Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Çin hizmetler PMI’da yükseliş Asya’ya umut verdi

Caixin/Markit Hizmet Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Haziran ayında Mayıs ayındaki 55,0 puandan, Nisan 2010'dan bu yana görülen en  yüksek seviye olan  58,4 puana çıktı.....

Çin hizmetler PMI’da yükseliş Asya’ya umut verdi

 

Dünya borsaları yılın üçüncü çeyreğine temkinli bir yükselişle başladı. Ekonomilerden gelen iyimser veriler, kısa süre zarfında Covid-19’a çare olacak bir aşının onaylanması gibi olası gelişmeler ralliye destek veriyor. Öte yanda, tırmanan jeo-politik riskler ve ABD, Latin Amerika ve Güney Doğu Asya’da hızla yükselen yeni vakalar daha hızlı bir çıkışı engelliyor. Dün 4 Temmuz öncesi son işlem gününde DJ30 ve S&P500 %0.36 ve %0.45 primle kapatırken, bu sabah Asya’da MSCI Asya-Pasifik Hisse Endeksi %0.61 primli.

Çin’de toparlanma olmadan dünyanın da hızlanamayacağı düşüncesi yüzünden fon yöneticilerinin gözü bu ülkeden gelen verilere çevrildi. Çin’de hizmet sektörü, koronavirüsle ilişkili karantina tedbirlerinin gevşetilmesi, ekonominin yeniden açılması ile canlanan tüketici talebinin etkisiyle, Haziran’da son 10 yılın en hızlı büyümesini gösterdi.

Caixin/Markit Hizmet Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Haziran ayında Mayıs ayındaki 55,0 puandan, Nisan 2010’dan bu yana görülen en  yüksek seviye olan  58,4 puana çıktı.

Hizmet PMI verilerisindeki bu güçlü artış, Çin ekonomisinde toparlanmanın hayat yavaş yavaş normale döndünçe daha dengeli ve geniş  tabanlı hale gelmekte olduğuna işaret etti.

Çin’de hizmet sektörü ekonominin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor  ve kentsel istihdamın da yarısı hizmet sektöründe.

Caixin bileşik PMI da Haziran ayında Mayıs ayındaki 54,5 puandan 55,7 puana yükseldi.

IIF’in Haziran raporuna göre ay içinde Gelişmekte Olan Ülkeler’e (GOÜ, Piyasalar = GOP) büyük çoğunluğu DİBS alımları şeklinde $32.1 milyar taze para girdi. Mayıs’ta sıcak para akımları sadece $3.5 milyarla sınırlı kalmıştı.

Reuters ve BNP Paribas raporlarına göre, GOP’a  ilgi  hem hisse senedi, hem de bono-tahvil tarafında güçlü seyredecek. Gerileyen faizler sayesinde bir çok GOÜ’in yeni Euro-tahvil ihracı yapması bekleniyor. BNP Paribas ise GOP hisselerinin çok ucuz kaldığını kaydederek, özellikle altın madeni hisselerine yatırım yapılmasını önerdi.

Öte yanda, Brezilya, Rusya ve Hindistan’da korona salgının kontrole altına alınamaması çok önemli bir risk teşkil ediyor. ABD’de dün günlük vaka sayısı 50 bini aşarken, 4 Temmuz Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının yeni vakaları hızlandıracağı kaygısı var.

Riskli varlıklar mutlu bir gelecek vadeden Haziran verileri ve pandemi arasında sıkıştı.

 

 

ANALİZ:  ABD tarım-dışı istihdam ve Fed’den yeni hamleler

 

PMI verileri açıklandı; küresel toparlanma nasıl bir tempoda?

 

ANALİZ:  Küresel borç artıyor, az gelişmiş ülkeler borç bataklığına saplanıyor

 

 

FÖŞ yazdı: “W” şeklinde çöküşe hazır mısınız?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler