Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Coronavirus “korkunç gerçeklik”: Birleşmiş Milletler’e göre dünya ekonomisi yüzde 3,2 küçülecek

Her ne kadar 2021 için çoğunlukla yüzde 3,4'lük mütevazı bir toparlanma bekleniyor olsa da, rapor 2021'de “yavaş iyileşme ve uzun süren ekonomik çöküş olasılığı, artan yoksulluk ve eşitsizlik ile birlikte büyük” göründüğüne vuru yapmakta.

Coronavirus “korkunç gerçeklik”: Birleşmiş Milletler’e göre dünya ekonomisi yüzde 3,2 küçülecek

BM Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi (DESA) Çarşamba günü başlatılan Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentisi (WESP) raporu güncellemesinde, 2020’nin ortalarından itibaren gelişmiş ülkelerdeki gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde -5,0, gelişmekte olan ülkelerin üretiminde yüzde 0,7 oranında daralacağını açıkladı.

BM’nin Ekonomist ve Ekonomik Kalkınma Genel Sekreter Yardımcısı Elliott Harris, “Küresel ekonomik görünüm, WESP 2020’nin Ocak ayında piyasaya sürülmesinden bu yana büyük ölçüde değişti” dedi.

Koronavirüs, ekonomik aktiviteyi felç eden ve küresel olarak milyonlarca işçiyi işten çıkaran kilitlenmeler ve sınır kapanmalarıyla, kapsam ve büyüklükte benzeri görülmemiş bir sağlık ve ekonomik kriz başlattı.

Yetkili, “Ekonomik faaliyetlerin büyük ölçekli kısıtlanması ve artan belirsizliklerle küresel ekonomi 2020’nin ikinci çeyreğinde sanal bir durma noktasına geldi” dedi. “Şimdi Büyük Buhran’dan bu yana görülmeyen büyüklükte ciddi bir durgunluğun korkunç gerçekliğiyle karşı karşıyayız.”

Bu arada, salgınla mücadele etmek ve yıkıcı bir ekonomik krizin etkisini en aza indirmek için, küresel olarak hükümetler, dünya GSYİH’sının yaklaşık yüzde 10’una eşit olan mali teşvik tedbirleri uyguluyorlar.

Kilitleri açma

Her ne kadar yeni enfeksiyonlar ve COVID-19 ile ilişkili ölüm oranları son zamanlarda yavaşlamış olsa da, pandeminin gelecekteki seyri ve takip edecek olan ekonomik ve sosyal sonuçlar belirsizliğini koruyor.

Hayat kurtarmak ve ekonomiyi canlandırmak arasında kalan bazı hükümetler, ekonomilerini hızla başlatmak için kısıtlamaları dikkatli bir şekilde kaldırmaya başlıyor.

Ancak iyileşme büyük ölçüde virüsün yayılmasını önlemek için halk sağlığı ve mali önlemlerin birlikte ne kadar iyi çalıştığına bağlı olacak.  Yeniden bulaşma risklerini en aza indirmesi, istihdamı koruması, tüketici güvenini geri kazanması ve böylece insanların tekrar harcamaya başlaması gerekiyor.

Harris’e göre, “Krizden kurtulmanın hızı ve gücü”, “ülkelerin, özellikle toplumlarımızın en savunmasız üyelerinin iş ve gelirlerini koruma becerisine” dayanacak.

COVID sonrası dünya

Aşı geliştirme ve tedavisinde hızlı bir atılım olmaksızın DESA, “COVID-19 sonrası dünyanın muhtemelen bildiğimiz dünyadan büyük ölçüde farklı olacağını” savunuyor.

Her ne kadar 2021 için çoğunlukla yüzde 3,4’lük mütevazı bir toparlanma bekleniyor olsa da, rapor 2021’de “yavaş iyileşme ve uzun süren ekonomik çöküş olasılığı, artan yoksulluk ve eşitsizlik ile birlikte büyük” göründüğüne vuru yapmakta.

Ticaret ve turizm felç olurken, büyük açıklar ve yüksek kamu borcu gelişmekte olan ülkeler ve küçük ada devletleri için önemli zorluklar yaratacak.

BM’nin öngörüsü, krizden en çok etkilenen ülkelere ekonomik ve finansal yardımın yanı sıra pandemiyi içerecek şekilde daha güçlü çok taraflı destek ve dayanışmanın “toparlanmayı hızlandırmak ve dünyayı sürdürülebilir kalkınma yörüngesine geri koymak için kritik” kalacağını ortaya koyuyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler