Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Covid, AB zirvesi  ve ABD’de  Mali Uçurum piyasalara fren attırdı

Bugüne kadar yatırımcılar iki temel görüşten hareketle yatırım yaptılar. Bir, corona vakaları azalsa da, devletler bir kez daha ekonomileri kapatmaya cesaret edemez. İkincisi, ekonomilerde bölgesel karantinalar başlasa da, devlet yardımı devam ederek, ekonomik acıyı azaltacak....

Covid, AB zirvesi  ve ABD’de  Mali Uçurum piyasalara fren attırdı

Kötü haberlere kulak tıkayıp, her aşı haberiyle alıma geçen dünya borsaları, Pereşmbe’den bu yana frene bastı.  Bu kez piyasa tepkisi rasyonel.  Çünkü, Pandemi, AB Ortak Borçlanma ve Harcama Paketi ve ABD’de ek mali yardım paketi için “ya herru, ya merru” günleri geldi çattı.

Perşembe seansında DJ30 ve S&P500  sırasıyla %0.5 ve %0.3 değer kaybederken, teknoloji ağırlıklı NASDAQ’da kayıp %0.7 oldu. Corona endişeleri ile ABD tahvil faizleri de gerilemeye başladı. MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Endeksi dün %1.6 gerilerken, bu sabah Asya’da iyimserler ABD’de ek mali destek paketi ve AB zirvesinde hayırlı sonucu almaya girişti, fakat katılım çok cılız. Avrupa’da ise kritik zirve başlarken, Syoxx600 %0.25 kadar geriliyor..

 

Günlük değişimlere bakmak bazen yatırımcıların kafasından geçenleri okumaya yetmiyor. 3 kritik sorun var. İlkinin kısa vadede aşılması zor. Bu da Covid-19 pandemisi. Dünyada vaka sayısı 14 milyona yaklaşırken, ABD, Brezilya ve Hindistan  milyon eşiğini aşan 3 ülke. Bu 3 devin dünya ekonomisinde ağırlığı, korona vakalarının yeni ekonomik kısıtlama ve aksaklıklara neden olması kaygısını tüm borsalara taşıyor. Nitekim, Amerika günde 74 bin yeni vaka ile felakete dört nala koşarken, bir çok eyalette karantinalar geri geliyor.

Çin’de Scezchuan bölgesinde yeni bir salgın atağı ek önlemleri geri getirdi. Hong Kong kesinlikle 2ci dalga ortasında.  İsrail ve Avustralya sokağa çıkma yasağına başvurmak zorunda kalan yeni ülkeler.

Bugüne kadar yatırımcılar iki temel görüşten hareketle yatırım yaptılar. Bir, corona vakaları azalsa da, devletler bir kez daha ekonomileri kapatmaya cesaret edemez. İkincisi, ekonomilerde bölgesel karantinalar başlasa da, devlet yardımı devam ederek, ekonomik acıyı azaltacak.

İlk tez yanlış çıktı, coronadan korkan bir kısım hanehalkı tüketimi azaltıyor. İkincisi ise ABD özelinde önümüzdeki 2 haftada sınanacak. Trump ve Kongre’nin iki kanadı ek mali destek paketinin boyutu ve kullanım şartlarında uzlaşamıyor. Eğer 25-26 Temmuz’a kadar yeni yasa imzalanmazsa, işsizlere ek yardım çekleri sona ererek, Amerika’da resesyona gidişi hızlandıracak. Trump ve Senato’da çoğunlukta olan Cumhuriyetçiler’in çok mütevazi bir pakette israrı, bir uzlaşmaya varılsa da, tarihin Ağustos’u bulacağını anımsatıyor.

AB’de ise liderler Ortak Borçlanma ve Harcama Paketi adını verdiğimiz $750 milyar Euro’luk hibe ve borç paketini masaya yatıracak. Almanya ve Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen iyimser, fakat hibelere karşı çıkan Pinti Dörtlü’nün sözcüsü Hollanda Başbakanı Rutte İtalya ve İspanya gibi yardım alacak üyeler kapsamlı reform yapma vaadinde bulunmazsa, hibeleri veto edeceğini beyan etti.

Uzmanların çoğu bir şekilde Pinti Dörtlü’nün ikna edileceği görüşünü savunuyor, ama bu uzlaşmanın bedeli gecikecek bir paket ya da hibe kısmının azaltılması olabilir. Yunanistan, İspanya ve İtalya ise şartlı hibeye ve düşük faizli de olsa kredi yöntemiyle destek almaya karşı çıkıyor.

Sonuçta, aşı haberleri bile masaya koyulacak ya da masadan çekilecek fonların boyutu karşısında önemini kaybetti. ABD’de $1-3 trilyon, Avrupa’da Euro750 milyar ek destek piyasaları coşturur. Tersi?  Fed ve AMB devreye girer, ama yeter mi?

 

FÖŞ

Kurumsal websitemi ziyaret etmenizi rica ederim: http://atillayesilada.com/basin/

 

 

FÖŞ yazdı: ABD-Çin Medeniyet Çatışması eşiğinde

 

John Authers: Farzedelim ki aşı bulundu

 

Dr. Artunç Kocabalkan – Işık Ökte:  FED beklentileri, kamu bankaları ve EURUSD

 

Dunya Borsaları:  “Aşı yolda” gazı yatırımcıyı kesmedi

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler