Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Coronavirus neden ekonomiye İspanyol Gribinden daha fazla zarar veriyor?

Koronavirüsün insan maliyeti muhtemelen İspanyol Gribinden daha düşük olacak olsa da, ekonomik maliyet daha büyük olabilir ve daha uzun sürebilir. 2020 ekonomisi, pandemilere 1918 ekonomisinden çok daha savunmasız.

Coronavirus neden ekonomiye İspanyol Gribinden daha fazla zarar veriyor?

1918 salgını daha ölümcül olsa da, o zaman egemen olan endüstriler bir salgına karşı daha az savunmasızdı.

Tarih meraklılarına göre, Covid-19 salgını ürkütücü bir şekilde tanıdık gelmeli. Neredeyse tam bir asır önce, başka bir solunum virüsü dünyaya yayıldı ve aylar içinde milyonlarca kişiyi öldürdü. 1918 ve 1919’da, I.Dünya Savaşı birlik hareketleri ile yayılan ve dünya çapında 17 milyon ila 100 milyon insanı öldüren İspanyol Gribi aslında başka bir yerde, muhtemelen Avusturya veya Kansas’ta başladı. Bunlar arasında ABD’de 675.000 ölüm; bugünkü nüfusa oranlanırsa olası koronavirüs ölümlerinin tahminlerinin üst sınırına yakın yaklaşık 2 milyon karşılık gelir.

Bu felaket doğal olarak ekonomiye zarar verdi. İspanyol Grip, Covid-19’un aksine, 20’li ve 30’lu yaşlarında – en üretken yıllarında – insanları öldürme eğilimindeydi. O dönemde, birçok şehir tehdide devletlerin artık sosyal mesafe dediği şekilde karşılık verdi. Bunlar arasında okulları ve kiliseleri kapatmak, kitle toplantılarını yasaklamak, zorunlu maske takmak ve diğer kısıtlamalar sayılabilir.

Virüs korkusu ve hükümet müdahaleleri kombinasyonu, günümüzde olduğu gibi 100 yıl önce de, yaya trafiğine bağlı perakende ve diğer işletmelere derinden zarar verdi. Fed St. Louis tarafından 2007 yılında yayınlanan bir raporda, Little Rock, Arkansas ve Memphis, Tennessee’de iş kaybeden birçok tüccar vakası belgelenmişti.  Ancak bir şekilde, ülke pandemiden sonraki yıllarda derin bir depresyondan kaçınmayı başardı. Fakat sendika üyeleri için işsizlik sadece biraz arttı.

Sanayi üretimi büyümesi 1919’da gerçekten iyi bir şekilde virüs etkisine direndi. Ve 1920-21’de – muhtemelen Virüsten çok I. Dünya Savaşı’nın bitmesinden kaynaklanan bir durgunluk hızla geri döndü ve “Kükreyen 20’ler” şkline bürünerek ekonomik büyümede patlamalar yaşandı.

İspanyol Gripinden ziyade terhis ile vurmak

İspanyol gribi neden ABD ekonomisini koronavirüsünki gibi yıkmadı? Günümüz kilitlenmelerinin 1918’in mesafe önlemlerinden çok daha sert olduğu sonucuna varmak isteniyor. Ancak döneme ait veriler düzensiz olsa da, St. Louis Fed raporu, perakende işletmelerinin şu anki gibi muazzam bir şekilde acı çektiğini gösteriyor. Hükümet kısıtlamaları değil, virüs korkusu, en fazla kayıp nedeni olarak görünüyor.

Daha önemli bir faktör, ekonominin yapısındaki farklılıktı. Bir asır önce, tüm işçilerin yarısından azı hizmet sektörlerinde çalışıyordu; şimdi, yaklaşık %86’sı bu sektörde. Üretim ve tarım, , perakendeye ve çok sayıda müşteri trafiğine dayanan diğer işletmelere göre pandemiye karşı daha korunaklıydı.

Savaş ekonomisinin etkisi de buna bağlı bir faktördü. Bazı iktisatçıların işaret ettiği gibi, I. Dünya Savaşı 1918’de üretim üzerinde muazzam bir etki yaratıyordu. Hükümet basitçe fabrikaların savaş ihtiyaçlarını karşılamaya açık kalmasını zorunlu kıldı. Bu muhtemelen salgını daha da kötüleştirdi, ancak ekonomik çıktıya olan darbeyi azalttı. Ekonomi barış zamanı sanayilere doğru kaymaya başladığında ise grip geçmişti.

Üçüncü faktör iletişim. Bugün, tüm sosyal sınıfların Amerikalıları, akıllı telefonlarına birkaç dokunuşla veya kablo haberlerini açarak coronavirüs hakkında ihtiyaç duydukları tüm bilgileri bulabilirler. Ancak 1918’de hiçbir araç yoktu. Ve sert savaş zamanı sansürü nedeniyle gazeteler genellikle vatansız olarak görülmelerine rağmen salgın hakkındaki haberleri basmaktan korkuyorlardı. Aslında, virüs İspanyol Gribi olarak adlandırılır, çünkü İspanya I. Dünya Savaşı’nda tarafsız bir ülke olduğundan gazetelerin korkunç ulusal ölüm sayılarını basmasına izin verdi. ABD’deki ve diğer Batılı güçlerdeki bilgilerin bastırılması, muhtemelen insanların hayatlarını pahasına bile olsa dışarı çıkma ve alışveriş yapma olasılıklarını artırdı.

Fırsat maliyeti dördüncü faktör olabilir. Bugünün dünyası 1918 dünyasından çok daha zengin. Satın almaya gittiğimiz şeylerin çoğu, restoran yemekleri, süslü saç kesimleri veya yeni elektronikler gibi temel olmayan unsurlardan oluşuyor. Bir asır önce Amerikalılar tarafından yapılan alışverişlerin daha yüksek bir yüzdesi ev ihtiyaçları ve yiyecekler içindi ki bu da insanların birkaç ay boyunca vazgeçmeyi seçemedikleri bir şey.

Pandemi bittikten sonra ne olacak? St. Louis Fed, İspanyol Gribinin, muhtemelen daha yoğun sermaye gerektiren üretim türlerine doğru iterek, en zor isabet edilen eyaletlerde büyümeyi artırdığını gösteren araştırmalara atıfta bulunuyor. Bugüne eşdeğer, daha fazla otomasyona geçiş olacaktır. Daha hızlı ve daha etkili kilitlenmeleri olan şehirler de daha hızlı bir şekilde toparlanacak.

Ancak en az iki faktör koronavirüsün ekonomik hasarının İspanyol Gribinden daha uzun süre dayanmasına neden olacak. İlk olarak, uluslararası tedarik zincirleri tüm dünyada gevşiyor. Salgın muhtemelen riski bildikleri için ülkeleri gelecekte daha az üretime itecek; bu maliyetli ve acı verici bir geçiş olacak. İkincisi, hem tüketiciler hem de işletmeler bir asır öncesine göre daha yüksek kaldıraç ve borca sahip, pandeminin ekonomik şokuyla birleşerek bilanço durgunluğuna neden olabilir.

Dolayısıyla, koronavirüsün insan maliyeti muhtemelen İspanyol Gribinden daha düşük olacak olsa da, ekonomik maliyet daha büyük olabilir ve daha uzun sürebilir. 2020 ekonomisi, pandemilere 1918 ekonomisinden çok daha savunmasız.

Noah Smith / Bloomberg Opinion

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler