Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Brexit’te mutlu son yakın

Anlaşma, AB açısından büyük bir baş ağrısının ortadan kalkması anlamına geliyor. Fakat, Birleşik Krallık içinde çekişme daha yeni başlıyor....

Brexit’te mutlu son yakın

Financial Times’e göre AB ve İngiltere bu gece, yani Noel gecesi, yeni bir ticaret antlaşmasında uzlaştıklarını duyuracaklar.

Halen metin üzerinde teknik çalışmalar sürüyor, fakat Financial Times’ın iki tarafın üst düzey yetkililerinden aldığı bilgiye göre, prensipte anlaşma tamam.

 

Metni tüm detayları ile bilmiyoruz, dolayısı ile son kalan 2 uzlaşmazlık konusu olan adil rekabet koşulları ve balık avlama hakları hususunda detayları belli değil.

Ama, bu iki maddenin  2021-2022 yılında ekonomik aktivite ve ilişkilerde gündem olması söz konusu olmayacak. Boris Johnson  son güne kadar vatandaşlarını uzlaşmasız Brexit ihtimali için uyarmıştı. Velakin, tüm İngiltere’de çok hızlı yayılan mütant virüs onu daha esnek davranmata zorlamış olabilir.

Uzlaşmalı Brexit yeni yılda gümrüklerde yığılma, bazı mallarrın tedarikinde sıkıntı ve yüzbinlerce sayfalık mevzuatın yeniden yazılması zorluklarını gündemden düşürdü.  Özetle, İngiltere ve AB mal ticareti konusunda tek bir serbest bölge olarak davranacak. Velakin, İngiltere’nin hassasiyetle üstünde durduğu hizmetler konusunda uzlaşma yok. Bir bakıma, Londra’nın Avrupa’nın finans merkezi olarak statüsü halen tehlikede, ve AB vatandaşları avukatlık, doktorluk gibi uzmanlık ve sertifka gerektiren işlerde İngliltere’de çalışmak için özel izin almak zorunda kalacak.

Asya piyasalarında Pound/dolar 2 günde %1.1 prim yaptı, İngiltere’nin resesyon girmesi Pound’da yeniden değer kaybına nedne olabilir.  Bugün Noel nedeniyle Avrupa piyasaları erken kapanacak, anlaşmanın borsaları çok fazla etkilemrsi beklenmiyor, ama yine de gerçek etkisi 2 gün içinde ortaya çıkacak.

 

Bu anlaşmayla İngiltere-AB arasındaki ilişkinin tüm boyutları açıklığa kavuşmadığı gibi, İngiltere’de katı Brexit taraftarlarının tepkisi de ancak metin deklare edilince belli olacak.

Anlaşma, AB açısından büyük bir baş ağrısının ortadan kalkması anlamına geliyor. Fakat, Birleşik Krallık içinde çekişme daha yeni başlıyor.

 

 Brexit: AB Tutum Değiştirmez ise Anlaşma Olmaması Büyük Olasılık

 

BoE Başkanı: Anlaşmasız Brexit Covid-19’dan zararlı

 

IMF: Euro Bölgesi’nde COVID-19 sonrası iyileşme ve büyüme üzerine beş grafik

 

The Economist: 2021’de dünyanın yolunu bekleyen 10 risk

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler