yeni yılın ilk 6-8 haftasında hiç bir Batı ülkesinde aşılanma oranı sürü bağışıklığı oluşturacak düzeye gelmeyecek.

Hastanelerde kapasite dolunca da, politikacılar tam kapanmaya, yani tüm işletmelerin tatili ve sokağa çıkma yasağına karar verecekler. Sonuçta 1Ç2021’de dünya ekonomisi daralma yaşayacaK. Ek olarak, dev parasal teşvik, topluma tam yansımadı, kredi hacminin bir çok ülkede yeniden daraldığını görüyoruz.

Velakin S&P500  her şeyin mükemmel gideceğini fiyatlıyor. Tüm fonlar boğa coşkusu içinde. Yatırımcıların hissiyatını ölçen endikatörler tarihi zirve yapmış durumda, portföylerde nakit pozisyonları iyice ufaltıldı.

Genel kabul gören duygu, son yüzyılın en korkunç salgını ve en derin (çeyreklik) resesyonu Borsa’yı  alaşağı edememişse, hiç bir şey edemez. Ama insan tabiatı üzerinde yapılan araştırmalar bu kadar derin konsensusların genelde yanlış çıktığını ispatlıyor bize.

Nitekim,  son 170 yılda hiç bir resesyon bu kadar kısa sürmedi. Ek olarak, resesyon sonrası borsada toparlanma da hiç bu kadar hızlı olmadı.

Düşüncemiz, 1Ç2021’de hızla yükselen vakalar ve ekonomideki resesyonist rüzgarların borsalarda ikinci dibe neden olacağı.

 

Kaynak:  Yes, The Crash Is Coming

 

MUTANT VİRÜS : PİYASALAR VE EKONOMİYE ETKİSİ l EKONOMİTUBE

 

#sabahbulteni / Bilinmezlikler Çoğalıyor!

 

CNBC.com S&P500 anketi: Uzmanlarda temkinli iyimserlik

 

Koronavirüs nedeniyle dünya yılda 3,4 trilyon dolar kaybediyor

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler