Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Çin PMI Asya piyasalarına güç verdi

Haziran ortasına kadar sürekli ve coşkulu çıkışlarla Mart paniğinin kayıplarını geri alan riskler varlıklar, ayın ikinci yarısında dur-kalk dönemine geçti. Günlük rakamların ötesinde trende odaklanırsak, S&P500 ve MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Endekslerinin anılan dönemde yataya yakın seyrettiğini görebiliriz...

Çin PMI Asya piyasalarına güç verdi

Global borsalarda dur-kalk dönemi başladı. Cuma günü ve Pazartesi öğleye kadar süren satışlar, akşam Wall Street’in coşkulu rallisi ile son buldu. ABD’de tapu onayı bekleyen konut satışlarının beklentilerin üstünde artması, DJ30 ve S&P500’ün sırasıyla  %2.32 ve %1.47 yükselmesinin başlıca gerekçesi olarak gösterildi. TSİ 08:00’de MSCI Asya-Pasifik Hisse Endeksi  %0.9 primle hareket ediyor. Nikkei225 ise %1.8’in üstünde kazançla Asya borsalarına liderlik ediyor.

Asya’da bu sabah kazanımlar Çin’in 2 işdünyası güven anketinden biri olan resmi imalat sanayi PMI anketinin aydan aya 50.6’dan 50.9’a yükselmesiyle ilişkili. Konsensus 50.6 olarak belirlenmişti.

Öte yanda, Japonya’da Mayıs sanayi üretiminin aydan aya  %8.4 gerilemesi göz ardı edildi. Daralma konsensus olan %5.6’nın çok üstündeydi.

CNBC.com’a göre, gün boyunca korona vakaları da takip edilecek. ABD’de günlük vaka sayısı 40 binin üzerinde seyrederken, New York ve New Jersey restoranların iç kısımlarını yeniden kapatmayı gözden geçiriyor. Güney Kore’de kiliselerden yayılan yeni vakalar rapor edilirken, Beijing’in bir ilçesinde de küçük bir salgın başladı.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus Pazartesi günü yaptığı basın toplantısında “daha en kötüsünü yaşamadık” ifadelerini kullandı.  ABD’de salgının yönetimini üstlenen Centers for Disease Control and Prevention’ın (Salgın Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi)  başkan yardımcısı  Dr. Anne Schuchat ABD’de kontrol edilmesi güç miktarda ve bölgede virüs bulunduğunu ifade etti.

Haziran ortasına kadar sürekli ve coşkulu çıkışlarla Mart paniğinin kayıplarını geri alan riskler varlıklar, ayın ikinci yarısında dur-kalk dönemine geçti. Günlük rakamların ötesinde trende odaklanırsak, S&P500 ve MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Endekslerinin anılan dönemde yataya yakın seyrettiğini görebiliriz.

Ekonomistler ve fon yöneticileri hala her iyimser ekonomik veride “V” şeklinde toparlanma görüyor.  Fed ve AMB’nın sürekli olarak tahvil faizlerini düşük tutarak riskli varlıklara destek vereceği beklentisi de satışları öteliyor. Yine de, Temmuz’da ekonomik verilerden çok korona gelişmelerinin öne çıkması en olası senaryo. Riskli varlıklar için ABD’de eyaletlerde sokağa çıkma yasakları, ve Doğu Asya’da vakaların yükselmesi dönüm noktaları olabilir.

 

Gelişmekte olan piyasalarda hesaplaşma günü yaklaşıyor

ANALİZ:  Piyasalarda ”Gerçeğe Çağrı”  ayı başlıyor

 

FÖŞ:  Temmuz: Ekonomilerde Umutların Tükendiği Ay

 

Güldem Atabay: Euro bölgesi birleşik PMI moral verdi; sürdürülebilirlik önemli

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler