Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Dünya ekonomisinin 2022’den önce salgın öncesi üretim seviyelerine yeniden ulaşması pek olası değil

Dun & Bradstreet Ülke Riski ve Küresel Görünüm Raporu’na göre, COVID-19’un küresel olarak yarattığı etkiyle birlikte, dünya ekonomisinin 2022’den önce…

Dünya ekonomisinin 2022’den önce salgın öncesi üretim seviyelerine yeniden ulaşması pek olası değil

Dun & Bradstreet Ülke Riski ve Küresel Görünüm Raporu’na göre, COVID-19’un küresel olarak yarattığı etkiyle birlikte, dünya ekonomisinin 2022’den önce salgın öncesi üretim seviyelerine yeniden ulaşma ihtimalinin düşük.

Söz konusu rapora göre “PMI’larda, Google Mobilite verilerinde ve aylık ekonomik verilerde 3Çlerde izlenen toparlanmaya rağmen pandeminin bitiğini söylemek mümkün değil”.

Dun & Bradstreet Küresel Baş Ekonomisti Arun Singh, hükümet programlarının aşamalı olarak durdurulduğunu ve özellikle çalışanları korumayı durdurduğu için işsizliğin pandemi öncesi taban çizgisinin üzerine çıkmaya devam edeceğini ve dördüncü çeyrekte iyileşme hızının zayıflayabileceğini söyledi.

Singh ayrıca, “Dünya ekonomisinin 2022’den önce salgın öncesi üretim seviyelerine yeniden ulaşmasını beklemiyoruz. En büyük soru işareti, son şokun derinliği değil, kalıcılığıdır” dedi.

Raporda, istihdam cephesinde, Dun & Bradstreet’in (Sırbistan hariç) kapsadığı tüm ülkelerin yıllık bazda düşüşler gösterdiği belirtiliyor.

“Gerçekten de, önümüzdeki yolda, önemli bölgesel farklılıklar ile ekonomik faaliyetteki ani yükseliş ve düşüşlerin izleneceğine inanıyoruz. Tüm işler kurtarılacak olsa bile, çoğu OECD ülkesinde kurumsal karlılık oranının en az yüzde 5 olacağını düşünüyoruz “dedi.

Asya Pasifik konusunda, rapor “Asya-Pasifik ekonomilerinin virüsü erken kontrol altına almasının istisnai bir GSYİH performansına yol açabileceğine dair iyimserlik azalıyor. Güney Kore Ağustos ayında neredeyse yeniden kilitlenmenin eşiğinde. Japonya, batı ülkeleriyle karşılaştırılabilir vaka sayısı artışı yaşıyor.  Hatta virüssüz Tayvan bölgesinin ekonomisi ikinci çeyrekte yıllık bazda küçülüyor ” diye yazıyor.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler