Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Çin ekonomik büyüme verisindeki önemli detaylar

Avrupa’da COVID-19 hasta sayılarının daha hızlı artmasına bağlı yeni yasaklar dikkatleri “ikinci dalga” korkusuna çeviriverdi.  Piyasalarda moraller tam bozulmuşken, ABD’de…

Çin ekonomik büyüme verisindeki önemli detaylar

Avrupa’da COVID-19 hasta sayılarının daha hızlı artmasına bağlı yeni yasaklar dikkatleri “ikinci dalga” korkusuna çeviriverdi.  Piyasalarda moraller tam bozulmuşken, ABD’de beklenen mali destek paketi konusunda 3 Kasım seçiminden önce beliren anlaşma olasılığı ise artan endişenin yatışmasını sağladı.  Tam da bu arada Çin’den gelen büyüme verisi beklentinin az altında olması nedeniyle kısmen moral bozsa da, diğer gürültülerin arasında detaylar kayboldu neredeyse.

Halbuki, COVID-19 salgınından ilk ağır hasarı alan Çin ekonomisindeki gelişmeler, tam da ikinci dalga stresi mevcutken politika yapıcılar açısından oldukça önemli.

İlk bakışta “beklenti altı” kalması nedeniyle heyecan yaratmayan Çin büyüme verisi aslında bir kaç önemli gelişmeyi içermesi açısından kendi ekonomilerinin nereye gideceğinden endişe duyanlar tarafından merak edilmeli.

Çin’de GSYİH, önceki çeyrekteki yıllık %3,2 büyümeden 3Ç20’de yıllık bazda %4,9’a ulaşarak yükselmeye devam etti. Çin ekonomisinin güçlenmesinden belirleyici evet bu sefer ihracat olmadı; onun yerine iç tüketim canlanması sayesinde Çin büyümesini güçlendirmeye devam edebildi.

Genel beklenti zaten söz konusu 3Ç20 için %5’teydi.  Açıklanan % 4,9’luk büyüme fazla heyecan yaratmadı bu nedenle.  ABD 10Y getirileri arttı ve USD başına CNY hafif geriledi. Fakat Çin büyüme verisinin aslında ne kadar sağlıklı olduğu anlaşıldıkça, piyasanın ilk tepkisi tersine dönecek.

Keza, Çin ekonomisinde iç tüketim seviyesi oldukça cesaret verici.

Perakende satışlar Ağustos’taki %0,5’ten Eylül’de %3,3’e çıktı. Bu büyük sıçrama, tüketimin daha da dengelendiğini ve ayrıca işletmeler tarafında daha fazla harcama yapıldığını gösteriyor.

Eyaletler arası seyahatler Çin özelinde ekonomiye çok yardımcı oldu, çünkü Çin’de yaşayıp da para harcayan kesim anavatanlarında turizm hizmetlerine yöneldiler diğer yandan da lüks eşyalara gümrüksüz satış mağazalarından ulaştılar.  Bu faaliyetler, düşük vasıflı işgücü piyasası katılımcıları için işler yarattığından tüketimin daha da dengelenmesine yardımcı oldu.

Endişe verici faktör, mülk geliştirmedeki güçlü büyüme.

Emlak yatırımının Çin’de sene başından Ağustos’a kadar %4,6 artmasının ardından Eylül’de aynı şekilde %5,6 büyüdü. Bu büyüme, esas olarak sağlık (yıllık %21,2) ve bilgisayar endüstrisindeki (yıllık %11,7) yatırımlarla desteklenen Eylül ayındaki yıllık %0,8’lik ana sabit kıymet yatırım artışından çok daha iyi. Bu da tabi emlak yatırımının bir kez daha ekonomi için önemli destek sağladığı anlamına geliyor Çin adına.

Çin’de hanehalkının GSMH’ye tasarruf oranı %25 ile dünya ortalamasının 15 puan üzerinde.  Dolayısıyla, Çin ekonomisi ihracat pazarlarında olası bir krizde, iç tüketime güvenerek yoluna devam edebiliyor.  Büyüme verisinde dikkat çeken bir diğer ayrıntı da zaten endistriyel robot üretimindeki muazzam artış.  Kısaca, Çin orta ve uzun vadede artık “1 dolarlık” ürünleriyle değil, teknolojiye ve eğitime yaptığı yatırımlar sayesinde, vazgeçilmez teknolojik ürünleriyle dünya piyasasında sahne alacak.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler