Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Avrupa evine kapanıyor: İngiltere ve Yunanistan’da sokağa çıkma yasağı başlıyor

AB Komisyonu ekonomiden sorumlu bakanı (komiseri) Paolo Gentiloni “3Ç’de güçlü büyüme, salgın yüzünden kesintiye uğradı” dedi. “Gelecek sene toparlanma başlayacak, fakat ekonominin eski gücüne kavuşması 2022’ye kadar sürer....

Avrupa evine kapanıyor: İngiltere ve Yunanistan’da sokağa çıkma yasağı başlıyor

Britanya (İngiltere) Covid-19’la mücadele kapsamında mart ayının ardından bir kez daha karantinaya gitti. Yunanistan da karantina kararı aldı.  AB Komisyonu Birlik ekonomisinin 2022’ye kadar korona öncesi gücüne kavuşamayacağını beyan etti.

 

İngiltere’de gece 24.00’te (TSİ 03.00) başlayan karantinayla bar, restoran ve temel ihtiyaç malzemeleri satmayan tüm işletmeler kapatıldı. Barların kapatılmasının ardından gençler, başkent Londra’nın eğlence mekanı Soho’da sokaklarda eğlenmeye devam etti.

 

Polis, kurallara uymaları için gençleri uyarırken, bu sırada çıkan arbedede bir kişi gözaltına alındı. Çevredekilerin polise tepki gösterdiği olayda gerginlik bir süre devam etti. Müdahalenin ardından sokaklar büyük ölçüde boşalsa da bir grup genç, kentin meydanlarında eğlenmeyi sürdürdü.

 

Karantina kuralları

“Evde kalın. Ulusal Sağlık Hizmetlerini koruyun. Hayat kurtarın” çağrısı yapan Başbakan Boris Johnson’ın açıklamasına göre, karantina 2 Aralık’a kadar devam edecek.

 

Karantina kapsamında temel ürünlerin satıldığı marketler ve eczaneler hariç tüm perakende mağazaları, kuaför salonları, güzellik merkezi gibi tüm işletmeler kapatıldı.

 

Kapatılan bar ve restoranların sadece paket servisi yapabileceği açıklandı.

 

Kurallara göre, mümkün olduğunca evden çalışılacak; insanlar yalnızca eğitim, iş, yiyecek alışverişi ve egzersiz gibi belirli sebeplerle evlerinden çıkabilecek.

 

Farklı hane halkı üyeleri, kapalı mekanda bir araya gelemeyecek, açık alanda ise başka bir haneden en fazla bir kişiyle görüşülebilecek.

 

Eğitim ve iş harici yurt içi ve yurt dışı seyahat yapılamayacak, evliliklere de ancak çiftlerden birinin ölümcül hastalığı olması durumunda izin verilecek, düğün töreni altı kişiyle sınırlandırılacak.

 

Marttaki ilk karantinanın aksine okullar ve üniversiteler ise açık kalmaya devam edecek.

 

Salgında, 47 bin 742’yle Avrupa’da en çok ölümün görüldüğü ülke olan Britanya’da son haftalarda günlük 20 binden fazla vaka görülürken can kayıpları da 300’ü geçmeye başlamıştı.

 

Ülkede martta da karantinaya gidilmiş ve önlemler, aşama aşama büyük ölçüde temmuzda kaldırılmıştı.

 

Yunanistan:  3 hafta evdeyiz

 

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “Cumartesi sabah 6’dan itibaren 3 hafta boyunca tüm ülke karantina altında olacak.” dedi. Miçotakis ayrıca karantina nedeniyle çalışamayacak işçilere aylık 800 euro destek ödemesi yapılacağını belirtti.

 

AB Komisyonu: 2022’den önce normalleşme yok

AB Komisyonu yenilediği Birlik ekonomik öngörülerinde aşağı yönlü revizyona gitti. AB bu sene %7.4 daralacak. 2021 öngörüsü ise %6.1 büyümeden, %4.1’e aşağı revize edildi.

 

AB Komisyonu ekonomiden sorumlu bakanı (komiseri)  Paolo Gentiloni “3Ç’de güçlü büyüme, salgın yüzünden kesintiye uğradı” dedi. “Gelecek sene toparlanma başlayacak, fakat ekonominin eski gücüne kavuşması 2022’ye kadar sürer”.

 

Almanya’da sanayi malları siparişleri Eylül’de YY %0.5 artarak, %2 olan beklentinin oldukça altında kaldı. Euro-bölgesi perakende satışları ise Eylül’de AA %2 geriledi.

AB’nin yeniden evine kapanması Türkiye’nin ihracatı açısından olumsuz bir gelişme.  İhracat kış aylarında yeniden aydan-aya gerilemeye başlayabilir.

 

En önemli konu ise Türkiye’nin AB gibi eve kapanıp kapanmayacağı. Gün geçtikçe artan hasta sayısı  bizim de AB yolunda ilerlediğimizin bir işareti olabilir.

 

FÖŞ anlattı:  Dış Ticareti Bekleyen 2 Büyük Tehlike

 

ABD: İstihdam yavaşlamaya başlıyor

 

Hepimiz borç yapılandırıyoruz

 

IMF G-20’yi uyardı: Para harcamaya devam

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler