Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

CNBC.com 5 grafikte 2020 dünya ekonomisini özetledi

Okumaya vakti olmayanlara: 5 grafikle 2020 dünya ekonomisi....

CNBC.com 5 grafikte 2020 dünya ekonomisini özetledi

Dünya ekonomisi Covid-19 salgınında ağır yara aldı, fakat çeşitli aşıların insanlığın hizmetine girmesi ile 2021 için umutlar yeşerdi. Yine de, bir çok ekonomist aşılama sürecinin kolay geçmeyeceği vurgusunu yaparak, ekonomide “normale dönüşün” 2022’yi bulacağını öne sürüyor.

Citi ekonomistleri Aralık raporlarında “Aşı  bir doping iğnesi ama sonucu 2022’de alınır” uyarısını yaptılar. 2020’de “baz etkisi” çok kötü olduğu için (dünya resesyondaydı), 2021’de daha iyisini becermek zor olmayacak, ama bu gerçek bir toparlanma değil.

 

Ekonomik faaliyette keskin daralma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CNBC, 2020’de en önemli grafik olarak büyük ekonomilerde daralmayı seçmiş. Aşağıda göreceğiniz gibi, Çin dışında manzara hiç de parlak değil.

 

IMF 2021’de %5.2 büyüme tahmin etti, fakat pandemi öncesi dönemlere dönüşün “uzun, çetrefilli ve zahmetli” olduğunu da kayda geçirdi.

 

Seyahat kısıtlamaları

2020’ye damgasını vuran 2 numaralı olay ise seyahat kısıtlamaları oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kasım başında 150 kadar ülke seyahat kısıtlamalarını kaldırmış ya da kaldırmak üzereydi. Ama ABD ve Avrupa’da salgının çığrından çıkması ve 2 yeni mütant virüs, bu kısıtlamaları yeniden başlatacak gibi görünüyor.

Aralık sonunda bir çok ülke aralarında özel anlaşma olmadan dış yolcu kabul etmiyordu. Ya da gelenlerin karantinaya alınmasını talep ediyordu.   Turizm, otelcilik ve sivil havacılık 2021’e umutlu girmiyordu.

 

 

İşsizlik ayyuka çıktı

 

 

 

 

 

 

 

OECD’ye göre üye ülkelerde Covid-19 kaynaklı istihdam kayıpları 2008 Büyük Finansal Krizi’nin ilk aylarından “10 misli daha fazla” gerçekleşti.

 

Düşük ücretli işlerde çalışanlar,  geçim sıkıntısı yüzünden evinde oturamadı. Bu yüzden virüse yakalanma riskleri popülasyon ortlamasının üstünde seyretti.

 

Kamu borcu patladı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMF’ye göre devletler Ekim sonu itibarıyla pandeminin ekonomik hasarını telafi etmek için $12 trilyon harcadı. O günden bu yana ABD ve AB’de yeni mali destek paketleri yürürlüğe girdi. Kabaca $15 trilyon desek?

 

2021’de de kamu harcamaları bitmeyecek. Salgın bitse dahi, işsizlik ödemeleri ve nakit avanslar gibi destekleri kesmek dünyada 80-90 milyon insanı açlık sınırının altına itebilir diyor IMF.

 

Merkez Bankaları Beyaz Atlı Prens oldu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanda Maliye Bakanlıkları para bulup harcamak için terlerken, öte yanda rezerv para Merkez Bankaları banknot matbaalarını gece-gündüz çalıştırdılar.

 

Fed ve AMB nerdeyse sınırsız tahvil alımları ile piyasalara likidite enjekte ederken,  Türkiye başta bir çok Gelişmekte Olan Ülke de bu modaya uydu.

Sonsuz para arzı ekonomilere payanda oldu mu?  Herhalde diyoruz. Ama, riskli varlıklarda da tehlikesi her  geçen gün büyüyen bir köpük yarattı.

 

Salgın zamanında bu denli kamu borcu ve aşırı para arzı büyümesi gayet normal. Fakat, 2022’de ekonomik hayat normale döndüğünde, hasta ağrı kesicilere bağımlı olmasın?

 

2020’nin ‘kırılma anları’: Covid-19, Albayrak’ın İstifası ve “Kuru ekmek yiyorsa aç değildir”

 

Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Covid-19 Sonrası Dünya Ekonomisini Anlattı…

 

IMF: Euro Bölgesi’nde COVID-19 sonrası iyileşme ve büyüme üzerine beş grafik

 

Koronavirüs nedeniyle dünya yılda 3,4 trilyon dolar kaybediyor

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler