Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Çin PMI’lar: Toparlanmanın 50 Tonu

Hala ihracata dayalı büyüme modelini uygulayan Çin’in küresel talep daralması karşısında uzun süre resesyona yakın bir seviyede büyümesi ve mali-parasal desteğe ihtiyaç duyması beklenebilir

Çin PMI’lar: Toparlanmanın 50 Tonu

Çin’de bu sabah  hem özel sektör kuruluşu Caixin/ Markit tarafından derlenen imalat sanayi PMI, hem de resmi bileşik PMI açıklandı. Sonuçlar özel sektörün toparlanmakta güçlük çektiği, iç talebin kriz öncesi günlerine dönmeye başladığını, fakat ihracatın hala tökezlediğini gösteriyor.

Caixin/Markit 49.4’le hem konsensus 50.3’ün altında kaldı, hem de imalat sanayinde daralmanın Nisan ayında sürdüğünü ifade etti. Caixin PMI resmi ankete nazaran daha fazla KOBİ ve özel sektör kuruluşunu kapsıyor.

Resmi PMI ise 50.8’le imalat sanayinde toparlanmanın sürdüğünü işaret ederken, konsensus olan 51’in altında kaldı. Bu anket Mart’ta 52 manşet veri açıklamıştı. Demek ki, faaliyete geçtikten sonra umutlanan Çin şirketleri Nisan’da talep olarak umduklarını bulamamışlardı.

 

BloombergHT’ye göre

“Yeni ihracat siparişleri ise 33.5 seviyesine düştü, daha küçük ihracat temelli şirketleri baz alan bir başka gösterge de daralmaya işaret etti.

Bu verilerin aksine, hizmet sektörü PMI’ı genişledi ve imalat dışı PMI’ı 53.2 seviyesine taşıdı.

Çin Şubat ayında koronavirüs salgınından dolayı iş aktivitesinin durmasından kaynaklanan gerilemeden toparlanıyor. Fabrikalar ve şirketler işlerini yeniden başlatıyor, fakat diğer ülkelerde devam eden kısıtlamalar ihracat üzerinde ağırlık oluşturuyor ve tedarik zincirini kesintiye uğratıyor.

Singapur’daki Commerzbank AG gelişen piyasalar kıdemli ekonomisti Zhou Hao Çin ekonomisine dair alınan son veriler için “Altyapı harcamalarındaki artış sebebiyle iç talep iyi görünürken, ihracat için rüzgar karşıdan esiyor” değerlendirmesinde bulundu”.

 

Çin Ulusal İstatistik Bürosu da toparlanmanın kifayetsiz olduğuna işaret etti. Özellikle, tekstil, ihracata yönelik endüstriler ve petrokimyada zafiyet göze çarpıyordu.

Reuters’in bir hafta önce yayınladığı ekonomistler anketine göre, Çin ekonomisi bu yıl sadece %1.3 büyüyecek. Fed başkanı Powell’in karamsar açıklamaları ABD’de daralmanın tüm 2020 boyunca süreceğinin bir ifadesi. AB ekonomisi ise bu sene %6-10 arasında daralabilir. Hala ihracata dayalı büyüme modelini uygulayan Çin’in küresel talep daralması karşısında uzun süre resesyona yakın bir seviyede büyümesi ve mali-parasal desteğe ihtiyaç duyması beklenebilir.

 

Powell:  Uzun bir savaşa hazırız, siz de hazır olun

 

Gelişmekte olan piyasalarda miktarsal genişleme riskleri artırıyor

 

Moody’s G20 ekonomilerinin büyüme tahminlerini düşürdü

 

Bloomberg Ekonomistleri:  Dünya $6 trilyondan fazla gelir kaybedecek

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler