Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Çin’de sanayi şirketlerinin karları yüzde 11,5 arttı, piyasa takmadı

Bu olumlu veri ne Asya borsaları, ne de Çin Şangay ve Şenzen borsalarına alım getirmedi. Yatırımcılar artık ABD-Çin gerginliğini takip ediyor. Ek olarak, Global Source Partners Çin araştırma ekibinin raporuna göre,  Çin Merkez Bankası PBoC borsa ve konut pazarında spekülasyonu engellemek için parasal gevşemeyi askıya aldı..... 

Çin’de sanayi şirketlerinin karları yüzde 11,5 arttı, piyasa takmadı

Foreks’e göre Çin’de sanayi şirketlerinin karları Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 666,55 milyar yuan oldu.  Sanayi şirketlerinin karları Mayıs ayında yüzde 6,0 artmıştı.  Ocak-Haziran döneminde sanayi şirketlerinin karları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,8 düşüşle 2,51 trilyon yuan oldu. İlk 5 ayda  karlar yüzde 19,3 artış göstermişti.      Sanayi şirketlerinin yükümlülükleri ise Haziran sonu itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 arttı.

 

Bu olumlu veri ne Asya borsaları, ne de Çin Şangay ve Şenzen borsalarına alım getirmedi. Yatırımcılar artık ABD-Çin gerginliğini takip ediyor. Ek olarak, Global Source Partners Çin araştırma ekibinin raporuna göre,  Çin Merkez Bankası PBoC borsa ve konut pazarında spekülasyonu engellemek için parasal gevşemeyi askıya aldı.  Yılın ilk yarısında kontrolden çıkarak %15 civarında büyüyen para arzı ve $1 trilyonu aşan yeni krediler, batık ihtimalini de yükseltiyor. Çin banka denetim kurulu China Banking and Insurance Regulatory Commission hükümeti geniş kapsamlı bir finansal yeniden yapılandırmanın gerekli olacağına dair uyardı.

Yahoo News’a göre, Çin’de bazı  küçük bankalardan toplu mevduat çekilişleri gözleniyor. “Gölge bankacılık” yani denetim kurumlarının radarı dışında çeşitli menkul kıymetleri kullanarak kredi verme alışkanlığı da geri dönüyor. Öte yanda,  Renmin Universitesi’nin International Monetary Institute enstitüsünde araştırma görevlisi Qu Qiang,  bankacılık sisteminin düşen harcanabilir gelirler ve nakit akımları yüzünden yoğun stress altında olduğunu saptadı.  Fakat “sistemik bir vaka”, yani toplu banka batışları ya da sermaye piyasalarında panik beklemediğini söyledi. Velakin,  Qu Qiang’a göre sistemik krizleri önleminin yolu da PBoC’nin likiditeyi kontrol altına alması, yani parasal gevşemeyi çok temkinli kullanması.

 

Haftanın makro-ekonomi gündemi: Güven endeksleri, kapasite kullanım oranı, Fed para politikası toplantısı, enflasyon raporu, dış ticaret ve turizm

 

ABD ve Çin resmen yeni bir soğuk savaşa girdi

 

Güney Kore resesyonda, Çin’de büyüme zayıf seyredecek

 

Türkiye dâhil gelişmekte olan ülkeler pandemi sonrası sosyal patlama dalgası ile karşı karşıya

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler