Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Koronavirüs hasarlı Çin, en önemli ithal ABD malları için tarifeleri kaldırdı

ABD'nin tarım ve enerji ürünleri de dahil olmak üzere Çin'in üçüncü kez açıkladığı muafiyetler bugüne kadarki açıklananlar arasında en önemlileri.

Koronavirüs hasarlı Çin, en önemli ithal ABD malları için tarifeleri kaldırdı

Çin Salı günü yaptığı açıklamada, domuz eti, sığır eti, soya fasulyesi, sıvılaştırılmış doğal gaz ve ham petrol gibi temel tarım ve enerji ürünleri de dahil olmak üzere ABD’den ithal edilen 696 ürün için yeni tarife muafiyeti başvurularını kabul edeceğini söyledi.

ABD ile ticaret anlaşmazlığının başlamasından bu yana Çin tarafından bugüne kadar verilen üçüncü ve en önemli muafiyetler seti Washington ve Pekin arasındaki birinci aşama ticaret anlaşmasının imzalanmasından bir ay sonra geliyor. Çin, ABD’den mal ve hizmet alımlarını iki yıl içinde 200 milyar dolar artırmayı taahhüt etmekte.

İkili ticaret anlaşmazlığının tırmandığı dönemde uygulanan ek tarifelerde muafiyete tabi olan diğer ürünler arasında denatüre etanol ve bazı buğday, mısır ve darı bulunyor. Çin maliye bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bakır cevheri ve konsantreleri, bakır hurdası ve alüminyum hurdası gibi bazı tıbbi cihazlar ve metaller de muaf tutuluyor.

Muafiyetler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisini ciddi şekilde bozan bir koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkıyor. Ülke genelinde yetkililer, yaklaşık 1.900 kişiyi öldüren ve ülkede 70.000’den fazla kişiyi enfekte eden virüsün yayılmasını engellemek için seyahat ve ulaşım konusunda önemli kısıtlamalar uyguladı.

Bazı ABD’li yetkililer ve analistler, Çin’in koronavirüs nedeniyle birinci aşama ticaret anlaşmasında belirtilen satın alma taahhütlerini yerine getirme yeteneğini sorgulamaktaydılar.

İlk kez Aralık ayında merkezi Wuhan şehrinde tespit edilen virüs salgını, fabrikaları büyük ölçüde azaltılmış personel ile çalıştırdı ya da tümden kapattı. Halk aynı zamanda evlerini terk etmekten ya da halka açık yerlere gitmekten vazgeçti, bu da tabi tüketimi engelledi.

Maliye bakanlığı, ABD ürünlerine ilişkin ek tarifelerde muafiyet isteyen firmaların 2 Mart’tan itibaren başvuruda bulunabileceğini söyledi. Verilen herhangi bir muafiyet bir yıl boyunca geçerli olacaktır.

REUTERS

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler