Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Dünya Ekonomisi entübe durumda

ABD’de meşhur  “60 Dakika” TV programına konuk olan Fed Başkanı Powell ekonominin 2Ç’de %20-30 daralabileceğini kaydetti.  Yılın ikinci yarısında toparlanma başlayacak, fakat coronaya karşı aşı geliştirilinceye kadar kriz öncesi günlere dönmek mümkün olmayacak.  Atlanta Fed’in nowcast modeline göre, ABD ekonomisi halen %42 temposunda geriliyor

Dünya Ekonomisi entübe durumda

Bu sabah Japonya’dan gelen acı haberle uyanıyoruz. Ocak-Mart döneminde Y/Y %3.4 daralan GSYİH’yle  (Ç/Ç %0.9) Asya’nın ikinci devi resesyona girdi. Faskat, resesyon Japonya’ya has değil. ABD’den Fransa’ya kadar dünyanın dört bir yanında açıklanan kötü ekonomik veriler dünya ekonomisinin 2Ç2020’yi “entübe” durumda geçireceğinin işareti. Yılın ikinci yarısında toparlanma umutları azalıyor.  Yine de Asya borsaları haftaya artıda başlarken, Wall Street endeks vadelileri de alıcılı.

Japonya 4Ç2019’da da Y/Y %1.9 daralmıştı.  Yılın ilk çeyreğinde %21 daralan ihracat GSYİH’yi aşağı çekerken, Tayland da 1Ç2020’de %1.8 daralma raporladı. Devlet Planlama Örgütü 2020 GSYİH öngörüsünü %1.5 büyümeden %5-6 daralmaya aşapı revize etti.  Geçen hafta Çin’de Nisan sanayi üretiminin artıya geçmesi Asya borsalarında satın alınmış, fakat perakende satışların aynı dönemde %7.5 daralması göz ardı edilmişti. Beijing’in bu sene uzun onyıllar sonrası ilk kez rakamsal ekonomik hedef açıklamaktan kaçınması bekleniyor. Retuers’in son anketine göre Çin bu sene %1.8 civarında büyüyebilecek.

ABD’de meşhur  “60 Dakika” TV programına konuk olan Fed Başkanı Powell ekonominin 2Ç’de %20-30 daralabileceğini kaydetti.  Yılın ikinci yarısında toparlanma başlayacak, fakat coronaya karşı aşı geliştirilinceye kadar kriz öncesi günlere dönmek mümkün olmayacak.  Atlanta Fed’in nowcast modeline göre, ABD ekonomisi halen %42 temposunda geriliyor.

Euro-bölgesi ekonomileri 1Ç’da %3.8 daraldı. Almanya %2.2 gerilemeyle son iki çeyrektir büyüyemiyor. Fitch bu sabah Avusturya ve Fransa’nın görünümünü negatife düşürdü.

TIME dergisinde “Welcome to the First Global Economic Depression of Our Lifetimes” başlıklı makale yazan Eurasia Grubu Başkanı Ian Bremmer’a  göre salgından kurtulmak ve dingili kırılan ekonomileri toparlamak da kolay olmayacak. Salgında ikinci dalganın nerdeyse kaçınılmaz olduğunu öne süren Bremmer, aşıdan başka kalıcı çözüm olmadığını vurguluyor. Salgın sonrası toparlanma da hızlı olmayacak. Ekonomilerin normale dönmesi 2-3 yıl sürebilir.

O zaman soru hızla artan borç yükünün bu süre zarfında mali sistemde kriz yaratıp yaratmayacağı olmalı.

 

Dünya’nın geçireceği en zor 2 yıl

 

Siz borç krizi nedir, nasıl vurur, bilir misiniz?

 

“Gözden düşen melekler” mali kriz yaratabilir

 

Washington Post:  ABD-Çin Soğuk Savaşı başladı mı yoksa?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler